در گفتگو با مهر تشریح شد؛

آخرین وضعیت چالش كم آبی در كشور، دنبال مقصر نیستیم مردم كمك كنند

آخرین وضعیت چالش كم آبی در كشور، دنبال مقصر نیستیم مردم كمك كنند ام آی جی تی: مدیرعامل مدیریت منابع آب اظهار داشت: امسال در حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان میزان بارندگی ۵۴ درصد و در حوضه فلات مركزی ۵۲ درصد كاهش نسبت به میانگین بارش را تجربه كردیم.به گزارش ام آی جی تی به نقل از مهر، پیش بینی كارشناسان نشان داده است با نزدیك شدن به روزهای گرم سال بطور قطع چالش آب بیش از هر زمان دیگری حس می گردد. چالشی كه سنگینی سایه آن را علاوه بر تامین آب شرب، بر حوزه تولید برق از نیروگاه های برقآبی می توان حس كرد. ازاین رو در سال آبی ۹۶-۹۷ كه به قول مسئولین سخت ترین و كم آب ترین سال آبی كشور طی سالهای گذشته است، علاوه بر چالش در بخش تامین آب شاهد فشار مضاعف بر نیروگاه های حرارتی هستیم. ازاین رو مسئله آب اهمیت دو چندان می یابد. در همین راستا روزهای پایانی سال ۹۶ كارگروهی تحت عنوان، سازگاری با كم آبی با حضور وزرای نیرو، صنعت، جهاد كشاورزی و كشور تشكیل شد. هدف این كارگروه عرضه راهكارهای منطقه ای (استانی) مناسب هر اقلیم آب و هوایی است تا با استفاده از این راهكارها میزان سازگاری با این چالش به حداكثر برسد. البته مسئولین حوزه تامین و مصرف عمده آب كه وزارت جهادكشاورزی و صنعت، معدن و تجارت ر ا در بر می گیرد در حالی سال آبی ۹۶-۹۷ را سخت ترین سال آبی می دانند و اقلیم خشك ایران را مسئله ای قدیمی عنوان می كنند كه انتظار می رود با مدیریت مصرف و البته راهكارهای جدید، برای عبور از چالش امسال كم آبی برنامه ریزی های لازم را در بخش خود انجام دهند. در همین ارتباط و برای اطلاع از آخرین وضعیت چالش كم آبی گفتگویی داشتیم با محمدحاج رسولی ها، مدیرعامل شركت مدیریت منابع آب ایران كه در ادامه می خوانید:
در ابتدا شرحی از وضعیت منابع آبی كشور مطرح كنید تا با ترسیم دقیق تر به بررسی چالش آبی كشور بپردازیم.
نخست باید در نظر داشت كه محدودیت تامین منابع آبی كشور وجود دارد، اما نباید همواره ذهن خویش را معطوف به تامین و خلق منابع جدید نماییم و در عین حال باید مدیریت مصرف را هم مد نظر داشت. كشور ما در دوران خشكسالی به سر می برد، شرایطی كه تصور می كردیم بین ۷ تا ۸ سال به طول بی انجامد، اما امسال یازدهمین سال متوالی خشكسالی را پشت سر می گذاریم.
خشك و كم آب بودن اقلیم ایران مقوله تازه ای نیست، اما اولین بار چه زمانی چالش كم آبی كلید خورد؟
خشكسالی اولین بار در سال ۸۶ رخ نمود و در آن سال اولین كاهش بارندگی كل كشور به میزان كمتر از میانگین را تجربه كردیم. این در شرایطی است كه پی به دنبال بودن این سال ها بدون وجود ترسالی بین آن وضعیت را سخت تر می كند. به نحوی كه كم آبی در سال آبی ۹۶-۹۷ طی ۵۰ سال قبل بی سابقه بوده است. بدین سان كه میزان بارندگی كل كشور تا آخر روز ۲۹ فروردین سال جاری رقم ۱۲۰ میلی متر رابه خود اختصاص می دهد در حالیكه این میزان برای مدت مشابه سال قبل ۲۱۰ میلی متر بوده است كه نشان از كاهش ۴۹ درصدی دارد. متوسط دراز مدت بارندگی هم ۲۰۸ میلی متر بوده است كه ۴۳ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل كاهش را تجربه نمود.
تعرفه آب برای واحدهای صنعتی ۷۰۰ تومان و برای بخش كشاورزی ۲۰ تا ۳۰ تومان است، اما به هیچ عنوان این مورد كه اولویت وزارت نیرو فروش آب به حوزه صنعت به علت تعرفه بالاتر است صحیح نیست
هفته گذشته شاهد بارش های پراكنده ای در سطح كشور بودیم، میزان تامین كنندگی این بارندگی ها چه میزان بود؟ میزان بارندگی هر حوضه را می فرمایید؟
بارش های هفته گذشته حدودا در كل كشور فراگیر بود و میزان ۱۳ میلی متر به بارندگی كشور اضافه كرد و رقم كل بارندگی كشور را به ۱۲۰ میلی متر رساند. در حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان میزان بارندگی ۵۴ درصد و در حوضه فلات مركزی ۵۲ درصد كاهش نسبت به میانگین بارش را تجربه كردیم. این در حالی اسن كه عمده جمعیت كشور در این دو منطقه ساكن هستند.

وضعیت ورودی آب به سدها چطور بوده است؟
به صورت طبیعی زمانی كه بارندگی در كشور كاسته می شود میزان ورودی آب به سدهای كشور هم كاسته می شود. بدین سان كل ورودی آب به سدهای كشور ۱۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون مترمكعب بود، در حالیكه سال قبل این ورودی رقم ۲۵ و نیم میلیارد مترمكعب را به خود اختصاص داده بود. یعنی شاهد ۴۳ درصد كاهش ورودی به مخازن كشور بودیم در حالیكه حجم آب مخازن ۲۳ میلیارد و ۹۳۰ میلیون است كه سال قبل ۳۱ میلیارد و ۷۱۰ میلیون مترمكعب بوده است. بدین سان می توان گفت حجم مخازن ما نسبت به سال قبل ۲۵ درصد كمتر است.
گستردگی این شرایط بارندگی به چه نحوی است؟ به نظر می رسد همه استان های كشور را تحت تاثیر قرار داده باشد.
این كاهش بارندگی و ورودی آب به مخازن سدها در استان های مختلف تاثیرات متفاوتی دارد. به لحاظ مقایسه با سال قبل سه استان آذربایجان غ