تابستان داغ و افزایش خاموشی ها؛

گلوگاهی كه باعث فراگیر نشدن فناوری خورشیدی و بادی شده است، باورهای نادرست درباره خاموشی های اخیر

گلوگاهی كه باعث فراگیر نشدن فناوری خورشیدی و بادی شده است، باورهای نادرست درباره خاموشی های اخیر ام آی جی تی: در حالی شهرهای ایران با خاموشی رو به رو شده اند كه ایران دارای پتانسیل های عظیم انرژی خورشیدی است و تونل های باد در اغلب كلانشهرها وجود دارد و به اعتقاد مدیرعامل انجمن انرژی های تجدیدپذیر ایران، زمان شدت مصرف در زمان اوج تولید انرژی های تجدیدپذیر خورشیدی و بادی (در ساعات ظهر تا پس از ظهر) رخ می دهد كه می توان با توسعه فناوری های این حوزه از شدت مصرف كاست.دكتر مسلم موسوی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به مزیت های ایران در حوزه انرژی تجدیدپذیر، اظهار داشت: همانطور كه كشور در حوزه سوخت های فسیلی مانند نفت و گاز كشوری غنی است و رتبه اول را داریم، در حوزه انرژی های تجدیدپذیر مانند انرژی های بادی و خورشیدی، زیست توده (استحصال انرژی از پسماندهای شهری و كشاورزی) هم پتانسیل های بالایی داریم كه متاسفانه تابحال مغفول مانده است.

وی با اشاره به مزایای انرژی های تجدیدپذیر تصریح كرد: این نوع انرژی ها دارای مزایای اقتصادی می باشد، به این معنا كه با عنایت به پیشرفت فناوری های مربوط به این حوزه در دنیا، هزینه های خرید به ازای هر كیلووات به شدت در حال كاهش است، به صورتی كه هزینه سرمایه گذاری در پنل های فتوولتائیك در 5 سال اخیر 40 درصد كاهش یافته است.

موسوی با اشاره به اینكه بر مبنای پیش بینی ها در 5 سال آینده هزینه های سرمایه گذاری در این حوزه به میزان 40 درصد كاسته می شود، افزود: هم اكنون قیمت های انرژی خورشیدی به كمتر از هزار دلار به ازای هر كیلووات رسیده است و اگر این روند توسعه یابد، با فناوری های فسیلی مانند نیروگاه های گازی و سیكل تركیبی قابل رقابت خواهد شد.

وی استفاده از انرژی تجدیدپذیر را منجر به كاهش مصرف سوخت های فسیلی در نیروگاه های گازی و سیكل تركیبی دانست و خاطرنشان كرد: این امر مزیت بالایی دارد چون كشور می تواند از سوزاندن نفت و گاز و گازوئیل در نیروگاه ها جلوگیری كند و با صادرات و یا تبدیل آنها به محصولات با ارزش تر بتواند ارزش افزوده تولید نماید.

مدیر عامل انجمن انرژی های تجدیدپذیر ایران، اشتغال زایی بالا برای دانش آموختگان دانشگاهی را از دیگر مزایای انرژی های تجدیدپذیر عنوان نمود و اضافه كرد: فناوری های خورشیدی 7 تا 8 برابر فناوری های گازی اشتغال زایی تولید می كنند.

موسوی با اشاره به مزایای زیست محیطی انرژی های تجدیدپذیر تصریح كرد: با عنایت به تعهدات كشور به كاهش گازهای گلخانه ای در مراجع بین المللی استفاده از این منابع تجدیدپذیر در این زمینه می تواند موثر باشد.

امكان تولید پراكنده انرژی در كشور با تجدیدپذیرها

موسوی قابلیت تولید پراكنده را از دیگر مزایای فناوری های فتوولتائیك و بادی نام برد و افزود: این منابع به ما امكان تولید انرژی در محل مصرف را می دهد، بنابراین باعث صرفه جویی در هزینه های انتقال و توزیع نیروی برق می گردد.

وی اظهار نمود: استفاده از این فناوری ها در مراكز حساس و كلیدی مانند بیمارستان ها استقلال تامین انرژی را برای آنها فراهم می آورد، ضمن آنكه این مراكز در مواقع حساس و بحرانی كاركردهای خویش را از دست نخواهند داد.

مدیر عامل انجمن انرژی های تجدیدپذیر افزود: با عنایت به سیاست های اخیر دولت در زمینه خرید برق تجدیدپذیر در سال های اخیر، اگر هر خانواده 5 كیلووات مصرف انرژی دارد، اگر از سیستم های فتوولتائیك استفاده نماید و برق تولیدی را به دولت بفروشد، هر خانواده می تواند منابع درآمدی برای خود تولید كند.

وی در عین حال تصریح كرد: از آنجایی كه كشور در منابع نفت و گاز غنی است، به شكلی تامین انرژی كشور "تك منبعی" شده است و این امر از لحاظ مسایل پدافند غیر عامل مشكلاتی را تولید خواهد نمود. ولی تنوع بخشی به منابع انرژی برای كشور مفید می باشد.

انرژی تجدیدپذیر فناوری لوكس نیست

موسوی با اشاره به اینكه بسیاری تصور می كنند انرژی های تجدیدپذیر جزو فناوری های لوكس است، افزود: با عنایت به توسعه فناوری هایی كه در دنیا در این حوزه رخ داده است و با عنایت به كاهش قیمت ها، دیر یا زود این فناوری ها در زندگی بشر جای خویش را باز خواهند كرد و چه بهتر كه ما از همین الان به فكر توسعه این فناوری ها در كشور باشیم.

وی افزود: از جانب دیگر هم باید توجه داشته باشیم كه خرید فناوری و محصولات خارجی و استفاده از آنها هر چند كه برای كشور مزیت داشته باشد، ولی مزایای آن به صورت كامل عاید كشور نمی گردد و لازم است مبادرت به بومی سازی این فناوری ها در این حوزه نماییم. البته در سال های اخیر چند شركت دانش بنیان در این حوزه گام هایی برداشته اند و امیدواریم بیشتر شود.

باد و خورشید دو اولویت كشور در تجدیدپذیرها

مدیر عامل انجمن انرژی های تجدیدپذیر ایران در پاسخ به اینكه اولویت كشور در توسعه كدام نوع انرژی تجدیدپذیر باید قرار گیرد، پاسخ داد: اگ