رئیس جمهور در آیین افتتاح ۴ فاز میدان گازی پارس جنوبی:

هدف آمریكا از تحریم ایران نگران كردن مردم از آینده است

هدف آمریكا از تحریم ایران نگران كردن مردم از آینده است به گزارش ام آی جی تی رئیس جمهور هدف آمریكا از تحریم ایران را نگران كردن مردم از آینده دانست و با تاكید بر اینكه این تحریمها جنایت ضد بشریت است اما آمریكا بداند ملت ایران در صف واحدند و سر فرود نخواهند آورد، اظهار داشت: آمریكا فكر می كرد تحریم، پیشرفت ما را متوقف می كند؛ ملت تاریخ ساز و ایثارگر ایران، آنها را مایوس كرد.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی عصر یكشنبه در آیین افتتاح ۴ فاز میدان گازی پارس جنوبی، با قدردانی از وزارت نفت، قرارگاه خاتم و همه مدیران، مهندسان و كاركنان بابت این افتخار آفرینی، اظهارداشت: از ۱۰ فاز، به فعالیت ۲۵ فاز در پارس جنوبی رسیدیم و با این ۴ فاز، روزانه ۱۰۰ میلیون متر مكعب بر تولید گاز اضافه گردید.
روحانی با اشاره به اینكه بهره برداری از این فازها برای ملت ایران مبارك و خوشحال كننده است، اظهار داشت: این بهره برداری ضربه محكمی به دشمنان این مرز و بوم بخصوص آمریكا است كه با اعمال تحریم های غیرانسانی و غیرقانونی، تصور می كردند تمامی طرح ها و پیشرفت های ملت ایران متوقف می شود.
روحانی اضافه كرد: آنها خیال می كردند با اعمال تحریم مردم ایران را چنان در فشار اقتصادی قرار می دهند كه عجز خویش را نشان دهند، اما ملت بزرگ، تاریخ ساز، فداكار و ایثارگر ایران در همه مقاطع تاریخی بخصوص امسال ایستادگی و مقاومت خویش را در مقابل زیاده خواهی دشمنان به خوبی نشان داد.
رئیس جمهور با اشاره به اینكه در طول دولت یازدهم و دوازدهم، 5 بار برای بهره برداری از فازهای مختلف پارس جنوبی به این منطقه سفر كرده ام، اظهار داشت: بهره برداری از فازهای گسترده پارس جنوبی، نشان دهنده این است كه ملت ایران مسیر پیشرفت و تعالی خویش را به حول و قوه الهی به خوبی انجام داده و ادامه خواهد داد.
روحانی اظهارداشت: بهره برداری از چندین طرح مهم زیربنایی و اقتصادی در هفته های اخیر در كشور و ایجاد پیوند مستحكم با كشور عراق، مایه خرسندی است.
رئیس جمهور بهره برداری از پالایشگاه عظیم ستاره خلیج فارس و طرح افزایش كیفیت تولید پالایشگاه بندرعباس را مایه افتخار دولت و ملت ایران دانست و گفت: اینكه تولید بنزین از آغاز دولت یازدهم تابحال 2 برابر شده، نشان از تحرك فعالیت ها، ایثار ملت و فعالان صنعت نفت می باشد كه توانسته ایم میزان تولید بنزین را از 52 میلیون لیتر به بیشتر از 101 میلیون لیتر در سال برسانیم.
روحانی افزود: دشمنان ملت ایران و آمریكایی ها بدانند بر فرض اینكه در این 5 سال، هیچ اقدامی انجام نگرفته است، اما همین كه تولید بنزین را از 52 میلیون لیتر در سال 92 به بیشتر از 101 میلیون لیتر رسانده ایم، افتخاری برای صنعت نفت و ملت ایران است. البته شاید برخی خوش شان نیاید كه بگوییم این افتخار دولت می باشد، اما همه مسئولان رده بالای كشور از سوی مردم این دفعه مسئولیت را برعهده دارند و اگر افتخاری وجود دارد، متعلق به مردم است.
رئیس جمهور افزایش واحدهای پالایشگاهی و دریایی در پارس جنوبی از 10 فاز در سال 92 به 25 فاز هم اكنون را اقدامی بزرگ و باعث افتخار دانست و اظهار داشت: با آغاز به كار فازهای پارس جنوبی، ظرفیت تولید گاز در كشور 100 میلیون متر مكعب افزایش یافته كه این نشان از قدرت ملی ماست.
روحانی با اشاره به قدرت فرهنگی، تاریخی، جغرافیایی، اقتصادی، فنی و انرژی ملت ایران و بهره مندی كشور از منابع گسترده خدادادی، اظهار داشت: امروز از لحاظ منابع خدادادی، در سطح اول و در زمینه تولید در سطح چندم جهان قرار داریم و این در شرایطی است كه قدرت نظامی در كنار قدرت فرهنگی، تاریخی و تأثیرگذاری در منطقه و جهان معنا پیدا می كند.
رئیس جمهور گفت: هنگامی كه تولید نفت و گاز در كشور افزوده می شود در حقیقت قدرت ملی ما بالا رفته است.
روحانی با اشاره به لزوم و اهمیت خوداتكایی در كشور، اظهار داشت: قبل از این در بخش نفتِ گاز، بنزین و گاز نیاز به واردات داشتیم، اما در چند سال اخیر توانسته ایم در بنزین، گازوییل و گاز، روی پای خود بایستیم كه این باعث استقلال و خوداتكایی شده و در این صورت هیچ كس نمی تواند به ملت ما زورگویی كند.
رئیس جمهور با اشاره به اینكه قبل از این هنگامی كه می خواستند ملت ایران را تحریم كنند، واردات بنزین را مورد تحریم قرار می دادند، اما امروز خبری از تحریم واردات بنزین در صدر تحریم ها نیست، اظهار داشت: دشمنان ملت ایران، امروز به خوبی می دانند، كه ما نیازی به واردات بنزین و نفتِ گاز، نداریم و توانسته ایم روی پای خود بایستیم.
روحانی با اشاره به اینكه در دولت گذشته در روزهایی در فصل زمستان كه كشور نیاز به واردات گاز داشت، هنگامی كه می خواستیم آنرا از كشوری بگیریم به سبب نیاز، قیمت گاز را 9 برابر، افزایش دادند و دولت هم در آن زمان چاره ای جز خرید نداشت، اظهار داشت: هنگامی كه روی پای خود بایستیم قدرت، جایگاه و تأثیرگذاری ما افزایش خواهد یافت.
رئیس جمهور فشارهای حاصل از تحریم های اقتصادی را ضد ملت ایران ناجوانمردانه برشمرد و اشاره كرد: امروز در مبحث محیط زیست بخاطر اعمال تحریم برای حل برخی مشكلات زیست محیطی و كاهش تبعات آن گرفتار مشكل هستیم و در این راستا تحریم آمریكا ضد ایران یك جنایت ضد بشریت است.
روحانی اضافه كرد: تحریم قبل از آنكه جنگ اقتصادی باشد، جنگ روانی است و در این راستا هنگامی كه می خواهیم كالایی را برای رفع نیاز كشور وارد نماییم، آنها به سیستم بانكی جهان فشار می آورند و مانع از ورود برخی كالاهای مورد نیاز می شوند كه كمبود این مواد تبعات روانی را در جامعه به دنبال دارد.
رئیس جمهور با اشاره به اینكه در سال 92 و در آغاز كار دولت تدبیر و امید به واسطه آنكه مردم نسبت به توانمندی دولت و اینكه دولت می تواند مشكلات را حل و فصل كند، امیدوار شده بودند، قیمت ها كاهش پیدا كرد و سرمایه گذاری ها شروع شد و میزان اشتغال در كشور افزایش پیدا كرد، گفت: امیدواری و امید به آینده در مردم باعث شد تا این روند در كشور شكل بگیرد.
روحانی با اشاره به اینكه امروز دشمنان برای آنكه مردم نسبت به آینده خود ناامید و دلسرد شوند، توطئه تحریم را در پیش گرفتند، اظهار داشت: هنگامی كه مردم نسبت به آینده و چند ماه دیگر خود نگران باشند مطمئناً در سرمایه گذاری، تولید، آرامش روانی جامعه و اشتغال تأثیرگذار خواهد بود.
رئیس جمهور تاكید كرد: آمریكایی ها باید بدانند كه هیچگاه به اهداف خود نخواهند رسید و اینكه تصور می كنند ملت ایران با اعمال فشار در مقابل مسیر غلط و زیاده خواهی آنها سر فرود خواهد آورد، امكان ندارد چون كه ملت ایران در كنار مسئولان و رهبری شجاع در مقابل آنها ایستاده اند.
روحانی اشاره كرد: آنهایی كه می خواهند در صف واحد ملت ایران فاصله بیندازند، مخالف فرمان خدا و قرآن كه مؤمنین را به مانند بنیان مرصوص می داند، عمل كرده اند.
رئیس جمهور با اشاره به اینكه به هر حال در كشور از لحاظ زیربناهای اقتصادی با مشكلاتی مواجه هستیم كه سابقه آن به قبل از انقلاب برمی گردد و اگر مشكلی داریم به فرد، مدیر و دولتی خاص مربوط نمی گردد، اظهار داشت: در شرایط تحریم و فشار اداره و مدیریت كشور سخت تر می شود اما امروز همه مسئولان بار مدیریت را برعهده دارند و در جهت توسعه كشور، تلاش می كنند.
روحانی در پاسخ به كسانی كه مدیریت دولت را ضعیف می دانند، اظهار داشت: اگر مدیریت ضعیف بود، چطور توانستیم در این مدت 15 فاز پارس جنوبی را به بهره برداری رسانده و تولید بنزین را 2 برابر كرده و كمك های شایانی به حفظ محیط زیست كنیم؛ چطور این دولت توانست كاری كند كه اتكاء نیروگاه های كشور به سوخت مایع از 43 درصد به كمتر از 10 درصد برسد.
رئیس جمهور با اشاره به اینكه در منطقه پارس جنوبی اقدامات بسیار خوبی در زمینه محیط زیست انجام شده، اظهار داشت: همانطور كه در جمع مردم كنگان عنوان كردم، باید كمیته ای متشكل از وزرا و مسئولان مربوطه تشكیل شده و طرح خویش را برای كمك به حفظ محیط زیست در این منطقه به دولت ارائه كند.
روحانی تاكید كرد: باید ضمن استفاده از فناوری برای انجام پروژه ها در جهت كاهش تبعات زیست محیطی هم تلاش نماییم، چون كه مردم عسلویه، نخل تقی، كنگان، جم و دیر كه اطراف این منطقه هستند، مانند مردم همه جای ایران بوده و نباید بگذاریم كه آنها در رنج و مشقت باشند.
رئیس جمهور با اشاره به اینكه سلامت مردم برای دولت بسیار حائز اهمیت می باشد، اضافه كرد: طرح تبدیل گاز به گاز بودار كه امروز به بهره برداری رسید، طرحی مهم در جهت حفظ سلامت مردم است.
روحانی سفر خود به كشور عراق را سفری تاریخی و نقطه عطف در روابط دو كشور و دو ملت دانست و اظهار داشت: این سفر به خوبی نشان داد كه می توانیم با همسایگان خود بهترین روابط صمیمی را داشته باشیم.
رئیس جمهور افزود: بدخواهان ایران و عراق، 30 سال اجازه لایروبی رودخانه اروند را نمی داند و هرگاه این مورد می خواست به نتیجه برسد، شیطنت هایی می كردند كه موانعی را در این راه ایجاد می كرد تا مردم نتوانند از مزایای آن بهره مند شوند، اما در این سفر دو دولت با قاطعیت و در اطلاعیه ای رسمی بیان نمودند كه این اقدام صورت خواهد گرفت و این بدان معناست كه دو ملت همسایه به خوبی می توانند همدیگر را یاری كنند.
روحانی با اشاره به اینكه جمهوری اسلامی ایران خواهان توسعه مناسبات و همكاریهای دوستانه با همه همسایگان است، اظهار داشت: توسعه روابط نزدیك ایران با همسایگان به نفع ملت های منطقه و البته به ضرر آمریكا و رژیم صهیونیستی است.
رئیس جمهور گفت: آمریكایی ها نمی خواستند كه امسال، دولت هیچ پروژه ای را به بهره برداری برساند، اما با همت و تلاش متخصصان همه پروژه ها برپایه زمان بندی انجام شده، به بهره برداری رسید و این نشان دهنده شكست توطئه آمریكایی ها است.
روحانی با اشاره به اینكه دستیابی به موفقیت علاوه بر سرمایه و تكنولوژی، نیاز به اعتماد دارد، اظهار داشت: افتتاح فازهای پارس جنوبی به معنای اعتماد میان متخصصان، مدیران و كارگران ما و این اعتماد سرمایه بزرگی در جهت پیشرفت كشور خواهد بود.
رئیس جمهور حفظ انضباط، دلسوزی، تلاش، فداكاری و مدیریت جهادی در امور را حائز اهمیت دانست و اشاره كرد: باید ضمن انجام كار انضباطی بوجود بیاید كه كارگر ایرانی برتر از كارگرهای دیگر كشورها باشد و باید در كیفیت، ساعت و نحوه انجام كار به جایی برسیم كه برتر از دیگران باشیم.
روحانی ضمن ابراز امیدواری از اینكه مراحل اجرای سه فاز دریایی دیگر پارس جنوبی با تلاش متخصصان و كارگران كشور بزودی و با سرعت بیشتری صورت گیرد و پارس جنوبی با 27 فاز به فعالیت خود ادامه دهد، از تلاش های ارزشمند ای كه شركت ملی گاز ایران بخصوص در روستاها انجام می دهد قدردانی نمود.
رئیس جمهور بهره برداری از 15 فاز پارس جنوبی و هم 15 طرح پتروشیمی، در دولت های یازدهم و دوازدهم را افتخاری ملی دانست و اظهار داشت: ملت ایران قدردان این تلاش ها هستند و این تلاش ها نشان داده است دولت، سپاه، بخش خصوصی و سرمایه گذاران در این امور، هنگامی كه كنار هم قرار می گیرند، پیروزی ها و موفقیت ها زودتر حاصل خواهد شد.
پیش از سخنان رئیس جمهور مهندس بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت گزارشی از برنامه ها و اقدامات این وزارتخانه در جهت بهره برداری از فازهای مختلف پارس جنوبی و طرح های توسعه ای در این میدان گازی ارائه كرد.1397/12/27
13:31:30
5.0 / 5
4471
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز