رشد تقاضای جهانی برای زغال سنگ ادامه دارد

رشد تقاضای جهانی برای زغال سنگ ادامه دارد به گزارش ام آی جی تی طبق آمار آژانس بین المللی انرژی، تقاضای جهانی برای زغال سنگ در سال ۲۰۱۸ به معادل ۳.۷۷۸ میلیارد تن نفت بالغ شد كه ۰.۷ درصد رشد نشان داد.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، آژانس بین المللی انرژی در گزارش وضعیت "انرژی جهانی و دی اكسید كربن" نوشت: رشد تقاضای جهانی برای زغال سنگ در سال ۲۰۱۸ حاصل تقاضای بالاتر كشورهای مختلف آسیایی بوده است.

تقاضای جهانی برای انرژی ۲.۳ درصد رشد كرد و سهم زغال سنگ از مجموع تقاضا، به ۲۶ درصد رسید و بعد از نفت كه سهم ۳۱ درصدی داشت، در رتبه دوم قرار گرفت. گاز ۲۳ درصد از كل تقاضا برای انرژی را تشكیل داد اما نرخ رشد تقاضا برای گاز در سال میلادی گذشته ۴.۶ درصد در مقایسه با ۰.۷ درصد رشد زغال سنگ بود.

سهم زغال سنگ از مجموع تولید برق به ۱۰ هزار و ۱۱۶ تراوات بر ساعت رسید كه ۲.۶ درصد بالاتر از سال ۲۰۱۷ بود. گاز با داشتن ۲۳ درصد سهم یا معادل ۶۰۹۱ تراوات بر ساعت از تولید برق، در رتبه دوم قرار گرفت.

رشد فزاینده عمدتاً در كشورهای آسیایی شامل چین و هند و معدودی از كشورهای جنوب و جنوب شرق آسیا دیده می شود كه مصرف زغال سنگ این مناطق بالاتر از گاز طبیعی است.

بر اساس گزارش آژانس بین المللی انرژی، مصرف زغال سنگ یك درصد در چین افزایش پیدا كرد با این وجود رشد قوی در بخش نیرو با افت مصرف در بخش های مسكونی و صنعتی، تا حدودی جبران شد.

تولید نیروی زغال سوز چین ۵.۳ درصد در سال ۲۰۱۸ افزایش یافت اما مصرف زغال سنگ در بخش های مسكونی و صنعتی با تلاش دولت برای روی آوردن مردم به مصرف گاز طبیعی، كاهش پیدا كرد.

تقاضا برای زغال سنگ در هند با افزایش تولید برق و تولید فولاد، حدود ۵ درصد رشد كرد.

در جنوب شرقی آسیا هم مصرف زغال سنگ در اندونزی، ویتنام، فیلیپین و مالزی افزایش قابل توجهی داشت. با رشد سریع تر تولید زغال سنگ در مقایسه با تولید نیرو، این منطقه تنها منطقه ای در جهان بوده كه سهم زغال سنگ در سبد نیروی آن در سال ۲۰۱۸ افزایش پیدا كرد.

تولید نیروی زغال سوز در ژاپن و كره جنوبی بعد از رشد بیشتر از ۶ درصدی در سال ۲۰۱۷، حدود یك درصد در سال ۲۰۱۸ كاهش پیدا كرد.

تقاضا برای زغال سنگ در آمریكا هم با فراوانی گاز و استفاده فزاینده از نیروهای تجدیدپذیر و همینطور فرسوده شدن نیروگاههای زغال سوز، ضعیف شد و مصرف زغال سنگ بیشتر از ۴ درصد افت كرد در حالیكه تقاضا برای گاز بیشتر از ۱۰ درصد افزایش داشت.

تقاضای اروپایی هم با تولید بالاتر نیروهای تجدیدپذیر در كشورهایی نظیر فرانسه، اسپانیا و آلمان، ۲۶ درصد افت كرد.

بر اساس گزارش پلاتس، آژانس بین المللی انرژی پیش بینی كرده كه رشد تقاضا برای زغال سنگ تا سال ۲۰۲۳ راكد می شود.
1398/01/08
14:21:20
5.0 / 5
4545
تگهای خبر: انرژی , تولید , صنعت , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز