قرارداد نفتی جدید چین نگران كننده شد

قرارداد نفتی جدید چین نگران كننده شد به گزارش ام آی جی تی در توافقی كه اخیرا میان چین و سودان جنوبی منعقد شده است، مقرر است این كشور آفریقایی ۳۰ هزار بشكه در روز نفت برای بانك صادرات واردات چین در قبال تأمین مالی بزرگترین پروژه زیربنایی سودان جنوبی از جانب این بانك، فراهم آورد.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، چین همواره بابت تحمیل بدهی عظیم روی دوش كشورهای در حال توسعه و دریافت منابع طبیعی آنها در قبال كمك به توسعه زیرساخت این كشورها مورد انتقاد قرار گرفته است. آمریكا درباب این مسئله خصوصاً در آفریقا و جنوب آسیا به شدت منتقد بوده است و الان امكان دارد انتقادها از این هم بیشتر شود.

مایكل ماكوی لوئث، وزیر اطلاعات سودان جنوبی روز جمعه به خبرنگاران اعلام نمود این كشور ۳۰ هزار بشكه در روز نفت برای بانك صادرات واردات چین فراهم خواهدنمود و این وام دهنده بزرگترین پروژه زیربنایی سودان جنوبی را تأمین مالی خواهدنمود. این میزان نفت تقریباً ۳ برابر ۱۰ هزار بشكه در روز است كه سودان جنوبی در فوریه به چین صادر كرده بود. این كشور كه روزانه حدود ۱۷۰ هزار بشكه نفت تولید می كند، در سال ۲۰۱۱ سپس سال ها جنگ داخلی از سودان جدا شد و استقلال یافت. چین در این جنگ یكی از كشورهایی بود كه اسلحه و تأمین مالی برای سودان فراهم می كرد.

از زمانی كه سودان جنوبی استقلال یافت، همچنان درگیر جنگ داخلی بود و با وجود امضای یك پیمان صلح در سال ۲۰۱۸، وضعیت این كشور ثبات نیافته است. بااینكه عمده ظرفیت تولید نفت در این دو كشور، در سودان جنوبی قرار دارد اما این كشور محصور در خشكی بوده و به خطوط لوله صادرات و بندر سودان وابسته است.

بر اساس گزارش اویل پرایس، اداره اطلاعات انرژی آمریكا اخیراً اعلام نموده ناآرامی داخلی، اختلاف نظر درباره تقسیم درآمد نفتی و اختلافات مرزی تولید نفت و سرمایه گذاری در هر دو كشور را محدود كرده است. اختلالات در تولید نفت، اختلافات بر سر تقسیم درآمد نفتی و قیمت پایین تر نفت تأثیر منفی روی اقتصاد هر دو كشور گذاشته است.

طبق گزارش شركت BP، سودان و سودان جنوبی تا اول ژانویه سال ۲۰۱۷ به ترتیب ۱.۵ میلیارد بشكه و ۳.۵ میلیارد بشكه ذخایر قطعی نفت داشتند.
1398/01/20
14:27:22
5.0 / 5
4395
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز