در نشست سازندگان تجهیزات صنعت نفت چه گذشت؟

در نشست سازندگان تجهیزات صنعت نفت چه گذشت؟ به گزارش ام آی جی تی اعضای انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت با انتقاد از عملكرد دولت برای عبور از شرایط تحریم اعلام آمادگی كرده و اعلام نمودند اگر به هم اعتماد داشته باشیم می توانیم ایران را با متخصصان بیكاری كه در تاكسی اینترنتی كار می كنند، بچرخانیم.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، سیروس تالاری - رئیس هیأت مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت - در نشستی كه ظهر امروز برگزار شد، با بیان این كه هم اكنون فضای كسب و كار ملی گرفتار تنش هایی است، اظهار نمود: باوجود همه مشكلات موجود، ظرفیت های ملی ایران بی نهایت است و تلاش می شود نسل جوان از فعل و انفعالات داخلی آگاه باشند.
وی با تاكید بر این كه ماهیت انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت سیاسی نیست، اضافه كرد: اعضای انجمن، صنعت گر و تولیدكننده هستند. باید به این نكته توجه داشت كه ظرفیت هایی كه ۳۰ سال پیش در اختیار كشور بود، با امروز قابل قیاس نیست. امروز خیلی از فعالان صنعت پتروشیمی به خدمات انجمن وابسته هستند.
تالاری از فعالیت بیشتر از ۷۰۰ صنعت گر در این انجمن اطلاع داد و اظهار داشت: ظرفیت های انجمن تبدیل به یك نماد ملی شده است. چند سال پیش كه ایران تحریم شده بود، به دستاوردهایی رسیدیم كه اطلاع رسانی نشد. هم اكنون، نفت و مزایای آن بیشتر از آنكه برای مردم شادكامی داشته باشد، ناكامی آورده است.

توان مقابله با تهدیدهای آمریكا را داریم
رئیس هیأت مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت در ادامه با بیان این كه توان عملیاتی و اجرایی در صنعت نفت و گاز در بخش خصوصی به خودكفایی رسیده است، اظهار داشت: از جانب دیگر باید به این نكته توجه داشت كه دامن بخش خصوصی در صنعت نفت از هر فسادی پاك است. ما از تحریم ها دفاع نمی نماییم اما دیگر یك نهال نوپا نیستیم بلكه ظرفیت های ملی ما، به یك درخت تنومند تبدیل گشته است. اگر امروز شركت های آمریكایی در صنعت نفت با ما همكار شوند، هیچ راهی جز فرود آوردن سر تسلیم در مقابل ما ندارند.
وی اضافه كرد: هدف آمریكا از اعمال تحریم ضد ایران، دستیابی به اهداف خودش است. اما توان ما در مقابل تهدیدها و چالش ها بی نهایت است، مشروط بر این كه دولتی داشته باشیم كه بخش خصوصی را بپذیرد.

فشار داخلی بر بخش خصوصی بیشتر از خارجی ها
تالاری با بیان این كه ظرفیت صادرات نفت طی سه دهه گذشته ۱۰ برابر شده است، اظهار داشت: هم اكنون بیشتر از آنكه فشارهای خارجی بخش خصوصی را اذیت كند، فشارهای داخلی همچون قوانین بانكی، تأمین اجتماعی، بی ثباتی سیاست های دولت و… آزاردهنده است. ما نمی دانیم مقرر است فردا چه اتفاقی در مورد نرخ ارز، واردات و صادرات رخ دهد.
رئیس هیأت مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت با انتقاد به اینكه طی سه دهه گذشته، ۲۰ درصد از بودجه دولت، صرف توانمندی ظرفیت ملی در بازارهای منطقه نشده، تصریح كرد: اگر امروز دولت در مقابل تحریم ها ایستاده است، بر درآمدهای نفتی تكیه ندارد، بلكه بر ظرفیت های ملی تكیه كرده است.

دولت ظرفیت های ملی توجه نمی كند
وی در ادامه با تاكید بر این كه دولت به ظرفیت های ملی توجه نمی كند، اضافه كرد: به ظرفیت های ملی بی توجهی و روی ظرفیت نفت تاكید می شود. در زمان تحریم ها چه كسی به داد دولت رسید؟ درها بر روی نخبگان بخش های خصوصی بسته است و همكاری لازم را با بخش خصوصی وجود ندارد. در حالیكه اگر برنامه ریزی داشته باشیم، دیگر هیچ جوان تحصیل كرده ایرانی علاقه ای به مهاجرت ندارد.
در ادامه مراسم عبدالرضا حمیدی - نایب رییس هیأت مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت - با تاكید بر این كه حال صنعت نفت خوب نیست، اظهار نمود: انجمن سازندگان هم با بیشتر از ۷۵۰ عضو فعال و بیشتر از ۱۴۰ شركت دانش بنیان حال بدی دارد.
وی با اشاره به شعار سال جاری كه توسط مقام معظم رهبری سال رونق تولید نامگذاری شده است، اظهار داشت: انتخاب این اسم، جای امیدواری دارد اما باید به این توجه داشت كه برای اجرایی شدن این عنوان ابزار نیاز داریم. وزارت صنایع اخیرا آغاز به برگزاری جلسه در این زمینه كرده است.

مشكلات بلوكه شدن متریال
نایب رئیس هیأت مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت در ادامه با اشاره به مشكلاتی كه برای بخش خصوصی وجود دارد، توضیح داد: وزارت صنعت در سال ۱۳۹۷ تقاضاهای ثبت سفارش و صدور مجوز ورود متریال را بلوكه كرد اما كسی علت آنرا نفهمید. حتی بار شركت هایی كه اعلام نمودند نیازی به ارز دولتی ندارند، در گمرك بلوكه شد و به علت تأخیر در عدم توانایی در ترخیص كالا از گمرك توسط كارفرما جریمه شدند. در این فضا رونق تولید رخ نخواهد داد.
حمیدی با اشاره به اعمال تحریم ضد كشور اظهار داشت: به علت تحریم ها رویكرد خرید از سازندگان داخل اتفاق افتاده اما باز هم چشم مان به این است كه تحریم ها تمام شود و خرید از خارج را مجدداً آغاز نماییم. دولت اجازه می دهد كالایی مشابه كالایی كه در داخل با كیفیتی مشابه كیفیت كالای اروپایی تولید می شود، وارد شود و هنوز گاهی در مناقصه ها از دلال ها دعوت می شود.

تعدیل قراردادها یكی از خواسته های ضروری انجمن است
نایب رئیس هیأت مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت با تاكید بر این كه تعدیل قراردادها یكی از خواسته های ضروری انجمن است، اظهار داشت: قراردادی داریم كه شاید مربوط به زمان دارسی است! یك بند از قرارداد هم طرف تولیدكننده. در این شرایط نیازمند اعتماد متقابل هستیم و می توانیم كشور را خودمان با همه متخصصان بیكاری كه در تاكسی اینترنتی كار می كنند، بچرخانیم.
حمیدی افزود: هم اكنون میزان پیش پرداخت ها ۲۵ درصد است در حالیكه متریال خیلی از كالاها وارداتی بوده و نیاز به ۷۰ درصد پیش پرداخت دارد.
وی با بیان این كه یكی دیگر از درخواست های انجمن حذف جرایم است، توضیح داد: باید توجه داشت تولیدكنندگان ایرانی كم كاری نمی كنند بلكه متریال تولیدكنندگان ماه ها در گمرك بندرعباس می ماند و امكان دریافت مجوز خروج از گمرك وجود ندارد. از سوی دیگر قرار بود به ما یارانه انرژی تعلق بگیرد اما نه تنها این یارانه تعلق نگرفت بلكه فشار مالیاتی را هم افزایش دادند.1398/02/08
22:08:32
5.0 / 5
4356
تگهای خبر: انرژی , پتروشیمی , تحریم , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز