گزیده اخبار اقتصادی چهارشنبه ام آی جی تی

بنزین همه را سر كار گذاشت!

بنزین همه را سر كار گذاشت! ام آی جی تی: سرانجام خبرهایی كه از گوشه و كنار فضای رسانه ای درباره آغاز سهمیه بندی بنزین به گوش می رسید موجب شد وزیر نفت تكلیف را روشن كند. زنگنه گفته بنزین از فردا سهمیه بندی نمی گردد.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، بررسی خبرهای اقتصادی روز چهارشنبه نشان داده است بعد از آنكه مشخص شد نمایش نوع جدیدی از سهمیه بندی بنزین به جمع بندی رسیده، گمانه زنی هایی درباره چگونگی آغاز این برنامه عنوان شد و برخی سایت ها اعلام نمودند كه این طرح از فردا شروع می شود. موضوعی كه وزیر نفت آنرا رسماً تكذیب كرده و گفت تا زمان نمایش توضیحات جدید، مردم توجهی به این اخبار نكنند.
تداوم ركوردشكنی های بورسی
با وجود تلاطم هایی كه در دیگر بازارهای اقتصادی وجود دارد، بنظر می رسد فعلاً شانس با فعالان بازار سرمایه یار است و مانند آنچه در ایام اخیر رخ داده، امروز باز بازار بورس به حركت رو به رشد خود ادامه داد.
امروز باز فعالان بازار سهام شاهد ركوردهای جدیدی در شاخص های بازار بودند؛ بطوریكه شاخص كل بازده نقدی و قیمتی توانست ۳۳۶۶ واحد رشد كند و پس از كانال شكنی هایی، در تراز ۲۲۰ هزار و ۱۰۸ واحد بنشیند.
رشد قیمت ها در بورس تهران در حالی صورت می گیرد كه طی هفته ها و روزهای گذشته قیمت دلار در بازار آزاد با رشد همراه بوده اما در عین حال از آنجائیكه بیشتر شركت های بورسی ایران شركت های صادرات محورند و با افزایش نرخ دلار سود بیشتری را شناسایی می كنند و قیمت سهام آنها رشد می كند و متعاقب آن شاخص بورس باز مثبت می شود.
با وجود تداوم این حركت رو به رشد، كارشناسان به مبتدیان این بازار سفارش می كنند با شناخت دقیق و بررسی ابعاد مختلف بازار، نسبت به سرمایه گذاری در بورس اقدام نمایند.
ایران – اروپا، یك گام به جلو
چند ماه سپس خروج آمریكا از برجام و تلاشی كه اتحادیه اروپا برای حفظ این توافق بین المللی كرد، حالا بنظر می رسد دو طرف به گام های اجرایی جدید نزدیك شده اند. علی اصغر نوری - مدیرعامل ساز و كار ویژه تجارت و تأمین مالی ایران و اروپا - اعلام نموده كه سپس تأسیس و ثبت ساتما و با عنایت به جلسات و هماهنگی های برگزار شده با كشورهای اروپایی و شركت اروپایی اینستكس، در نظر است نخستین نقل و انتقال های مالی ایران و اروپا با هماهنگی طرفین و بانكهای ایرانی و اروپایی صورت گیرد.
در مذاكرات انجام شده با طرف اروپایی، آمادگی طرف ایرانی برای عملیاتی كردن مكانیزم مورد نظر و انجام دریافت و پرداخت ها اعلام گردد و بر اهمیت سرعت بخشیدن به پروسه اجرایی شدن كانال مالی باز تاكید گردیده است.
عوارض آزادراهی ۴۸ ساعته شدند
وزارت راه و شهرسازی از شروع سال جاری عوارض برخی از آزادراه های كشور را الكترونیكی كرده و برای مسافران چند راه پرداخت در نظر گرفته است. به سبب ناآشنایی مسافران در گام های ابتدایی این وزارتخانه مهلتی را برای پرداخت عوارض باقی مانده تعیین كرده بود كه بنظر می رسد به اختتام قطعی خود رسیده است.
سید حسین میرشفیع - معاون شركت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل كشور - با بیان اتمام دومین مهلت تمدید شده پرداخت الكترونیكی عوارض آزادراه ها برای آن دسته از مالكان خودرویی كه از تاریخ ۲۸ اسفند ماه سال قبل مبادرت به پرداخت عوارض خود نكرده بودند، اظهار نمود: این مهلت در دو بازه زمانی تا ۲۴ فروردین و ۱۰ اردیبهشت ماه سال جاری تمدید گردید و از بامدادان امروز (چهارشنبه) با آن دسته از مالكان خودرویی كه ظرف مدت ۴۸ ساعت عوارض الكترونیكی خودرا پرداخت نكنند برمبنای قوانین در نظر گرفته شده رفتار می شود.
مرغ سرانجام فرود آمد
چند ماه سپس افزایش قابل توجه قیمت گوشت مرغ در بازارهای داخلی، حالا بنظر می رسد قیمت این كالای اساسی در بازار به یك ثبات نسبی رسیده است.
همانطور كه گزارش های رسیده از بازار تأیید می كند امروز قیمت مرغ در خیلی از نقاط كشور در یك نرخ به ثبات رسیده است.
رئیس سازمان حمایت مصرف كنندگان و تولیدكنندگان گفته مردم مطمئن باشند كه برای ماه رمضان و كل سال مشكلی در تأمین كالاهای اساسی نداریم. امروز بدون دخالت دولت مرغ در همه جای ایران به قیمت ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان توزیع می شود.
تابش این را باز گفته كه اگر رئیس جمهور تأكیدی در مبارزه با گران فروشی دارند بالقطع نیاز بیشتری به كنترل و همكاری در كنترل قیمت ها دارد. بانك مركزی در تأمین ارز باید كمك نماید و دولت در تأمین كالا باید كمك های بیشتری داشته باشد.
تاكید رئیس جمهور برای هم افزایی بیشتر دستگاه ها برای مقابله با گرانی كالاها است كه باید امروز نسبت به روز گذشته وقت بیشتری را برای مقابله اختصاص دهیم.
همكاری اقتصادی ایران و سوریه
با به انتها رسیدن حیات تروریست ها در خیلی از نقاط سوریه، امروز دولت این كشور به دنبال آن است كه پروسه بازسازی و توسعه اقتصادی را بار دیگر كلید بزند و این دفعه باز مانند گذشته كه دولت و مردم ایران در كنار دولت سوریه بودند، در عرصه اقتصادی باز دو كشور همكاری نزدیكی خواهند داشت.
رئیس اتاق صنایع دمشق با اشاره به همراهی و برادری دو كشور ایران و سوریه گفته سپس به انتها رسیدن جنگ در حوزه اقتصاد باز باید دو طرف همكاری نزدیكی داشته باشند.
به گفته وی همانطور كه ایران دوستی خودرا در سال های جنگ به سوریه ثابت كرد، در سال های پیش رو باز شركت های ایرانی برای حضور و مشاركت در بازسازی اقتصاد سوریه دارای اولویت اصلی هستند و سوری ها از همكاری با شركت های ایرانی استقبال می كنند.
منبع:

1398/02/11
19:56:02
5.0 / 5
4436
تگهای خبر: بنزین , تجارت , تولید , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز