وعده دولت برای گازرسانی سالانه به 3000 روستا

وعده دولت برای گازرسانی سالانه به 3000 روستا به گزارش ام آی جی تی نمایندگان مجلس در مصوبه ای مقرر كردند ۱، ۵۰۰ میلیارد تومان برای گازرسانی روستاها در سال ۹۸ اختصاص پیدا كند، اخیرا هم رئیس جمهوری ضمن اشاره به اتصال روزانه ۱۰ روستا به شبكه سراسری گاز وعده داد كه سالانه ۳۰۰۰ روستا به شبكه گاز كشور وصل می شوند.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، تنها هشت شهر و یك روستا با بهره مندی از یك خط سراسری گاز را دریافت می كردند، در حالیكه حالا بیشتر از ۳۴۵ هزار و ۱۰۰ كیلومتر شبكه توزیع گاز شهری و روستایی در ایران راه اندازی شده است كه وظیفه تأمین گاز مورد نیاز ۱۱۳۵ شهر و ۲۷ هزار و ۱۹۸ روستا را با نصب بیشتر از ۱۱ میلیون و ۴۶۰ هزار انشعاب به عهده دارد.
سیاست های اتخاذ شده از جانب وزیر نفت در زمینه بهره گیری از منابع قانون بودجه همچون بند «ق» تبصره ۲ قانون بودجه سال ۱۳۹۳ و ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید، زمینه ای فراهم نمود تا منابع مالی طرح های گازرسانی از محل استفاده از گاز به جای سوخت های مایع تأمین شود.
با استفاده از این موارد قانونی، اقداماتی برای تأمین منابع مالی با هدف توسعه گازرسانی به شهرها و روستاها انجام شد و در این راستا، بیشتر از ۹۰۰۰ روستا در طول چهار سال دولت یازدهم گازرسانی شد. این اقدام سبب شد جمعیت روستایی كه در انتها دولت دهم ۵۵ درصد بود، در انتها دولت یازدهم به ۷۷ درصد برسد و به قول مسئولان در انتها دولت دوازدهم، این رقم به ۹۰ درصد افزایش خواهد یافت.
در این رابطه بیژن زنگنه - وزیر نفت - در بهمن ماه سال قبل از اختصاص ۱۷ هزار میلیارد تومان برای برای گازرسانی به روستاها در این دولت اطلاع داد و اظهار داشت: در سال های فعالیت دولت یازدهم و دوازدهم حركت بزرگی برای گازرسانی روستایی و شهری انجام شده است و یكی از خصوصیت های این گازرسانی ها در این مورد بوده كه همه پیمانكاران اجرای این پروژه ها ایرانی بوده اند.
اتمام گازرسانی به شهرها و روستاهای سراسر ایران، یكی از اهداف وزارت نفت در دولت دوازدهم بود و هم اكنون میزان بهره مندی مناطق شهری از گاز طبیعی ۹۷ درصد بوده است. بر این اساس، تا قبل از آغاز كار دولت یازدهم، تعداد روستاهای متصل به شبكه گاز، حدود ۱۴ هزار روستا بود كه طبق آخرین آمار عرضه شده از جانب مسؤولان، این رقم به ۲۷ هزار روستا رسیده است.
منبع:

1398/02/30
14:33:59
5.0 / 5
4786
تگهای خبر: تولید , سوخت , كشور , گاز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز