جزئیات تشویق و تنبیه دولت برای مصرف كنندگان

جزئیات تشویق و تنبیه دولت برای مصرف كنندگان ام آی جی تی: مصوبه دولت درباره بهای آب و برق هم شامل پرمصرف ها می شود و هم شامل كم مصرف ها؛ بطوریكه یك روی سكه آن از جریمه پرمصرف ها و روی دیگر آن نمایش تخفیف به خانوارهایی می گوید كه مصرف آب یا برق ماهانه آنها پایین تر از الگوی مصرف باشد.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، اواخر اولین ماه سال بود كه مصوبه دولت درباره «افزایش بهای آب و برق از شروع اردیبهشت سال ۱۳۹۸» ابلاغ شد. اولین بند این مصوبه شامل حال همه مصرف كنندگان آب و برق می شود و از افزایش سالانه هفت درصدی بهای آب آشامیدنی و برق از شروع اردیبهشت سال ۱۳۹۸ می گوید.
مصوبه مذكور بطور اختصاصی، هم به پرمصرف ها پرداخته و هم به كم مصرف هاغ در دومین بند این مصوبه آمده است: با هدف مدیریت مصرف و بازدارندگی مصارف غیرضرور، علاوه بر میزان افزایش سوژه بند (۱) این تصویب نامه، از شروع خردادماه، سالانه ۱۶ درصد به خالص صورتحساب آب و برق مصارف خانگی (بدون احتساب آبونمان، مالیات بر ارزش افزوده و عوارض) مشتركین بالای الگوی مصرف افزوده می شود. به عبارت دیگر طبق این بند پرمصرف ها تا ۲۳ درصد افزایش تعرفه خواهند داشت.
این در شرایطی است كه طبق بند پنجم این مصوبه خانوارهایی كه مصرف آب یا برق ماهانه آنها پایین تر از الگوی مصرف بوده و در بازه زمانی اول خرداد تا اختتام شهریور، در مقایسه با دوره مشابه سال قبل، مصرف خودرا كم می كنند، مشمول تخفیف به میزان مصرف كاهش یافته با نرخ نخستین پله مصرف خواهند شد.

فایده سیاست های تشویقی برای خوش مصرف ها
در این راستا، هادی مدقق - مدیر كل دفتر مدیریت مصرف و خدمات مشتركین توانیر - در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به مصوبه دولت درباره بهای آب و برق اظهار نمود: سوژه حائز اهمیت در مصوبه امسال این است كه برای مشتركینی كه زیر و بالای الگوی مصرف هستند، تغییر میزان افزایش قیمت را خواهیم داشت.
وی ادامه داد: برای مشتركینی كه میزان مصرف خودرا نسبت به سال قبل كم می كنند و زیر الگوی مصرف قرار می گیرند و مشتركینی كه زیر الگوی مصرف بودند و باز هم مصرف خودرا نسبت به آن كم می كنند، تخفیف ها و پاداش هایی در نظر گرفته شده است كه مشتركین تشویق شوند و با عنایت به الگوی مصرف، اهتمام كنند حتی اگر مشترك زیر الگوی مصرف هستند میزان مصرف خودرا كاهش دهند.
بر طبق این گزارش، مصرف كنندگان آب و برق در ایران به سه دسته تقسیم می شوند؛ گروه نخست مشتركان خوش مصرف هستند كه ۷۰ درصد مشتركان برق و ۷۵ درصد مشتركان آب در این گروه قرار گرفته اند و الگوی مصرف را رعایت می كنند. گروه دوم شامل مشتركانی می شود كه كمتر از گروه نخست هستند و عنوان گروه صرفه جو را یدك می كشند و از الگوی صحیح مصرف كمتر آب و برق استفاده كنند.
گروه سوم نیز با توجه به این كه بخش كمی از مصرف كنندگان را شامل می شوند، ولی حجم مصرف بسیار بالایی را به خود اختصاص داده اند و از آنها بعنوان بدمصرف یاد می شود و چندین برابر الگوی مصرف از آب و برق استفاده می نمایند.
منبع:

1398/03/02
19:35:29
5.0 / 5
4490
تگهای خبر: آب , خدمات , مشترك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز