برای تأمین آب هفت استان

پای آب شیرین كن ها به جنوب ایران باز می شود

پای آب شیرین كن ها به جنوب ایران باز می شود به گزارش ام آی جی تی اقلیم خشك ایران سبب شد همواره دغدغه آب بر روی دوش این كشور سنگینی كند؛ دغدغه ای كه راهكارهای مختلفی برای حل آن در نظر گرفته شده و به نظر می آید استفاده از واحدهای آب شیرین كن سرخط مهم ترین اقدامات درحال انجام بوده و در این راستا ۶۸ واحد تأسیسات نمك زدایی آب در نوار ساحلی جنوب كشور در حال راه اندازی و بهره برداری است.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، برای تأمین آب برخی استان ها و كم رنگ تر شدن دغدغه كم آبی، استفاده از آب دریاها هم یكی از طریق حل هاست. به قول كارشناسان، با وضعیت كنونی خشكسالی و تغییر اقلیم موجود، چاره ای جز رفتن به سمت تأمین آب شیرین از محل آب دریا وجود نخواهد داشت، در این راستا هم مطالعاتی كه وزارت نیرو و شركت مهندسی آب و فاضلاب كشور انجام داده، به تصویب رسیده و ابلاغ گردیده است كه در فاز اول، آب مورد نیاز حاشیه صد كیلومتری جنوب كشور در استان های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، خوزستان و بوشهر، به صورت كامل از آب دریا تأمین شود و از آب های درون سرزمینی رفع نیاز شود.
هم چنین طبق برنامه ریزی انجام شده، باید در آینده دو میلیون مترمكعب در شبانه روز، آب شیرین كن داشته باشیم؛ الان هم ۴۰۰ هزار مترمكعب آب شیرین كن در حال ساخت و بهره برداری است و قرار شده تا طی دو فاز، با تأمین ۳۰۰ هزار مترمكعب آب در شبانه روز، به اهداف مورد نظر دست یافت و به نظر می آید كه با این رویكرد دولت بتواند گام بزرگی در این عرصه بردارد.
موضع دولت درباره تأسیس واحدهای آب شیرین كن
اواسط سال قبل بود كه رئیس جمهوری بر این مساله تاكید كرده و گفته بود كه ایران تقریباً در یك منطقه خشك قرار گرفته است و ما باید برای مردم به فكر آب باشیم؛ ایران هیچ مشكل آبی ندارد، بلكه مشكل تلاش و برنامه ریزی دارد. وی هم چنین گفته بود در جنوب و شمال آب داریم؛ چطور تمام كشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس از این آب استفاده می نمایند و ما استفاده نمی نماییم و همه چشم ما به آسمان بوده كه باران ببارد. خداوند منابع بزرگ آب را در كنار ما قرار داده و باید از آنها استفاده نماییم.
به قول او، در شمال باید همانند دیگر همسایگان از دریای خزر استفاده نماییم. در حالیكه دیگران در حال بهره گیری از آب دریای خزر هستند اما ما معطل مانده ایم و تماشا می نماییم. كشورهای همسایه در دریای خزر، این همه آلودگی درست می كنند، بگونه ای كه در ساحل خزر در مازندران، گیلان و گلستان لایه نفتی روی آب بسته شده است و ما استفاده مشروع مان از این دریا را به بهانه های بسیار جزئی كه نادرست و ناصحیح است، انجام نمی دهیم.
همینطور اواسط سال گذشته، رضا اردكانیان - وزیر نیرو - اعلام نمود كه در زمینه آب شیرین كن ها، ۱۴۲ قرارداد مشاركت بخش خصوصی با سرمایه ای بالغ بر ۷، ۳۰۰ میلیارد تومان منعقد شده است و وزارت نیرو برنامه های ویژه ای را برای این مورد در نظر گرفته است.
احداث و بهره برداری ۶۸ واحد نمك زدایی در جنوب كشور
بر این اساس، معاون مهندسی و توسعه شركت مهندسی آب و فاضلاب كشور، با اشاره به اجرای سیاست تأمین آب آشامیدنی نوار ساحلی جنوب كشور از دریا، اظهار داشت: در جهت این سیاست ها ۶۸ واحد تأسیسات نمك زدایی آب در نوار ساحلی جنوب كشور در حال راه اندازی و بهره برداری است.
شاهین پاكروح در گفتگو با ایسنا، با بیان این كه به استناد بند الف ماده ی ۳۶ برنامه ی ششم توسعه، دولت مكلف است تا آخر اجرای برنامه، حداقل ۳۰ درصد آب شرب مناطق جنوبی كشور را از راه شیرین سازی آب دریا تأمین كند، اظهار نمود: هم اكنون در كشور ۶۲ واحد نمك زدایی آب با مجموع ظرفیت تولید ۲۶۰ هزار مترمكعب در شبانه روز در حال بهره برداری و ۲۵ واحد دیگر هم با مجموع ظرفیت تولید ۲۳۶۲۲۰ مترمكعب در شبانه روز در دست ساخت است.
وی ادامه داد: از این تعداد ۶۸ واحد با مجموع ظرفیت تولید روزانه ی ۴۳۹ هزار مترمكعب در استان های واقع در حاشیه ی خلیج فارس و دریای عمان قرار دارند كه از نظر تعداد ۲.۷۸ درصد و از نظر ظرفیت ۵.۸۸ درصد كل تأسیسات نمك زدایی آب آشامیدنی كشور را شامل می شود.
معاون مهندسی و توسعه شركت مهندسی آب و فاضلاب كشور درباره دیگر طرح ها هم توضیح داد: علاوه بر طرح های مذكور، مطالعات طرح جامع ارزیابی سامانه های نمك زدایی از آب های شور و لب شور در مناطقی از هفت استان در نوار ساحلی جنوبی كشور كه در فاصله ۱۰۰ كیلومتری از خلیج فارس و دریای عمان قرار دارند، انجام شده است. در این مطالعات امكان جبران كمبود آب استان های هرمزگان و بوشهر و بخشی از استان های سیستان و بلوچستان، كرمان، فارس، خوزستان و كهگیلویه و بویر احمد از راه سامانه های آب شیرین كن همزمان بررسی شده است.1398/03/13
15:00:25
5.0 / 5
4585
تگهای خبر: آب , تولید , خلیج فارس , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز