وزیر نفت خبر مهر را تأیید كرد؛

زنگنه: شركت نفتكش ماجرای نفت كش ایران در عربستان را دنبال می كند

زنگنه: شركت نفتكش ماجرای نفت كش ایران در عربستان را دنبال می كند به گزارش ام آی جی تی وزیر نفت درباره اجازه ندادن به بازگشت نفت كش ایرانی كه برای تعمیر در عربستان پهلو گرفته است، خاطرنشان كرد: مقامات ایرانی از راه شركت ملی نفتكش، ماجرای نفت كش را دنبال می كنند.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از مهر، بیژن زنگنه وزیر نفت بامداد امروز (چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیأت دولت در جمع خبرنگاران در مورد این مورد جمهوری اسلامی بعد از اجلاس اوپك به همه خواسته های خود رسیده است، تصریح كرد: مهمترین هدف این اجلاس حفاظت و صیانت از موجودیت اوپك بود. وی افزود: اوپك سازمانی است كه تصمیماتش باید با اجماع گرفته شود و تصمیمات نباید از بیرون به آن ابلاغ شود. اگر هم مقرر است پخت و پز در مورد تصمیمات گرفته بشود باید در میان اعضا انجام بشود. زنگنه با اشاره به انجام فرایندهای تصمیم گیری در درون اوپك در تاریخ ۶۰ ساله آن اظهار داشت: اخیراً روال هایی خارج از آنچه كه همیشه بوده انجام می شد كه باعث نگرانی اعضای اوپك بود. گرچه برخی از اعضای اوپك به هر دلیلی مطالب و نگرانی های خودشان را به صورت علنی عنوان نمی كنند اما این نگرانی ها وجود داشت. ما اینها را با وزرا و در اجلاس وزیران مطرح كردیم و نهایتاً هم تأثیر گذار بود. وی مهمترین تأثیر این مورد را بیانیه و منشور همكاری بین اوپك و غیر اوپك دانست و بیان كرد: تغییرات مفهومی مهمی در اوپك رخ داده است و فكر می كنم دیگر این اتفاق كه از بیرون تصمیمی گرفته شود و به اوپك برای تصویب تحمیل شود، وجود ندارد.
زنگنه مسائل مطرح شده از جانب ایران در جلسه وزیران اوپك را تأثیرگذار دانست و تصریح كرد: بیانیه پایانی شورای همكاری بین اعضای اوپك و غیره اوپك نشان دهنده تأثیرگذاری مسائل مطرح شده از جانب ایران است و تغییرات مهمی از لحاظ مفهومی در این بیانیه صورت گرفت.

وزیر نفت اظهار داشت: تمامی اعضای اوپك دارای حق مساوی هستند و با اجماع تصمیمات گرفته می شود، ما سخنان خویش را درباره آنچه آمریكایی ها می گویند و فشارهایی كه بر كشور ما می آورند از راه مصاحبه با رسانه های آمریكایی بیان كردیم و گفتیم كه ایران تحت فشار مذاكره نمی كند و اگر می خواهند تغییری در شرایط ایجاد شود حتما باید تحریم ها برداشته شود. زنگنه با اشاره به اینكه رسانه هایی مثل رویترز و دیگر رسانه ها دروغ پردازی هایی را دارند، افزود: رسانه های داخلی نباید فریب این دروغ ها را بخورند و خیلی باید حواسشان را جمع كنند. رسانه ها آنچه را باز نشر كنند كه وزارت نفت تأیید می كند. وی درباره اجازه ندادن به بازگشت نفت كش ایرانی كه برای تعمیر در عربستان پهلو گرفته است (اینجا بخوانید)، خاطرنشان كرد: مقامات ایرانی از راه شركت ملی نفتكش، ماجرای نفت كش را دنبال می كنند تا مشكل بزودی حل شود. این مورد هزینه های مالی در بر دارد اما نگرانی بیشتر برای اتفاق افتادن فاجعه های زیست محیطی در آن منطقه است. وزیر نفت در واكنش به اینكه گفته می شود اسناد طبقه بندی شده ای از وزارت نفت توسط خانم دستگیر شده خارج شده است، اظهار داشت: از هیچ مرجعی در این خصوص با ما تماس و گزارش رسمی گرفته نشده است. هر چه هست مطالب شفاهی و غیر رسمی است. زنگنه در مورد اینكه آیا خود وزارت نفت قبل از دستگیری آن خانم سندی پیدا كرده است، اضافه كرد: دستگاه امنیتی دو سال پیش یكی از همكاران را به صورت غیر رسمی خواسته و با وی صحبت هایی كرده است. او در آخر و در پاسخ به اینكه آیا مسیرهای نشان داده شده فروش نفت در صدا سیما را تأیید می كنید، تصریح كرد: این چیزهایی كه گفته می شود را تأیید نمی كنم اما از رسانه ها خواهش می كنم در مورد صادرات نفت، مقصد و كشتی ها بعنوان وظیفه ملی و نه یك دستور بدون تأیید وزارت نفت مطلبی را نشر یا باز نشر ندهند.


منبع:

1398/04/12
17:27:44
5.0 / 5
4296
تگهای خبر: اوپك , تحریم , دستگاه , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز