گازوئیل زیستی وارد ناوگان حمل و نقل عمومی شهر تهران شد

گازوئیل زیستی وارد ناوگان حمل و نقل عمومی شهر تهران شد ام آی جی تی: فاز دوم استفاده آزمایشی از گازوئیل سوختی در ناوگان حمل و نقل عمومی شهر تهران اجرایی شد.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با كمك دیگر نهادها و بخش خصوصی مبادرت به اجرایی كردن استفاده از بیودیزل در حمل و نقل عمومی كرده است كه فاز آزمایشی این طرح در زمستان سال ۹۵ اجرایی شد و فاز بعدی آن نیز بهار سال ۹۸ به مرحله اجرایی رسید.
این طرح با امضای تفاهم نامه ای بین ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری، شركت اتوبوسرانی شهر تهران و حومه و بخش خصوصی به صورت آزمایشی اجرایی شد. در این طرح ۲ تا ۱۵ درصد بیودیزل تولیدشده از روغن های پسماند خوراكی در ناوگان حمل و نقل عمومی شهر تهران تزریق شد. تا كنون با استفاده از راكتورهای حاصل از این پروژه ها بیشتر از ۶۰ هزار لیتر بیودیزل تولید و مصرف شده است كه از دفع ۱۶۰ هزار كیلوگرم گاز گلخانه ای دی اكسید كربن جلوگیری كرده است.
برای اجرای این طرح از سوخت بیودیزل (سوخت سبز) دارای استاندارد ASTMD6751 در اتوبوس های شركت واحد اتوبوسرانی تهران، سامانه تندرو استفاده شده است.
بر اساس اعلام معاونت علمی، بیودیزل (منو اكلیل استر) یك سوخت گازوئیلی پاك است كه از منابع طبیعی و قابل تجدید مانند روغن های گیاهی ایجاد می شود. بیودیزل درست مانند گازوئیل در موتورهای احتراقی كار می كند و برای این كار هیچ گونه تغییر موتوری لازم نیست. استفاده از بیودیزل در یك موتور گازوئیلی معمولی منجر به كاهش اساسی هیدروكربن های نسوخته، منواكسید كربن و ذرات معلق می شود. با به كار بردن این سوخت، از سهم كربن موجود در ذرات معلق كم می شود.
منبع:

1398/04/13
12:50:45
5.0 / 5
4427
تگهای خبر: تولید , سوخت , شركت , گاز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز