گزارش ام آی جی تی به نقل از مهر؛

آغاز فصل گرما و عدم رعایت الگوی مصرف، ركوردشكنی مصرف برق در مركزی

آغاز فصل گرما و عدم رعایت الگوی مصرف، ركوردشكنی مصرف برق در مركزی به گزارش ام آی جی تی با شدت گرفتن افزایش دمای هوا در فصل تابستان، استفاده از منابع انرژی به صورت بی سابقه افزایش پیدا كرده و باردیگر مبحث و دغدغه رعایت الگوی صحیح مصرف و استفاده بهینه از منابع مطرح گردیده است.خبرگزاری مهر - گروه استان ها: استفاده بیش از اندازه و رعایت نكردن الگوی صحیح مصرف، تبدیل به دغدغه ای شده كه از سویی هزینه های بسیار بر خانواده ها تحمیل و از جانب دیگر خسارات جبران ناپذیری را به جامعه وارد می نماید.
خداوند در قرآن كریم بارها به پرهیز از اسراف سفارش كرده و بزرگان دین هم بر اهمیت این مورد تاكید داشتند، بنا به فرمایشات رهبر معظم انقلاب، راه اساسی مقابله با مشكلات اقتصادی موجود، انضباط مالی، صرفه جویی و پرهیز از اسراف است.
خوشبختانه كشور ما از منابع غنی انرژی برخوردار است، نعمتی كه خداوند به بشر عطا كرده تا بتوانند با استفاده از آن بهتر زندگی كند. بهره مندی از مواهب انرژی نیازمند استفاده بهینه و درست از این منابع است تا برای نسل های آینده جامعه هم تداوم پیدا كند.
گاه صرفه جویی و احساس مسئولیت نسبت به مصرف انرژی را فراموش می نماییم، شاید در چند فرسخی شهر و دیار ما منطقه ای از نعمت برق، آب و … محروم باشد، نمونه بارز آن خسارات سیل اخیر در بعضی استان های كشور است كه با وجود گذشت چند ماه از به انتها رسیدن سیل، مردم این مناطق در شرایط دشوار زندگی می كنند و با عنایت به شروع تابستان، از گرمای هوا و سایر كمبودها رنج می برند.
با علم به این واقعیت كه صرفه جویی وظیفه ملی هر شهروندی است، نباید بی تفاوت از این مساله عبور كرد. در استان مركزی هم با شروع فصل گرما با وجود تاكید مسئولین بر رعایت الگوی صحیح مصرف انرژی، از آغاز تیرماه تابحال شاهد افزایش مصرف بوده ایم كه این امر نگرانی مسئولان را دوچندان كرده است و طی روزهای اخیر مدیران دستگاه های مسئول و مرتبط به دفعات در ارتباط با ضرورت مدیریت مصرف از جانب مردم اخطار داده و تاكید كرده اند.

آغاز زودهنگام گرما و وسایل سرمایشی عامل ركوردشكنی مصرف برق
مدیرعامل شركت توزیع نیروی برق استان مركزی در گفت و گو با خبرنگار مهر در این رابطه تصریح كرد: امسال با عنایت به افزایش دمای زودتر از موعد در استان، پیك بار مصرف برق در تیر ماه ركورد شكست و با رشد ۱۰ درصدی مواجه گردید.
محمد الله داد اظهار داشت: از آغاز تیرماه تابحال بیشترین ركورد پیك مصرف برق در شهرهای اراك، ساوه، زرندیه، دلیجان، محلات و خمین در استان ثبت شده است.
وی با اشاره به رشد ۱۰ درصدی پیك بار مصرف برق استان مركزی در ایام اخیر ماه، تصریح كرد: پیشبینی ها نشان داده است اگر مشتركان برق، مبادرت به صرفه جویی نكنند؛ در تیر ماه امسال به ركورد ۱۰۰۰ مگاواتی مصرف برق خواهیم رسید.
مدیر عامل شركت توزیع برق استان مركزی بیان كرد: برای نخستین بار، نقطه اوج مصرف كشور در تیر ماه امسال به بالای ۵۵ هزار و ۷۵۸ مگاوات رسیده و بیشترین ركورد مصرف برق در استان مركزی در تیرماه تا امروز، ۸۷۷ مگاوات ثبت شده است.
سالانه حدود ۳۰ درصد از مصرف برق در زمان پیك تابستان ناشی از روشن بودن وسایل سرمایشی بوده و امسال هم این میزان افزایش مصرف به علت استفاده از وسایل سرمایشی رخ داده است الله داد اضافه كرد: سالانه حدود ۳۰ درصد از مصرف برق در زمان پیك تابستان ناشی از روشن بودن وسایل سرمایشی بوده و امسال هم این میزان افزایش مصرف به علت استفاده از وسایل سرمایشی رخ داده است.
وی تصریح كرد: با كاهش مصرف وسایل سرمایشی، استفاده نكردن از وسایل پرمصرف انرژی تأمین برق از دیزل ژنراتور در صنایع، مجتمع های مسكونی بزرگ و صنایع وابسته به كشاورزی و خاموش كردن موتور چاه های بخش كشاورزی در ساعات ۱۱ تا ۱۵ می توان در مدیریت مصرف انرژی گام های مؤثری را برداشت.
مدیر عامل شركت توزیع برق استان مركزی با اشاره به اجرای طرح های تشویقی برای كاهش بار مصرف برق، بیان كرد: این طرح ها با عنوان طرح های ذخیره عملیاتی شامل تغییر ساعت كار صنایع و طرح های دیگری از این قبیل است و یكی از مهمترین برنامه های كاهش مصرف برق در صنایع به حساب می آید.
الله داد اظهار داشت: مدیریت مصرف برای گذر از فصل تابستان از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد و با رعایت سفارش های ساده می توان هم به اقتصاد خانواده و هم اقتصاد ملی كمك كرد.
وی اظهار نمود: از مشتركان خانگی درخواست می شود با رعایت نكات ساده و مدیریت استفاده از وسایل پرمصرف برقی مانند ماشین لباسشویی و ظرفشویی، در مصرف برق صرفه جویی كنند و استفاده از وسایل پرمصرف را به ساعات غیر پیك اوایل روز یا ساعات انتهایی شب موكول كنند.
مدیرعامل شركت توزیع نیروی برق استان مركزی خاطرنشان كرد: بهره وری و درست مصرف كردن به مفهوم مصرف نكردن یا كم مصرف كردن نیست، با اعمال شیوه هایی مناسب می توان از انرژی برق، مصرف صحیح و بهینه داشت.
الله داد با تاكید بر اینكه ظرفیت تولید و انتقال برق محدود است، اظهار داشت: اگر در ساعت اوج مصرف، همه مشتركان با استفاده از شیوه های مناسب مصرف برق را مدیریت كنند، دیگر نه تنها نیازی به ظرفیت های جدید تولید انرژی نیست بلكه، مشكلی هم وجود نخواهد داشت.

بارش های اخیر از لزوم رعایت الگوی مصرف آب نمی كاهد
در ادامه، سرپرست شركت آب و فاضلاب شهری و مدیرعامل شركت آب و فاضلاب روستایی استان مركزی در گفت و گو با خبرنگار مهر تصریح كرد: منابع آبی شهرهای استان شامل ۲۴۰ حلقه چاه كه (۱۷۷ حلقه آن در مدار بهره برداری قرار دارد)، سه رشته قنات و یك دهنه چشمه می باشد و از سویی تأمین منابع آبی ۸۴۱ روستای تحت پوشش خدمات آب و فاضلاب روستایی استان از ۵۳۳ حلقه چاه، ۱۳۶ دهنه چشمه و ۲۷ رشته قنات صورت می پذیرد.
یوسف عرفانی نسب بیان كرد: آب شهرهای استان مركزی ۵۶ درصد از منابع آب زیر زمینی و ۴۴ درصد از منابع آب سطحی تأمین می شود و با عنایت به بارش های اخیر، الان در تمام شهرهای استان مركزی به جز مامونیه (از توابع زرندیه) كه در نقطه سر به سر قرار دارد، با مشكل منابع آبی مواجه نیستیم.
سال گذشته ۸۵ روستای استان با مشكل كم آبی مواجه گردید كه آبرسانی آنها توسط تانكر انجام شد و امسال تعداد این روستاها در تابستان تابحال به ۱۲ مورد رسیده است سرپرست شركت آب و فاضلاب شهری و مدیرعامل شركت آب و فاضلاب روستایی استان مركزی اظهار داشت: سال قبل ۸۵ روستای استان با مشكل كم آبی مواجه گردید كه آبرسانی آنها توسط تانكر انجام شد و امسال تعداد این روستاها در تابستان تابحال به ۱۲ مورد رسیده است. البته در بعضی روستاهای واقع در منطقه فراهان مانند نوازن، ویسمه و … بیشتر مشكل كیفی آب مطرح است و برای رفع مشكل، آبرسانی سیار و جیره بندی مد نظر قرار دارد.
وی اضافه كرد: با عنایت به آغاز فصل گرما، میزان مصرف آب در میان مشتركان افزایش پیدا كرده و با وجود بارندگی های ابتدای امسال وضعیت منابع آبی پاسخگوی مصرف آب خواهد بود. در واقع به لحاظ كمی با مشكل كمبود آب در كوتاه مدت مواجه نیستیم اما، اگر نسبت به مدیریت مصرف توجه كافی صورت نپذیرد در آینده باز هم با كمبود آب مواجه خواهیم شد.
سرپرست شركت آب و فاضلاب شهری و مدیرعامل شركت آب و فاضلاب روستایی استان مركزی بیان كرد: مشتركان باید تلاش كنند با اقدامات لازم و رعایت الگوی صحیح مصرف، در استفاده از آب صرفه جویی كنند تا قطعی و كمبود آن اتفاق نیفتد.
عرفانی نسب افزود: هم اكنون ۹۹.۹۸ درصد جمعیت شهری استان تحت پوشش خدمات آب و فاضلاب شهری قرار دارند و جمعیت تحت پوشش آب و فاضلاب روستایی هم ۸۵.۵۶ درصد از كل جمعیت روستایی هستند.
باید توجه داشت كه درصد قابل توجهی از تولید برق به صورت مستقیم وابسته به ذخیره آب پشت سدها می باشد كه با صرفه جویی در مصرف آب می توان تا حد زیادی از قطعی برق هم جلوگیری كرد، انتظار می رود با انجام اقدامات لازم در فصل گرما از قبیل صرفه جویی و اصلاح الگوی مصرف از بروز خسارت های احتمالی تا حد امكان كاسته شود و رسیدن به این مهم نیازمند همكاری همه جانبه مردم است.

1398/04/14
14:54:42
5.0 / 5
4583
تگهای خبر: آب , انرژی , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز