گاز عسلویه به مازندران رسید

افتتاح خط انتقال گاز در ساری

افتتاح خط انتقال گاز در ساری به گزارش ام آی جی تی ساری – خط انتقال گاز دامغان – كیاسر – ساری – نكا با حضور وزیر نفت در ساری افتتاح گردید.


مراسم افتتاح خط انتقال گاز دامغان – كیاسر – ساری – نكا بعدازظهر سه شنبه با حضور وزیر نفت در هتل بادله ساری برگزار شد.
این خط لوله در حوالی دامعغان از خط انتقال گاز ۴۸ اینچ پارچین – سنگ بست در حنوب رشته كوه البرز منشعب شده و پس از عبور از مناطق مختلف كوهسانی جنگلی و شهرهای كیاسر و ساری در منطقه پنبه چوله در شمال شهر ساری به خط انتقال گاز ۳۰ اینچ قدیم شمال و شمال شرق كشور متصل شده است و پس از آن به طول ۲۰ كیلومتر به موازات خط تا نكا ادامه می یابد.
این خط انتقال گاز در طول مسیر خود از آبروها، رودخانه های فصلی و دائمی، مناطق جنگلی، باتلاقی، مناطق كوهستانی و صعب العبور، جاده و اراضی زراعی و مناطق مسكونی عبور كرده و حداقل ۵۵ بار با رودخانه تجن تلاقی داشته است.
این خط انتقال گاز دارای ۱۲ ایستگاه شیر بین راهی، ۸ ایستگاه انشعاب، ۳ ایستگاه حفاظت كاتدیك، یك ایستگاه ارسال توپك دریافت توپك و یك ایستگاه CGS است.
حجم عملیات خاكی در مسیر سازی این پروژه بیش از شش میلیون متر مكعب بوده و در احداث این خط انتقال گاز حدود ۱۴ هزار و ۵۰۰ شاحه لوله ۴۲ اینچ به وزن ۸۴ هزار تن استفاده شده است كه از كارخانجات داخلی تامین و به همراه سایر اقلام مورد نیاز توسط پنج هزار دستگاه تریلر به محل كارگاه های پروژه حمل شده است.
ارزش كل این پروژه بیش از ۸۲۰ میلیارد تومان بوده و بطور كامل توسط پیمانكاران و مشاوران داخلی به انجام رسیده است.
مدیرعامل شركت گاز مازندران در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: با بهره برداری از این خط گاز استان مازندران علاوه بر مسیرهای دقبلی بطور مستقیم از شبكه سراسری و خطوط لوله و از گاز تولیدی عسلویه تامین شده و پایداری و تقویت شبكه گاز استان های شمالی كشور را به دنبال خواهد داشت.
محمد ابراهیم اسماعیل زاده اظهار داشت: علاوه بر این می تواند به عنوان زیرساختی برای توسعه تجارت گاز با تركمنستان در جهت افزایش واردات ترانزیت و مبادله گاز مورد استفاده قرار گیرد.
وی گفت: طراحی و اجرای این پروژه توسط شركت گاز مهندسی و توسعه گاز ایران با استفاده از توانمندی های پیمانكاران، مشاوران و سازندگان داخلی انجام شده است.
 

1396/05/10
00:01:20
5.0 / 5
5579
تگهای خبر: گاز , وزارت نفت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز