پژوهشگران دانشگاهی توضیح دادند

تأثیرات نامطلوب امواج برق بر هموگلوبین خون

تأثیرات نامطلوب امواج برق بر هموگلوبین خون به گزارش ام آی جی تی امروزه به علت گسترش صنعت برق در جای جای زندگی فردی و اجتماعی، افراد بی شماری در معرض ضررهای مستقیم و غیرمستقیم ناشی از امواج الكترومغناطیسی هستند. نتایج یك پژوهش داخلی نشان داده است كه چنین امواجی، آثاری نامطلوب بر خصوصیات خونی افراد بخصوص افراد شاغل در صنعت برق دارند.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، به قول دانشمندان، از سال ۱۹۵۰ مقادیر زیادی از انرژی مغناطیسی در محیط زندگی انسان ها بوجود آمده و در ارتباط با محیط زیست و جوامع بشری مشكلاتی بوجود آورده است. امروزه میدان مغناطیسی با فركانس های مختلف بعنوان یك فاكتور مهم در محیط زیست مطرح است. این میدان ها به علت تأثیر بر سیستم عصبی، دگرگونی های ژنتیكی و رشد سرطان مورد توجه محققان هستند.
امروزه بررسی اثرات میدان مغناطیسی در فركانس های پایین یعنی ۵۰ تا ۶۰ هرتز حاصل از خطوط انتقال برق، بسیار مورد توجه قرار گرفته است. به بیان متخصصان، هر وسیله ای كه با جریان برق كار كند، یك منبع تولید میدان مغناطیسی است، به صورتی كه هر چه به منبع نزدیك تر شویم، شدت میدان، قوی تر می شود. در این میان، مولكول های هموگلوبین بعنوان یكی از جایگاه های هدف میدان های مغناطیسی مطرح هستند. درواقع، كم خونی و كاهش میزان هموگلوبین در خون از مهم ترین عوارض میدان مغناطیسی با فركانس های پایین است.
در همین رابطه، تعدادی از پژوهشگران كشور از دانشگاه شهید بهشتی، پژوهشكده صنایع غذایی و كشاورزی پژوهشگاه استاندارد تهران، مركز تحقیقات علوم دارویی رازی و گروه فارماكولوژی دانشگاه علوم پزشكی ایران و مركز تحقیقات علوم دارویی رازی دانشگاه علوم پزشكی ایران، پژوهشی را انجام داده اند كه در آن، تأثیر میدان مغناطیسی با فركانس بسیار پایین روی كمیت و ساختار هموگلوبین افراد شاغل در صنعت برق مورد بررسی علمی قرار گرفته است.
در این مطالعه تجربی، ۵۸ نفر از كاركنان یك نیروگاه تولید برق در تهران از محل بهره برداری نیروگاه و قسمت های اداری و پشتیبانی آن مشاركت داشتند.
نتایج این مطالعه نشان داده است كه تماس با میدان مغناطیسی در فركانس های بسیار پایین، سبب تغییر در كمیت هموگلوبین و ساختار مولكولی آن در شاغلان در صنعت برق می شود.
در این خصوص، آسیه حسینی، محقق مركز تحقیقات علوم دارویی رازی دانشگاه علوم پزشكی ایران و همكارانش در این تحقیق می گویند: «میانگین مقدار هموگلوبین افراد مواجهه یافته با میدان مغناطیسی ناشی از خطوط انتقال برق، در مقایسه با افراد مواجهه نیافته تفاوت مفهوم داری داشت».
آنها می افزایند: «طبق این نتایج، مقدار هموگلوبین كاركنان بهره بردار كمتر از كاركنان پشتیبانی بود. در افراد مواجهه یافته كمترین مقدار هموگلوبین ۱۴ گرم بر دسی لیتر و بیشترین مقدار، ۱۸ گرم بر دسی لیتر بود».
یافته های این تحقیق با عنایت به صنعتی شدن جوامع و تماس روزمره انسان ها با امواج الكترومغناطیسی بالأخص كاركنانی كه در مواجهه مستقیم تری با آنها هستند، اهمیت احتیاج به توجه بیشتر را نشان داده است و لازم است راه هایی برای كم كردن اثرات این امواج عرضه شود.
از این پژوهش، مقاله ای علمی پژوهشی به تحریر درآمده كه فصل نامه «پژوهش های صدمه شناسی زیستی» به انتشار آن پرداخته است. این فصل نامه متعلق به دانشگاه تربیت مدرس است.1398/05/05
13:56:55
5.0 / 5
4357
تگهای خبر: انرژی , تخصص , تولید , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز