دود سیاه بالای سر خودروسازان

دود سیاه بالای سر خودروسازان به گزارش ام آی جی تی در حالیكه خودروسازان تلاش دارند توپ تولید آلایندگی توسط خودرو ها را به زمین مسئولان نفتی بیندازند و تقصیرها را متوجه كیفیت سوخت كنند، مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید شركت ملی پالایش و پخش صراحتا اعلام نموده كه سوخت تولیدی در داخل كشوری هیچ مشكلی ندارد و كاملا مطابق با استانداردهای یورو 4 است.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، چند وقتی است كه در مبحث آلودگی هوا، افزایش غلظت آلاینده "ازن" و اخطار به خودروسازان و موتورسیكلت سازان مطرح گردیده است. اخیرا هم رئیس گروه سلامت هوای مركز سلامت محیط و كار وزارت بهداشت ضمن اخطار نسبت به وجود آلاینده "ازن" به خودروسازان تذكر داده و بر ضرورت جدی گرفتن استفاده از كاتالیست در صنایع خودروسازی تاكید كرده است.
چندی قبل رئیس گروه سلامت وزارت بهداشت اعلام نموده بود كه شاخص آلاینده ازن به علت افزایش ناكس كه از احتراق سوخت خودرو ها و موتورسیكلت ها ناشی می شود افزایش یافته، اما به قول معاون نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد ایران، كیفیت سوخت تغییری نكرده و ازاین رو علت ناكارآمدی كاتالیست ها چیز دیگری است.
به دنبال تذكر وزارت بهداشت به خودروسازان درباره افزایش آلاینده "ازن"، دبیر انجمن خودروسازان ایران اعلام نمود كه مسئولان محیط زیست به جای ایراد به خودروسازان، باید برای كیفیت سوخت و مجهز كردن جایگاه ها به بنزین و گازوئیل باكیفیت فكری كنند، تا ادعای وزارت نفت در خصوص توزیع سوخت باكیفیت در جایگاه های سوخت محقق شود.
این در شرایطی است كه سعید مداح مروج - مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید شركت ملی پالایش و پخش - به ایسنا اظهار داشت: آمار و ارقام تولید و توزیع بنزین و نفت گاز نشان داده است كه حالا نه تنها در كلان شهرها كیفیت بنزین با استاندارد یورو 4 است، بلكه در استان هایی كه پالایشگاه هم در آنها قرار دارد، وضعیت سوخت كاملا مطابق استاندارد است.
وی با بیان این كه در بندرعباس، هرمزگان، خوزستان، آبادان، تبریز، آذربایجان شرقی، غربی، اراك، استان مركزی، تهران و كرج بیشتر از آنچه كه تعهد داشته ایم، سوخت توزیع می شود، خاطرنشان كرد: هیچ مشكلی در زمینه ی تامین و تولید سوخت نداریم و می توان با صراحت اعلام نمود كه نه تنها بنزین بلكه در حوزه نفت گاز وضعیت كیفیت در حد استاندارد است.
مروج با تاكید بر این مساله كه مشخصات فنی بنزین و نفت گاز از نظر فنی به صورت كامل منطبق با استانداردهای یورو 4 است، خاطرنشان كرد: ارزیابی ها نشان داده است كه سوخت تولیدی در داخل كشور مشكلی ندارد و حتی گوگرد موجود در بنزین معمولی هم در محدوده مجاز قرار دارد.
وی درباره وضعیت توزیع نفت گاز یورو 4 هم اظهار داشت: میزان نفت گاز یورو 4 كه برای حمل و نقل در كشور مورد استفاده قرار می گیرد، 50 میلیون لیتر در روز است كه همه آن در داخل كشور تولید می شود.
مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید شركت ملی پالایش و پخش با اشاره به نظارت های بیرونی بر وضعیت كیفیت سوخت كشور اظهار نمود: سازمان محیط زیست هر ماه در این زمینه گزارشی را تهیه می كند و آن گزارش را در اختیار شركت پالایش و پخش، وزارت نفت و دیگر سازمان های ذیربط قرار می دهد.
مروج درباره علت آلایندگی خودرو ها در كشور اظهار داشت: در بحث آلودگی و آلایندگی، سوخت تنها یك پارامتر است چونكه در این عرصه باید به عوامل دیگری همچون میزان مصرف یك خودرو، نوع سیستم موتور خودرو و موارد دیگری از این قبیل توجه كرد.
مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید شركت ملی پالایش و پخش اضافه كرد: همینطور آنچه كه بعنوان خروجی موتور از خودرو خارج می شود، به لحاظ آلایندگی در هر یك متفاوت می باشد. ازاین رو باید به مواردی كه سبب كاهش آلایندگی در خودرو می شود، توجه گردد كه متاسفانه در داخل كشور ما این موارد چندان مورد توجه قرار نمی گیرد.1398/05/06
13:17:38
5.0 / 5
4359
تگهای خبر: آب , بنزین , پالایشگاه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز