جدیدترین تدبیر تامین آب آشامیدنی پایتخت نشینان در صورت وقوع زلزله

جدیدترین تدبیر تامین آب آشامیدنی پایتخت نشینان در صورت وقوع زلزله ام آی جی تی: در صورت وقوع زلزله تامین آب آشامیدنی پایتخت نشینان از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. در این راستا مسئولان همواره به دنبال چاره ای بوده اند تا بتوانند آب آشامیدنی پایتخت نشینان را در چنین شرایطی تامین كنند و جدیدترین تدبیر آنها از ساختن پنج مخزن اضطراری فولادی به حجم 500 مترمكعب حكایت دارد.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، اقدامات مختلفی برای تامین آب استان تهران در زمان وقوع زلزله صورت گرفته و تابحال چند مخزن آبرسانی اضطراری به بهره برداری رسیده است. طبق آخرین آمار حدود دو میلیون و ۱۰۰ هزار مترمكعب مخزن آب در تهران وجود دارد كه اگر بتوان كاری انجام داد تا آب از این مخازن خارج نشوند، كار بزرگی صورت گرفته است. برای این منظور شیرهای قطع سریع آب روی كل مخازن تهران نصب شده است كه به هنگام وقوع زلزله به سرعت این سیستم عمل می كند و آبی از داخل مخازن خارج نمی گردد كه این مساله می تواند در تامین آب كمك رسان باشد.
البته گفته می شود در سه روز اول وقوع حادثه تامین آب آشامیدنی عملا نا ممكن است بنا بر این بر طبق مطالعات سه ساله در ۳۰۸ نقطه تهران نقاطی مشخص شد تا برای هر نفر در وقوع حادثه ۱۰ لیتر آب آشامیدنی بهداشتی تامین گردد. در نهایت در ۳۰ خردادماه دو سال پیش بود كه نخستین مخزن آبرسانی اضطراری كشور در تهران به بهره برداری رسید و هدف گذاری شد كه در همان سال ۳۰ مخزن و در سال های بعد ۳۰۰ مخزن آبرسانی اضطراری در پارك ها و فضای سبز ایجاد شود.
نصب دریچه قطع اضطراری آب
بعد از بهره برداری از اولین مخزن اعلام گردید به منظور تامین آب تهران در زمان زلزله برنامه ای در نظر گرفته شده كه روی ۸۰ مخزن آب تهران به ظرفیت دو میلیون مترمكعب دریچه قطع اضطراری آب وصل شود. این مساله سبب می شود تا آب درون لوله ها در زمان زلزله جریان پیدا نكند كه با عنایت به شكستگی لوله ها این مساله می تواند از لطمه رسیدن به منازل و سازه های دیگر جلوگیری كند. در زمان لرزش بر طبق درجه ای كه تعریف شده این سیستم عمل می كند و جلوی خروج آب از مخزن را می گیرد. گفتنی است كه سیستم برق اضطراری نیز برای مخازن در نظر گرفته شده است.
تصویب طرح آبرسانی اضطراری شهر تهران
همین طور حدود یك سال پیش بود كه اعضای شورای شهر تهران با رأی خود لایحه طرح آبرسانی اضطراری شهر تهران برای زلزله را تصویب و اعلام كردند آبفا باید ۳۷۴ مخزن تامین آب اضطراری شهر تهران را در محلات مختلف نصب كند. همین طور شركت آبفا متعهد است با همكاری وزارت بهداشت در محوطه ۱۰ بیمارستان اولویت دار مخزن ذخیره آب به حجم ۱۰۰ متر مكعب نصب كند و همین طور باید با همكاری شهرداری و تشكل های مردم نهاد از ظرفیت های موجود سازمان های مردمی و شورایاری ها استفاده نماید و نسبت به آموزش و بكارگیری گروه های داوطلب مردمی تحت عنوان «میرآب» اقدام نماید. همین طور شهرداری موظف است در بازه زمانی پنج سال برنامه تجهیز ایستگاه های آتش نشانی موجود دارای قابلیت ذخیره آب اضطراری را مشخص نماید و این در حالیست كه شهرداری تهران می بایست هر شش ماه یكبار گزارش اجرای این مصوبه را به شورای شهر تهران ارائه كند.
ساخت پنج مخزن اضطراری فولادی
بر طبق این گزارش، طبق آخرین اخبار به منظور تامین آب آشامیدنی شهروندان تهرانی در زمان بحران ناشی از زلزله تا اختتام امسال پنج مخزن اضطراری فولادی به حجم ۵۰۰ متر مكعب در آبفای منطقه ۵ شهر تهران ایجاد می شود. بگفته كوروش لطفی- معاون فنی و مهندسی آبفای منطقه ۵ شهر تهران- به نقل از شركت اب و فاضلاب استان تهران- در ادامه تصمیمات ستاد بحران برای ساخت ۳۷۴ مخزن در سطح شهر تهران، مخازنی به طول ۱۴ متر و قطر ۳ متر و با حجم ۱۰۰ متر مكعب در پنج نقطه تعیین شده در محدوده آبفای منطقه ۵ در دستور كار گرفته است. جانمایی این مخازن در بوستان های رازی در منطقه ۱۱، رضوان در منطقه ۱۰، هادی در منطقه ۱۷ و بوستان های ولیعصر و مینا در منطقه ۱۸ شهرداری تعیین شده است.

بگفته وی، مخازن اضطراری آب امكان تامین سه لیتر آب در روز به ازای هر نفر را برای سه روز اول بعد از بحران فراهم می آورد. با اختتام این طرح در مواقع بحران، آب ۵۴ هزار و ۴۰۴ نفر از شهروندان زیر پوشش آبفای منطقه ۵ شهر تهران تامین می شود.
منبع:

1398/05/30
22:00:45
5.0 / 5
4427
تگهای خبر: آب , آموزش , ایستگاه , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز