در پی توافق جهانی كاهش تولید؛

سهم اوپك از بازار نفت به 30 درصد كم شد

سهم اوپك از بازار نفت به 30 درصد كم شد ام آی جی تی: توافق جهانی كاهش تولید نفت و كاهش ناخواسته تولید برخی اعضای سازمان كشورهای صادركننده نفت (اوپك)، سبب شد سهم این سازمان از بازار نفت به حدود30 درصد برسد كه پایین ترین رقم در سال های اخیر است.به گزارش ام آی جی تی به نقل از رویترز، داده های اوپك نشان داد سهم این سازمان از بازار نفت در ماه ژوئیه امسال به حدود ۳۰ درصد رسید، در حالیكه این رقم در سال ۲۰۱۲ میلادی ۳۵ درصد بود.
با وجود كاهش تولید اوپك، قیمت نفت از حدود ۷۵ دلار در ماه آوریل امسال، به كمتر از ۶۰ دلار رسیده است. كند شدن فعالیت های اقتصادی به علت نگرانی درباره جنگ تجاری آمریكا و چین و همینطور خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، مهم ترین عوامل این افت بوده اند.
اگر افت قیمت نفت و كاهش سهم اوپك از بازار نفت ادامه یابد، درباره مفید بودن ادامه كاهش تولید اوپك و متحدانش تردیدهایی ایجاد خواهد شد.
در دوران وزارت علی النعیمی، وزیر نفت پیشین عربستان، اوپك كوشش كرد از سهم خود در بازار نفت دفاع كند و عربستان تولید خویش را در جنگ برای تصاحب سهم از بازار در سال ۲۰۱۴ میلادی به شدت افزایش داد.
نعیمی امیدوار بود كه در آن جنگ پیروز شود و باور داشت كه نفت اوپك ارزان ترین نفت جهان است و این كار به این سازمان اجازه می دهد بر رقیبان خود در صنعت نفت شیل آمریكا پیروز شود.
در نتیجه راهبرد او، سهم اوپك از بازار نفت افزایش پیدا كرد، اما قیمت ها به كمتر از ۳۰ دلار رسیدند و باعث ورشكستگی شركت های نفتی در آمریكا و فشار به بودجه عربستان شدند.
اوپك و عربستان وادار شدند در سال ۲۰۱۷ میلادی باردیگر به سیاست كاهش تولید بازگردند تا از قیمت ها حمایت كنند و برخی منابع در اوپك اعلام نمودند حالا هیچ نشانه ای از تمایل برای بازگشت به جنگ تولید برای افزایش سهم از بازار دیده نمی گردد.
یك منبع عربستانی اظهار داشت: عربستان متعهد است هر كار لازمی را برای حفظ توازن بازار در سال آینده (میلادی) انجام دهد؛ با عنایت به تعامل نزدیك با كشورهای كلیدی در اوپك و متحدانش، ما باور داریم كه دیگران هم همین كار را خواهند كرد.


منبع:

1398/06/03
14:56:30
5.0 / 5
4098
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز