وزیر نفت:

تصمیمی برای سهمیه بندی و دو نرخی كردن قیمت بنزین نداریم

تصمیمی برای سهمیه بندی و دو نرخی كردن قیمت بنزین نداریم به گزارش ام آی جی تی وزیر نفت اظهار داشت: درباره سهمیه بندی بنزین و دو نرخی كردن قیمت این فرآورده تصمیمی اتخاذ نشده و به ما ابلاغ نشده است.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، بیژن زنگنه در برنامه تیتر امشب اظهار نمود: برای همه خودروهایی كه در ایران شماره شده اند، كارت هوشمند سوخت صادر شد، فایده كارت سوخت در زمان سهمیه بندی است و غیر از آن بی معناست.
وی با اشاره به اینكه اگر بخواهیم بنزین را سهمیه بندی نماییم بهتر است از كارت بانكی استفاده شود، اظهار نمود: بیشتر از ۲ میلیون كارت هوشمند سوخت جدید بنزین صادر شده كه یك میلیون آن به باجه پست برگشت خورد است.
وی افزود؛ تا وقتی سهمیه بندی صورت نگیرد مردم استفاده از كارت سوخت را جدی نمی گیرند. با كارت هوشمند سوخت شخصی هر چند بار می توانند در جایگاه های عرضه سوخت گیری كنند، اما با كارت جایگاه تنها ۳۰ لیتر می توانند سوخت گیری كنند.
وی با اشاره به اینكه كارت هوشمند سوخت زمانی مفید می باشد كه سهمیه بندی مطرح باشد، اظهار داشت: برخی هم معتقدند كارت هوشمند سوخت برای كسب اطلاعات می تواند مفید باشد، اما به نظر می آید اگر هدف تنها كسب اطلاعات باشد به زحمت آن نمی ارزد.
به گفته زنگنه، الان ۹۹.۹ درصد كارت های هوشمند سوخت كلانشهرها صادر گردیده است و از آنجائیكه به علت استفاده از كارت های هوشمند سوخت جایگاه داران استفاده از كارت هوشمند سوخت شخصی با استقبال روبه رو نشد، محدودیتی در این زمینه لحاظ شده است؛ این محدودیت در كلانشهرها احتمالاً بیشتر هم خواهد شد؛ تا وقتی سهمیه بندی انجام نشود، مردم كارت هوشمند سوخت را جدی نمی گیرند.
وی با اشاره به پاسخ به یك پرسش مردمی دیگر در خصوص بالا بودن قیمت فرآورده های نفتی عنوان كرد: قیمت فرآورده های نفت كوره، نفت گاز، بنزین، نفت سفید، گاز مایع (ال پی جی) و سوخت هوایی همگی یارانه ای هستند و كارت سوخت گازوئیل هیچگاه از بین نرفته است؛ شاید منظور این شهروند روغن موتور بوده است كه این محصول به صورت آزاد عرضه می شود.
در برداشت از میدان های مشترك غرب كارون و پارس جنوبی پیشتازیم
وزیر نفت در بخش دیگری از صحبت های خود به پرسش های مردمی درباره وضع برداشت از ذخایر مشترك نفت و گاز ایران پاسخ داد و اظهار داشت: ما میدان های مشتركی با كشورهای عراق، عربستان، قطر، امارات و تركمنستان داریم كه بزرگترین این میدان های مشترك در دو منطقه پارس جنوبی و غرب كارون واقع شده اند.
زنگنه اظهار داشت: تا چند سال پیش در برداشت از میدان های مشترك از كشورهای مقابل جلوتر نبودیم؛ بخصوص در قطر، اما امروز از نظر برداشت روزانه گاز در میدان پارس جنوبی و همینطور برداشت نفت از میدان های غرب كارون جلوتر هستیم.
وی یاد آور شد: این در شرایطی است كه عمده كارها را با منابع و توان خودمان دنبال می نماییم.
وزیر نفت به قراردادهای توسعه ای امضا شده در غرب كشور بخصوص ایلام اشاره نمود و اظهار داشت: در میدان آذر كه از قبل فعال بوده ایم و برای توسعه چند میدان هم با روس ها قرارداد امضا كرده ایم.
زنگنه به میدان های دیگری مثل میدان فروزان كه با عربستان مشترك است هم اشاره نمود و اظهار داشت: حجم اصلی این میدان در طرف عربستان است، اما ایران هم برداشت دارد و برنامه های نوسازی هم در این میدان دنبال می شود.
وزیر نفت اظهار داشت: از میدان مشترك گازی فرزاد A و B هنوز برداشتی نداشتیم، به علت اینكه مدتی معطل هندی ها بودیم و هنوز هم هستیم؛ اما امیدواریم این میدان امسال به سامان برسد.
زنگنه ابراز امیدواری كرد كه تكلیف توسعه همه میدان های مشترك تا آخر این دولت مشخص شود.
وی درباره وضع توسعه میدان گازی پارس جنوبی هم اظهار داشت: از ۲۷ فاز این میدان، پالایشگاه بخش خشكی و بخش دریایی ۲۵ فاز تمام شده و تا اوایل سال آینده، بخش دریایی ۲۷ فاز آخر می یابد و تولید روزانه گاز این میدان مشترك به حدود ۸۰۰ میلیون متر مكعب می رسد.
به گفته وی، بدین سان تنها بخش باقیمانده طرح توسعه فاز ۱۴ میدان گازی مشترك پارس جنوبی می ماند، همینطور طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی كه روند توسعه آن به علت تحریم با مشكلاتی روبه رو شد.
زنگنه ابراز امیدواری كرد كه فعالیت های اجرایی طرح توسعه فاز ۱۱ میدان گازی مشترك پارس جنوبی هم امسال آغاز شود.
تولید روزانه ۱۱۵ میلیون لیتر بنزین در كشور
وزیر نفت در پاسخ به پرسشی كه ازسوی یكی از شهروندان درباره مصرف بنزین باكیفیت در كشور مطرح شده بود، اظهار نمود: بنزین خوب و بد به این مورد كه ما مخازن نفتی زیادی داریم یا خیر ارتباطی ندارد، بلكه در رابطه با پالایشگاه های ماست. پالایشگاهِ خوب است كه می تواند بنزین خوب تولید نماید.
وی با اشاره به اینكه دولت تدبیر و امید حركت بزرگی در زمینه كمیت و كیفیت بنزین انجام داده است، خاطرنشان كرد: آخرین بنزینی كه تولید می نماییم یورو ۴ است. ما در سال ۹۱ تولید بنزین یورو نداشتیم، اما در سال ۹۷ مقدار تولید روزانه بنزین با كیفیت یورو به ۷۶ میلیون لیتر رسید و الان در كلانشهرها بنزین یورو تولید می شود. در پالایشگاه تبریز كه اخیرا چند طرح آن با حضور رئیس جمهوری راه اندازی شد و در پالایشگاه بندرعباس، بنزین باكیفیت و عالی تولید می شود.
زنگنه در ادامه سخنان خود با اشاره به تازه ترین گزارش درباره تولید بنزین در ایران اظهار داشت: امروز گزارشی به من عرضه شد كه آنرا به مردم هم اعلام می كنم تا خوشحال شوند. مجموع تولید روزانه بنزین ما در كشور به ۱۱۵ میلیون لیتر رسیده است. در تیرماه و مردادماه به ترتیب مقدار تولید بنزین به ۱۱۱ و ۱۱۲ میلیون لیتر رسید، ازاین رو با عنایت به مقدار مصرف بنزین كل كشور، ما حالا بیشتر از ۱۱ میلیون لیتر تولید بنزین اضافه داریم كه البته این مقدار را ذخیره می نماییم. صادرات بنزین را هم شروع كرده ایم.
وزیر نفت خاطرنشان كرد: آن طور كه به من اطلاع داده اند و البته هنوز خودم این مورد را بررسی نكرده ام، حالا در تولید بنزین و در ظرفیت پالایش در بین كشورهای عضو سازمان كشورهای صادركننده نفت (اوپك) مقام نخست را داریم، اما متاسفانه از نظر تولید نفت در بین اعضای اوپك حالا جایگاه سوم را داریم، در حالیكه زمانی دومین تولیدكننده نفت اوپك بودیم. همینطور در زمینه تولید نفت گاز با ظرفیت تولید روزانه ۱۲۵ میلیون لیتر، در مردادماه ۱۲۰ میلیون لیتر در روز نفت گاز تولید كردیم.
وضع تولید بنزین خوب است
وی اضافه كرد: به نظر من حالا وضع تولید بنزین خوب است، اما برنامه های گوناگونی برای كیفیت بنزین در پالایشگاه های اصفهان، تهران و آبادان داریم كه با اجرای این طرح ها در پالایشگاه ها بقیه بنزین تولیدی كشور هم خوب می شود، اما حالا هم در كلانشهرها بنزین باكیفیت توزیع می شود.
ارتباط بنزین با مبحث آلودگی هوای كلانشهرها از دیگر مباحثی بود كه در ادامه توضیحات وزیر نفت درباره بنزین عنوان شد و زنگنه این گونه پاسخ داد: بهبود وضع هوا با دو مبحث بنزین و گازرسانی مرتبط می باشد. آزاد شدن تردد خودرو های قدیمی نیمه سنگین كه شب تا بامداد در خیابان های كلانشهرها تردد می كنند و هیچ كدام دارای استاندارد نیستند در آلودگی هوای كلانشهرها تاثیر فراوانی دارد.
وزیر نفت افزود: خودرو های نیمه سنگین فرسوده بسیار بد و غیرعادی گازوئیل مصرف می كنند، در حالیكه مقدار آلودگی هوا از شب تا بامداد باید كاهش پیدا كند، اما با تردد این خودرو ها مردم هر بامداد با بالاترین مقدار آلودگی هوا روبه رو می شوند. این مسئله باید حل شود و وزارت كشور و شهرداری ها هم پیگیر این مورد هستند.
به گفته زنگنه، همچون اقدام های انجام شده برای كاهش آلودگی هوای كلانشهرها استفاده از گاز طبیعی در شهرها و در نیروگاه های اطراف شهرهای بزرگ است كه سبب می شود آلودگی نیروگاه ها بر هوای شهرها تاثیر منفی نداشته باشد.
وی افزود: برای نمونه آلودگی نیروگاه تبریز بر آلودگی هوای شهر تبریز، آلودگی نیروگاه شهید رجایی و نیروگاه منتظرقائم بر هوای تهران و آلودگی نیروگاه اصفهان بر هوای شهر اصفهان تاثیر می گذارد. اتصال این نیروگاه ها به شبكه گاز طبیعی اهمیت بسیار زیادی داشته و سبب گشته است كه مقدار آلودگی هوای شهرها به صورت محسوسی تغییر كند.
وزیر نفت در اینباره خاطرنشان كرد: حالا من از اتاق كارم در ساعات ظهر و عصر می توانم كوه های تهران را ببینم، در حالیكه تا دو یا سه سال پیش كوه های تهران به علت وجود غبار قابل مشاهده نبود.
توسعه شبكه گازرسانی در حفظ محیط زیست موثر است
زنگنه در ادامه توضیحات خود به عرضه گزارشی درباره آخرین آمار گازرسانی شهری و روستایی پرداخت و اظهار داشت: گازرسانی در كشور ما بی نظیر است. ما در هر روز به ۱۰ روستای جدید گازرسانی می كنیم؛ همینطور ۹۹.۹ درصد جمعیت شهرها هم به غیر از سیستان و بلوچستان از نعمت گاز برخوردار شده اند؛ البته استان سیستان و بلوچستان هم به شبكه گاز متصل خواهد شد.
وی درصد بهره مندی مجموع جمعیت شهری و روستایی كشور از گاز طبیعی را حدود ۹۵ درصد اعلام نمود و افزود: این مورد از منظر كاهش آلودگی های محیط زیست، حفظ مراتع و جنگل ها بسیار مهم می باشد، چونكه مردم قبل از این از سوخت های مایع استفاده می كردند، اما حالا دیگر كسی به دنبال نابودی و سوزاندن جنگل ها نیست و این كار در آینده این سرزمین بسیار مهم می باشد.
وزیر نفت با تاكید بر اینكه توسعه گازرسانی شهری، روستایی و نیروگاهی به پشتوانه تولید در میدان گازی پارس جنوبی است، اظهار داشت: در شش سال گذشته ۱۵ فاز پارس جنوبی عملیاتی شده اند، ما حالا هیچ چالش عمده ای در كار گازرسانی كشور نداریم.
تحریم خرید تجهیزات زیست محیطی عسلویه، جنایت آمریكاست
زنگنه درباره حفظ محیط زیست و تامین تجهیزات مورد نیاز آن، اظهار داشت: در منطقه عسلویه برای بهبود محیط زیست به برخی از تجهیزات روزآمد نیاز داریم، اما این تجهیزات شامل تحریم های آمریكا شدند و این یكی از جنایاتی است كه ترامپ مرتكب شده است. برای نمونه باید توربین های انبساطی داشته باشیم تا بتوانیم اتان را جدا نماییم. در واحدهای سولفورزدایی و جداسازی مولكول های سنگین گاز كه سبب ایجاد آلودگی می شوند یا مشعل هایی كه گاز در آنها می سوزد هم به علت همین مشكلاتی است كه آمریكایی ها برای ما بوجود آورده اند تا نتوانیم این تجهیزات را بخریم، گرچه ما این تجهیزات را می خریم، اما همین تاخیری كه به وجود می آید گناه و جرمی است كه به عهده آنهاست.
فلرها تا دو سال دیگر خاموش می شوند
تازه ترین اقدام های انجام شده در زمینه خاموش كردن گازهای ارسالی به مشعل ها هم مبحث دیگری بود كه وزیر نفت درباره آن اظهار نمود: ما دو دسته گازهای ارسال به مشعل داریم كه یكی مربوط به پارس جنوبی است كه با آمدن تجهیزات مورد نیاز خاموش می شوند و تعداد دیگری مشعل داریم كه باید برای آنها واحد ان جی ال یا گاز مایع درست نماییم.
زنگنه افزود: حالا واحد ان جی ال ۳۱۰۰ در جنوب ایلام، ان جی ال خارگ، ان جی ال ۳۲۰۰ در غرب كارون و یك واحد عظیم به اندازه یك پالایشگاه عظیم دو فازی نزدیك بهبهان داریم كه با گاز ارسالی به مشعل، خوراكشان تامین می شود؛ به این صورت كه گاز مشعل تصفیه و تفكیك می شود و هر كدام كه مربوط به پتروشیمی ها باشد تبدیل به خوراك پتروشیمی و بقیه وارد شبكه گاز كشور می شود.
وی اضافه كرد: ما از امسال برای هر مشعلی كه خاموش شود جشن می گیریم و تا دو سال آینده فلرها خاموش می شوند.
افزایش تولید ناخالص پتروشیمی به بیشتر از ۱۰۰ میلیون تن در سال ۱۴۰۰
زنگنه در پاسخ به پرسشی درباره طرح های آینده و در حال اجرای صنعت پتروشیمی توضیح داد: پتروشیمی همچون بخش هایی است كه ما را به شعار یا هدف پیشگیری از خام فروشی می رساند.
وی با اشاره به دوره نخست حضور خود در وزارت نفت در سال ۷۶، اظهار نمود: در آن زمان مجموع تولید پتروشیمی ایران حدود یك میلیارد دلار در سال بود. در هشت سال دولت اصلاحات كار عظیمی انجام شد كه پایه آنها در تولیدات پارس جنوبی بود. برای اولین بار پتروشیمی های گازپایه و میعانات پایه را راه اندازی كردیم و ساخت پتروشیمی های گوناگونی شروع شد كه بخشی از آنها در همان دوره به نتیجه رسید و بخشی هم در دوره بعد افتتاح شد.
وزیر نفت افزود: ما در سال ۹۲ به ظرفیت حدود ۲۰ میلیارد دلار از لحاظ ارزش تولیدات پتروشیمی مطابق قیمت همان سال رسیده بودیم و زمانی كه خوراك كم داشتیم كمتر تولید می كردیم. در این سال ها پتروشیمی های جدیدی ساخته و طرح های پتروشیمی پیشین تكمیل شد. تا آخر سال ۹۶، ۱۲ پتروشیمی و در سال ۹۷ هم سه پتروشیمی بزرگ افتتاح شد.
به گفته زنگنه، تولید ناخالص پتروشیمی ها در سال ۹۲، ۵۶ میلیون تن بوده است و در سال ۱۴۰۰ به بیشتر از ۱۰۰ میلیون تن خواهد رسید كه با در نظر گرفتن قیمت پایه سال ۹۰، از نظر ارزشی در سال ۱۴۰۰ تولید پتروشیمی ها دو برابر معادل ۳۶ میلیارد دلار خواهد شد؛ یعنی نسبت به امسال به صورت تقریبی نزدیك به ۵۰ درصد افزوده خواهد شد كه این اقدام جهش دوم پتروشیمی نام گرفته است.
وی اضافه كرد: جهش نخست ما این بود كه به حدود ۱۸ میلیارد دلار تولید رسیدیم و جهش دوم ما را به دو برابر حدود ۳۶ میلیارد دلار می رساند. جهش سوم را هم ساماندهی می نماییم تا تولید را به نزدیك ۱۵۰ میلیون تن برسانیم كه این موارد به صورت عمده شامل پتروشیمی های الفینی یا تولید پلاستیك می شود. این تحول بزرگی است كه حالا در صنعت پتروشیمی در حال انجام می باشد.
خرید سالانه ۶ میلیارد دلار خوراك ازسوی پتروشیمی های پایین دستی
خبر خوب وزیر نفت در بخش پتروشیمی، خرید سالانه حدود ۶ میلیارد دلار خوراك ازسوی پتروشیمی های پایین دستی بود. وی در اینباره اظهار داشت: هیچ صنعتی در كشور نداریم كه بخش های پایین دستی آن ۶ میلیارد دلار خوراك از آن تهیه كنند تا به محصولات دیگر تبدیل گردد. اینكه چرا با وجود داشتن ظرفیت كافی، خوراك بیشتر نمی خرند به علت نبود بازار لازم است.
زنگنه افزود: این بازار باید داخلی یا صادراتی باشد كه هر دو اینها پیش نیازهایی دارد. وقتی مسكن توسعه یابد، مردم لباس و مایحتاج بیشتری بخرند، هنگامی كه صادرات بیشتری داشته باشیم و با كشورها روابط بهتری داشته باشیم به تبع آن تولید پتروشیمی ها هم افزایش می یابد.
وزیر نفت افزود: ظرفیت تولید محصولات پایین دستی پتروشیمی در كشور خیلی خوب است، اما شرط آن این است كه باقی پیش نیازهایش تامین گردد، در نشست هایی كه با تولیدكنندگان بالادستی پتروشیمی داشتم شاهد ابراز علاقه آنها برای عرضه در داخل كشور بودم چونكه قیمت بورسی و رقابتی است و قیمت تحمیلی ندارند، البته بخشی از محصولات ما مصرف داخلی چندانی ندارد مانند كود اوره كه مصرف كشاورزی ما حدود ۲ تا ۲ میلیون و ۲۰۰ تن در سال است و همه این مقدار در اختیارشان قرار می گیرد در حالیكه ما حالا سالانه بیشتر از ۶ میلیون تن تولید كود اوره داریم یا مصرف داخلی متانول خیلی كم است، همینطور تولید داخلی پروپیلن كم است و تولید آن در جهش سوم بعنوان یك اصل قرار داده شده است.
جلوگیری از خام فروشی، هدف بزرگ صنعت نفت
زنگنه در پاسخ به این پرسش كه آیا خام فروشی تنها در پتروشیمی خلاصه می شود یا به دیگر بخش های صنعت نفت هم مرتبط می باشد، اظهار داشت: مبحث پیشگیری از خام فروشی فقط مربوط به پتروشیمی ها نیست و پالایشگاه ها را هم شامل می شود، همان گونه كه مقام معظم رهبری فرمودند مبحث پالایشگاه ها در برنامه ما قرار دارد.
وی درباره تبدیل نفت خام به فرآورده های باارزش در كشور، توضیح داد: پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس با ظرفیت اسمی پالایش روزانه ۳۶۰ هزار بشكه طراحی شده بود، اما همكاران ما در اقدامی ابتكاری با رفع تنگناهای مهندسی بدون ساخت یك واحد جدید ظرفیت را در فاز چهارم ۱۲۰ هزار بشكه دیگر اضافه كردند كه فاز چهارم مجازی نام گرفت، چونكه مقرر شده بود پالایشگاه ستاره خلیج فارس ۳ فاز هر یك با ظرفیت پالایش روزانه ۱۲۰ هزار بشكه داشته باشد.
زنگنه افزود: با تكمیل فاز چهارم كه تا آخر سال به ظرفیت پالایشگاه ستاره خلیج فارس افزوده می شود، مجموع ظرفیت به ۴۸۰ هزار بشكه در روز با هزینه ۷۰ تا ۸۰ میلیون دلار خواهد رسید و این شرایط بدون آنكه ما یك واحد جدید ساخته باشیم، رخ می دهد. حالا ظرفیت پالایش روزانه پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس ۴۲۰ هزار بشكه است، به معنای اینكه نیمی از كار انجام شده و نیم دیگر باقی مانده است.
وزیر نفت درباره طرح فراگیر پالایشی سیراف برای پالایش میعانات گازی در مجموعه پالایشگاه های این طرح اظهار داشت: هشت پالایشگاه هر یك با ظرفیت پالایش روزانه ۶۰ هزار بشكه میعانات گازی در سیراف تعریف كردیم، همه كارهای آن انجام شده و قرار بود با فاینانس خارجی تكمیل شود، اما در شرایط تحریم متوقف گردید.
زنگنه خاطرنشان كرد: ۱۲۰ هزار بشكه از رقم ۴۸۰ هزار بشكه را به پالایشگاه ستاره خلیج فارس دادیم كه ظرفیت را از ۳۶۰ به ۴۸۰ هزار بشكه رساندیم، ازاین رو ظرفیت پالایش در مجموعه پالایشگاه های طرح فراگیر پالایشی سیراف به ۳۶۰ هزار بشكه در روز می رسد. رئیس جمهوری برای تامین منابع لازم یعنی حدود ۲ میلیارد دلار دستور موكد داده اند، چونكه هزینه واحدهای پالایشی میعانات در مقایسه با پالایشگاه های نفت خام گران نیست.
وی خاطرنشان كرد: این پالایشگاه ها در این مرحله بنزین تولید نمی كنند، بلكه گازوئیل و نفتا تولید خواهند كرد، ۸ میلیون تن نفتا بعنوان خوراك پتروشیمی ها تولید می شود كه می توان از آنها بهترین محصولات را دریافت كرد، مجموعه پالایشگاه های طرح فراگیر پالایشی سیراف ظرف ۲ تا ۳ سال آینده می توانند عملیاتی شوند.
به گفته زنگنه، مطابق قانون پشتیبانی از ساخت پالایشگاه ها و پتروپالایشگاه ها با منابع مردمی كه مجلس شورای اسلامی تصویب و به وزارت نفت ابلاغ كرده است، آئین نامه در رابطه با این قانون تدوین می شود تا ساخت پالایشگاه ها با ظرفیت پالایش روزانه ۲ میلیون بشكه حمایت شوند.
وی در اینباره توضیح داد: ما تابحال هم روزانه ۲ میلیون بشكه ظرفیت برای پالایشگاه ها (۵۰۰ هزار بشكه برای پالایشگاه های كوچك و یك و نیم میلیون بشكه برای پالایشگاه های بالای صد هزار بشكه ای) داده ایم، اما سرمایه گذاری نشده است و شاید با تسهیلات كنونی تقویت شوند.
وزیر نفت افزود: البته مجلس شورای اسلامی اعلام نموده است كه پالایشگاه ها باید در سواحل ساخته شوند و ما اجازه داریم از ظرفیت این قانون برای بهبود وضع پالایشگاه های كنونی و بهبود كیفیت محصولاتشان استفاده نماییم و اگر كمبودی باشد تلاش می نماییم با كمك مجلس شورای اسلامی آنرا برطرف نماییم كه این اقدام ها گام بزرگی برای پیشگیری از خام فروشی است.
درباره مقدار صادرات نفت و فرآورده حرفی نمی زنم
زنگنه در پاسخ به پرسشی درباره مقدار صادرات نفت ایران اظهار داشت: به علت مصلحت اندیشی درباره اعداد صادرات نفت و حتی فرآورده حرفی نمی زنم.
وی همینطور در پاسخ به پرسشی درباره ظرفیت تولید نفت اعضای اوپك اظهار داشت: بازارهای جهانی نفت خام همچنان مازاد عرضه دارد كه این مورد به علت تولید بالا و غیرقابل پیشبینی آمریكا بوده است كه عدد آن حتی یك سال پیش هم قابل پیشبینی نبود.
وزیر نفت درباره مباحث پیش آمده در نشست اخیر وزیران نفت و انرژی سازمان كشورهای صادركننده نفت (اوپك) در زمان تنظیم منشور همكاری كشورهای عضو و غیرعضو اوپك اظهار داشت: در نشست اخیر اوپك به فرایند تصمیم سازی در این سازمان اعتراض شد و بحث هایی چندساعته داشتیم كه در نتیجه همه خواسته های ما پذیرفته و در متن منشور هم منعكس شد.
زنگنه همینطور درباره علل واردات برخی از محصولات پتروشیمی به كشور اظهار داشت: نیاز داخلی ما به برخی از این محصولات همچون پروپیلن بیشتر از مقدار تولید داخلی بوده و بنابراین برخی از محصولات، با كیفیت و گرید مورد نیاز تولیدكنندگان به كشور وارد می شود و تولیدكنندگان هم به این مورد اعتراضی ندارند.
وی با اشاره به اینكه نفت استخراجی قابل تبدیل به محصولات پتروشیمی نیست، بلكه برش های خاصی از آن به فرآورده های پتروشیمی تبدیل می شود، اظهار داشت: كمتر از ۱۰ درصد فرآورده های نفتی قابلیت تبدیل شدن به خوراك پتروشیمی را دارد و بقیه آن سوخت است، حال اگر بخواهیم خام فروشی نكنیم، نمی توان همه نفت را به فرآورده های پتروشیمی تبدیل كرد و درباره گاز طبیعی هم این مورد صدق می كند كه فقط بخشی از آن به مواد پتروشیمی تبدیل می شود.
زنگنه تصریح كرد: الان روزانه ۱۲۰ هزار بشكه میعانات گازی بعنوان خوراك به دو پتروشیمی بوعلی و نوری تحویل داده می شود كه قابلیت عرضه بیشتر هم داریم.
وی در پاسخ به پرسشی درباره نرخ فرآورده های پتروشیمی اظهار داشت: فرآورده های پتروشیمی الان در بورس عرضه و تعیین قیمت می شود و دولت دخالتی در تعیین قیمت ندارد و اصرارش بر این است كه شرایط رقابتی و غیرانحصاری باشد.
وزیر نفت پروژه های بهسازی كیفی پالایشگاه های آبادان، اصفهان و تهران را از مهم ترین پروژه های صنعت نفت خواند كه نیازمند كمك برای تامین مالی و اجرا هستند و اضافه كرد: باید به آنها كمك نماییم كه بتوانند از راه بورس منابع ریالی برای خود تامین كنند، البته تنها منابع ریالی كافی نیست و به منابع دلاری هم نیاز دارند.
زنگنه بار دیگر از طرح فراگیر پالایشی سیراف هم بعنوان یكی از پروژه های مهم صنعت نفت برای تامین مالی نام برد و اظهار داشت: برای این پروژه ۲۲ تا ۲۳ هزار میلیارد تومان منابع مالی ریالی و حدود یك تا ۱.۳ میلیارد دلار هم منابع ارزی نیاز است. با عنایت به دستور رئیس جمهوری برای در اولویت قرار دادن این طرح، ان شاء الله فكر كنم یك هفته دیگر به تصمیم نهایی نزدیك شویم و این تصمیم به تایید رئیس جمهوری برسد.
وی اضافه كرد: منابع ریالی مورد نیاز باید ظرف دو تا سه سال از راه بورس جمع آوری شود و منابع ارزی را هم می خواهیم از راه تفاهم با بانك مركزی جذب نماییم.
وزیر نفت همینطور از طرح پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس، پتروشیمی گچساران و الفین های مختلف منطقه عسلویه بعنوان دیگر طرح های مهم صنعت نفت یاد كرد و اضافه كرد: در نظر داریم در همین دولت طرح هایی را هم در سواحل دریای خزر اجرایی نماییم كه اقتصاد این مناطق هم رونق یابد.1398/06/08
10:51:50
5.0 / 5
4249
تگهای خبر: آب , انرژی , اوپك , بنزین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز