ارمغان ۳۰ هزار مگاواتی باد برای كشور

ارمغان ۳۰ هزار مگاواتی باد برای كشور ام آی جی تی: جهان به سمت انرژی های تجدیدپذیر گام برمی دارد و ایران كشور پر پتانسیلی از لحاظ انرژی های نو مانند انرژی های خورشیدی و بادی است. در این میان درحالی كه انرژی های تجدیدپذیر سیاست قطعی مجلس و دولت می باشد، طبق بررسی های انجام شده در بخش باد حدود 30 هزار مگاوات ظرفیت مطالعه شده وجود دارد كه بسیار قابل توجه است.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، آمارها از آن حكایت می كند كه ۴۵ درصد نیروگاه های تجدیدپذیر كشور از نوع خورشیدی، ۴۰ درصد از نوع بادی، ۱۲ درصد از نوع برق آبی كوچك، دو درصد از نوع بازیافت حرارتی و یك درصد نیز از نوع زیست توده است.
طبق آخرین آمار وزارت نیرو، تابحال از منابع تجدیدپذیر حدود سه میلیارد و ۵۶۶ میلیون كیلووات ساعت، انرژی تولید شده كه این میزان تولید برق توانسته از انتشار حدود دو میلیون و ۴۶۱ هزار تن گاز گلخانه ای در كشور بكاهد. این میزان تولید انرژی های نو سبب شده بیشتر از یك میلیارد مترمكعب از مصرف سوخت های فسیلی در ایران كاسته و بیشتر از ۷۸۵ میلیون لیتر در مصرف آب نیز صرفه جویی شود.
الان ۳۸۰ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر درون كشور در حال راه اندازی است و ظرفیت نصب شده انرژی های نو به ۷۶۱ مگاوات رسیده است. همین طور تابحال ۱۱۵ نیروگاه تجدیدپذیر مگاواتی در كشور نصب شده و ۳۲ نیروگاه مگاواتی دیگر نیز در حال راه اندازی است.

طرح های قابل افتتاح تا اختتام سال
در صورتیكه ظرفیت فعلی نیروگاه های تجدیدپذیر حدود ۷۶۰ مگاوات است، یكی از طرح های قابل افتتاح تا آخر سال جاری، به مدار آمدن ۲۷۸ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر است كه در چارچوب ۲۸ پروژه در ۱۲ استان به ارزش ۳۱۷۴ میلیارد تومان اجرا خواهد شد. طرحی كه موجب می شود نقش تجدیدپذیرها در تامین انرژی كشور پررنگ تر شود.
همین طور همزمان با هفته دولت ۱۴ نیروگاه تجدیدپذیر در هفت استان به بهره برداری رسید. این طرح ها شامل یك نیروگاه بادی و ۱۳ نیروگاه خورشیدی با مجموع ظرفیت حدود ۱۶۰ مگاوات است كه توسط بخش خصوصی اجرا و به بهره برداری رسیده اند. این ۱۴ نیروگاه در استان های آذربایجان شرقی، تهران، همدان، زنجان، یزد، كرمان و فارس آماده بهره برداری است. برای تكمیل و بهره برداری از این طرح ها حدود ۴۴۵ میلیارد تومان به صورت ریالی و ۱۰۷ میلیون یورو به صورت ارزی هزینه شده است.
عزم دولت برای توسعه تجدیدپذیرها

بر طبق این گزارش و طبق اعلام وزارت نیرو، رضا اردكانیان- وزیر نیرو- انرژی های تجدیدپذیر را سیاست قطعی مجلس و دولت دانست و با تاكید بر این كه وزارت نیرو نیز این برنامه را با جدیت دنبال می كند، اظهار داشت: برنامه دولت این است كه تا اختتام دولت دوازدهم حدود ۴۰۰۰ مگاوات ظرفیت نصب شده تجدیدپذیر ایجاد كند و الان نیز در آستانه ۱۰۰۰ مگاوات هستیم.
وی با بیان این كه كشور ما در زمینه انرژی های تجدیدپذیر از ظرفیت بالایی برخوردار است، اظهار داشت: در بخش باد حدود ۳۰ هزار مگاوات ظرفیت مطالعه شده داریم. هر چند آهنگ توسعه تجدیدپذیرها در كشور با عنایت به شرایط پیش آمده همچون نوسانات بازار ارز نسبت به گذشته كند شده، اما امیدواریم با برنامه ریزی های صورت گرفته جبران شود.
منبع:

1398/06/09
19:10:11
5.0 / 5
4324
تگهای خبر: آب , انرژی , تولید , راه اندازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز