آخرین خبرها از كارت سوخت

آخرین خبرها از كارت سوخت به گزارش ام آی جی تی چند ماهی است كه خبر طرح اجبار استفاده از كارت سوخت شخصی اعلام شده و از همان زمان تابحال هم شایعه های متفاوتی در خصوص احتمال گران شدن و سهمیه بندی بنزین به گوش می رسید اما وزیر نفت صراحتا اعلام نمود كه برای سهمیه بندی و دونرخی شدن بنزین هنوز تصمیمی اتخاذ و ابلاغ نشده است.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، اوایل خردادماه بود كه خبر طرح اجبار استفاده از كارت سوخت شخصی منتشر گردید و آن طور كه شركت ملی پخش فراورده های نفتی اعلام نمود قرار بر این بود كه ابتدا این طرح در بیستم مرداد ماه ابتدا در چهار كلان شهر و سپس در كل كشور اجرایی شود.
تاریخ اجرای این طرح بدون هیچ توضیحی از جانب شركت ملی پخش به ۲۲ مرداد ماه تغییر یافت و از این تاریخ این طرح به صورت رسمی شروع به كار كرد. با این وجود تا اول شهریورماه، شاهد تغییرات چندانی در این عرصه نبودیم چونكه كارت سوخت جایگاه داران در اختیار تمام متقاضیان قرار داشت و هر فردی تا هر میزانی كه تقاضا داشت می توانست سوخت گیری كند.
اما از اول شهریورماه به بعد تمام میزان سوخت گیری با كارت آزاد جایگاه ها در كل كشور در هر بار سوخت گیری، از ۶۰ لیتر به ۳۰ لیتر كاهش پیدا كرد و این در شرایطی است كه هنوز تعداد زیادی از افراد نتوانسته اند كارت سوخت خویش را دریافت نمایند.
صدور كارت سوخت برای همه خودروها
بیژن زنگنه - وزیر نفت - در آخرین صحبت های خود در اینباره اظهار نمود: حدود ۲۰ سال پیش و با فناوری آن زمان جهت استفاده از كارت هوشمند سوخت فكر شد و تابحال در مجموع بیشتر از ۴۰ میلیون كارت هوشمند سوخت در كشور صادر گردیده است.
وی با بیان این كه حدود ۲۴ تا ۲۵ میلیون خودرو در كشور وجود دارد، افزود: برای همه خودروهایی كه در كشور شماره شده اند، كارت سوخت صادر گردیده است.
۳ تا ۳.۵ میلیون كارت سوخت گم شده است
وزیر نفت با اشاره به مفقود شدن كارت هوشمند سوخت برخی صاحبان خودرو ها، عنوان كرد: برای حل این مشكل اعلام كردیم افرادی كه كارت سوختشان گم شده است، ثبت نام كنند كه حدود ۳ تا ۳.۵ میلیون نفر ثبت نام كردند.
زنگنه با اشاره به اینكه مجلس شورای اسلامی هم فعال سازی كارت هوشمند سوخت را تكلیف كرد، اضافه كرد: بیشتر از ۲ میلیون كارت هوشمند سوخت صادر و ارسال شده كه از این میان حدود یك میلیون كارت هوشمند سوخت برگشت خورده است.
وی با بیان این كه كارت هوشمند سوخت زمانی مفید می باشد كه سهمیه بندی مطرح باشد، اظهار داشت: برخی هم معتقدند كارت هوشمند سوخت برای كسب اطلاعات می تواند مفید باشد، اما به نظر می آید اگر هدف تنها كسب اطلاعات باشد به زحمت آن نمی ارزد.
تا وقتی سهمیه بندی انجام نشود، مردم كارت هوشمند سوخت را جدی نمی گیرند
وزیر نفت این را هم اظهار داشت كه اگر قرار به سهمیه بندی باشد بهتر است از سیستم بانكی استفاده گردد. الان ۹۹.۹ درصد كارت های هوشمند سوخت كلانشهرها صادر گردیده است و از آنجائیكه به علت استفاده از كارت های هوشمند سوخت جایگاه داران استفاده از كارت هوشمند سوخت شخصی با استقبال روبه رو نشد، محدودیتی در این زمینه لحاظ شده است؛ این محدودیت در كلانشهرها احتمالاً بیشتر هم خواهد شد؛ تا وقتی سهمیه بندی انجام نشود، مردم كارت هوشمند سوخت را جدی نمی گیرند.
فقط پنج درصد مردم از كارت سوخت شخصی استفاده كردند
اما در همین رابطه عطاپور - نایب رئیس و عضو هیات مدیره اتحادیه جایگاه داران سوخت - به تازگی به ایسنا گفت تغییر و تحولات بوجود آمده در كارت سوخت نه تنها مردم را به استفاده از آن تشویق نكرده بلكه چالش هایی را هم در مباحث دیگر به دنبال داشته است. همینطور باید اظهار داشت كه علیرغم اجرای این طرح، متقاضیان سوخت هم چنان از كارت سوخت جایگاه داران استفاده می نمایند و می توان گفت از زمان اجرای طرح اجبار استفاده از كارت سوخت، تنها پنج درصد متقاضیان از كارت سوخت شخصی خودشان برای سوخت گیری استفاده می نمایند، چون هنوز زیرساخت های اجرای این طرح عملیاتی نشده است.
وی ضمن انتقاد از محدود كردن لیتراژ كارت سوخت جایگاه داران اظهار نمود: این مساله سبب شده تا مالكان وسائل نقلیه برای دریافت سوخت بیش تر اقداماتی را انجام دهند كه یكی از آنها عبور و مرور اضافی در خیابان برای سوخت گیری مجدد از جایگاه های سوخت است.
نایب رئیس و عضو هیات مدیره اتحادیه جایگاه داران سوخت خاطرنشان كرد: این طرح علاوه بر هزینه مضاعفی كه برای جایگاه ها به دنبال دارد، از نظر مسائل محیط زیستی هم مشكلاتی را همراه داشته است و بنابراین به نظر می آید كه باید این طرح مورد ارزیابی دقیق تر قرار گیرد.
در هر حال برخی كارشناسان بر این عقیده اند كه برای اجبار مردم به استفاده از كارت سوخت شخصی باید محدودیت هایی در استفاده از كارت سوخت جایگاه ها از قبیل كاهش تدریجی لیتراژ سوختگیری یا پرداخت هزینه اضافی بابت حق الزحمه استفاده از كارت سوخت جایگاه ها ایجاد شود. به زعم آنان در غیر این صورت استفاده از كارت سوخت شخصی برای مردم اجبار آور نخواهد بود.1398/06/10
13:11:16
5.0 / 5
4441
تگهای خبر: بنزین , سوخت , سیستم , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز