دبیر كل اتحادیه اوراسیا هفته آینده به ایران سفر می كند

دبیر كل اتحادیه اوراسیا هفته آینده به ایران سفر می كند به گزارش ام آی جی تی وزیر نیرو با اشاره به الحاق ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیا از اوایل آبان ماه امسال، اظهار داشت: دبیركل این اتحادیه نیز هفته آینده به تهران سفر خواهدنمود تا درباره ابعاد قرارداد موقت تجارت آزاد میان ایران و اوراسیا اطلاع رسانی عمومی و همگانی مناسبی صورت بگیرد.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، رضا اردكانیان در جریان سفر به استان یزد با حضور در جمع خبرنگاران به برگزاری نهمین ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان اشاره نمود و اضافه كرد: الان ۳۴ پروژه اقتصاد مقاومتی استان با پیشرفت حدود ۴۰ درصد و عملكرد حدود دو هزار میلیارد تومانی در دستور كار است كه تكمیل این طرح ها به ۴۵۰۰ میلیارد تومان منابع نیاز دارد.
وی با تاكید بر اینكه اجرای این طرح ها سبب اشتغال زایی ۱۰ هزار نفر در استان خواهد شد، افزود: در تلاشیم تا با جلب سرمایه در سایر بخش ها سطح اشتغال زایی در استان را افزایش بدهیم. الان بیكاری در یزد به حدود ۱۲.۸ درصد رسیده است كه این رقم به هیچ عنوان زیبنده استانی با چنین ظرفیت های بی شمار نیست.
جانشین رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در استان یزد اشاره كرد: با عنایت به ظرفیت ها و نقدینگی ۴۵ هزار میلیارد تومانی در استان تلاش خواهیم كرد طی برنامه ای دو ساله نرخ بیكاری در این استان تك رقمی شود.
اردكانیان اشاره كرد: در حوزه اقتصاد مقاومتی مردم و سرمایه‎‎ گذاران اطمینان داشته باشند كه تامین آب و انرژی مورد نیاز برای بخش های صنعت، خدمات، شرب و بهداشت مطمئنا با اولویت دنبال خواهد شد و این مهم به معنای خاطرجمعی برای سرمایه گذاری در بخش های یاد شده است.
وزیر نیرو اشاره كرد: در بخش كشاورزی نیز بعنوان اصلی ترین مصرف كننده آب نیازمند اصلاحات جدی در شیوه های مصرف آب، انتخاب الگوهای مناسب كشت و روش های آبیاری مناسب هستیم.
وی با اشاره به اینكه طرح های تامین بلندمدت آب استان به شكل های مختلفی در حال پیگیری است، افزود: در این بین برنامه های مختلفی از اصلاح شیوه های مصرف، تعادل بخشی به سفره های زیرزمینی و طرح های تامین آب از خارج استان نیز در دستور كار قرار گرفته است.
رئیس ایرانی كمیسیون مشترك همكاریهای اقتصادی و تجاری ایران و روسیه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به الحاق ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیا از اوایل آبان ماه امسال، اظهار داشت: این مهم فرصت بسیار مناسبی برای كل كشور است. این اتحادیه بازار ۲۰۰ میلیون نفری است كه بر طبق توافقات صورت گرفته ۸۵۰ قلم كالا بین ما و كشورهای عضو این اتحادیه مشمول معافیت های تعرفه ای خواهد شد.
اردكانیان بر ضرورت حضور فعال و سازمان یافته بخش خصوصی ایران در این عرصه اصرار كرد و اظهار داشت: در مناطقی مانند یزد نیز می توان با استفاده از ظرفیت های خوبی كه برای صادارت وجود دارد، اشتغال زایی مناسبی را در سطح استان ایجاد كرد.
وزیر نیرو با تاكید بر اینكه دبیركل اتحادیه اقتصادی اوراسیا هفته آینده به تهران سفر می كند، اظهار نمود: بزودی نیز رئیس جمهور كشورمان بنا به دعوت روسای این اتحادیه در اجلاس سالیانه اوراسیا شركت خواهدنمود كه امیدواریم با تلاش مجموعه بخش خصوصی ایران ظرفیت های تولیدی بیشتری وارد بازارهای منطقه شود.
وی با اشاره به افتتاح نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی روستای فهرج یزد، اظهار داشت: این استان همچون مناطقی است كه بیشترین ظرفیت در دست بهره برداری نیروگاه های خورشیدی را در خود جای داده است. علاوه بر ۷۰ مگاوات ظرفیت در حال بهره برداری حدود نیمی از این مقدار نیز در دست راه اندازی است.
بنا بر اعلام وزارت نیرو، اردكانیان با اشاره به نوسانات بازار ارز و افزایش هزینه های تامین انرژی در ضمن یك سال اخیر، اظهار داشت: در بخش انرژی های تجدیدپذیر وزارت نیرو تلاش نموده است تا فشار بیشتری را تحمل كرده و انرژی تولیدی بخش خصوصی را قیمت بالاتری خریداری كند تا همچنان انگیزه سرمایه گذاران برای حضور در این بخش حفظ شود.
وزیر نیرو اشاره كرد: بر طبق برنامه ریزی صورت گرفته بزودی نیز تعرفه های جدید خرید انرژی از سرمایه گذاران خصوصی نیروگاه های تجدیدپذیر به میزان چشمگیری افزایش خواهد یافت.
رضا اردكانیان همین طور در مراسم بهره برداری از مجتمع آبرسانی روستای تنگ چنار به مبلغ ۱۲.۵ میلیارد ریال شركت آب و فاضلاب روستایی استان هم، با بیان این كه خوشبختانه پس از گذشت چهار دهه از عمر انقلاب اسلامی پرچم نظام اسلامی ایران با افتخار برافراشته است، اظهار نمود: جمهوری اسلامی ایران در حوزه تأمین آب شهری و روستایی پرونده ای درخشان دارد.
وی اضافه كرد: از سال ۱۳۹۲ تابحال بیشتر از ۱۰ هزار و ۲۰۰ روستای كشور با اعتباری بالغ بر ۵ هزار میلیارد تومان تحت پوشش شبكه آبرسانی قرار گرفتند.
وزیر نیرو در ادامه با بیان این كه از شروع دولت تدبیر و امید تابحال هر هفته ۳۰ روستا در سطح كشور از نعمت آب بهداشتی قرار گرفتند، اظهار داشت: از شروع دولت تابحال حدود شش میلیون و ۸۰۰ هزار نفر تحت پوشش شبكه آب بهداشتی قرار گرفتند.
اردكانیان با اشاره به این كه طبق برنامه ریزی های انجام شده مقرر است تا اختتام امسال تعداد نفرات تحت پوشش آب بهداشتی در روستاهای سطح كشور به ۱۰ میلیون نفر افزایش یابد، اشاره كرد: علاوه بر طرح آبرسانی دو مجموعه در رابطه با تأمین آب در شهرستاهای مختلف افتتاح شده است.
این مسئول افزود: بیشتر از ۲۰ طرح تأمین و توزیع برق در شهرستان های مختلف استان یزد نیز در این سفر افتتاح شده است.
منبع:

1398/06/22
14:35:28
5.0 / 5
4218
تگهای خبر: آب , انرژی , تجارت , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز