اعلام آمادگی آمریكا برای جبران توقف تولید نفت عربستان

اعلام آمادگی آمریكا برای جبران توقف تولید نفت عربستان ام آی جی تی: درپی حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی در روز شنبه كه موجب مختل شدن نیمی از ظرفیت تولید نفت این كشور شده است، آمریكا جهت استفاده از ذخایر نفت استراتژیك خود به منظور جبران از دست رفتن نفت عربستان اعلام آمادگی كرد.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، عربستان سعودی هنوز درباره وسعت خسارتی كه به تولید نفت این كشور وارد شده است، اظهارنظر نكرده اما منابع صنعتی آگاه اظهار كرده اند حدود پنج تا شش میلیون بشكه در روز یا معادل پنج تا شش درصد از عرضه جهانی نفت متاثر شده است.

حوثی های یمن مسئولیت حملات روز شنبه به دو تاسیسات نفتی در قلب صنعت نفت عربستان سعودی همچون بزرگترین تاسیسات پالایش نفت خام در ابقیق را برعهده گرفتند.

عربستان سعودی كه بزرگترین صادركننده نفت اوپك است، همواره متولی مازاد ظرفیت تولید نفت جهانی شناخته شده است.

مازاد ظرفیت تولید، نفت بیشتری است كه یك كشور می تواند در مدت زمان كوتاهی وارد پروسه تولید نماید و در صورت وقوع یك فاجعه طبیعی، جنگ یا هر اتفاق دیگری كه موجب مختل شدن غیرمنتظره نفت شود، برای بازارهای جهانی فراهم آورد.

منابع صنعتی آگاه به رویترز اظهار كرده اند عربستان سعودی قادر خواهد بود ظرف مدت چند روز روند تولید نفت خودرا احیا كند اما قطع شدن عرضه به مدت طولانی روی قیمتها تاثیر خواهد گذاشت و امكان دارد رونق تولید نفت شیل آمریكا را تقویت كند.

آمریكا تنها چند سال بعد از رفع ممنوعیت صادرات نفت به سبب نیازهای داخلی، امسال برای مدت كوتاهی از عربستان سعودی بعنوان بزرگترین صادركننده نفت جهان پیشی گرفت.

تحلیلگران مكررا رشد تولید نفت آمریكا را كمتر از حد واقعی برآورد كرده اند در صورتیكه این كشور حالا معادل ۱۵ درصد از عرضه جهانی، نفت تولید می كند.

علاوه بر آمریكا، تنها كشورهایی كه مازاد ظرفیت قابل توجهی دارند ایران و ونزوئلا هستند كه تحت تحریم های آمریكا قرار دارند. لیبی كه عضو اوپك است درگیر یك جنگ داخلی است كه توانایی این كشور برای ادامه تولید نفت را تهدید می كند و یك اختلال دیگر در روند تولید این كشور، شوك بیشتری را بر بازار جهانی نفت وارد خواهدنمود. صادرات نفت نیجریه نیز با اختلالات قابل توجهی روبروست. اما انتظار می رود روند رشد تولید نفت آمریكا ادامه پیدا كند. با این وجود رشد تولید نفت آمریكا و كندی رشد تقاضای جهانی برای نفت موجب بالا رفتن سطح ذخایر جهانی شده است.

آژانس بین المللی انرژی كه سیاست های انرژی كشورهای صنعتی را هماهنگ می كند، اعلام نموده كه بازارها با وجود مختل شدن تولید نفت عربستان سعودی از عرضه كافی برخوردار می باشند.

سخنگوی وزارت انرژی آمریكا اعلام نموده كه دولت ترامپ آماده است در صورت نیاز از ذخایر نفت استراتژیك خود برای جبران تعطیلی تولید نفت عربستان سعودی استفاده نماید.

شایلین هاینس اظهار داشت: ریك پری، وزیر انرژی آمریكا آماده است در صورت نیاز برای جبران اختلال عرضه در بازارهای نفت در نتیجه حملاتی كه به تاسیسات نفتی عربستان سعودی انجام شده است، از ذخایر نفت استراتژیك استفاده نماید. ایشان سپس اضافه كرد: پری به مدیران وزارتخانه دستور داده تا با آژانس بین المللی انرژی درباره گزینه های احتمالی برای اقدام گروهی لازم همكاری كنند.

آژانس بین المللی انرژی قبل تر در پیامی در توییتر اعلام نموده بود با مقامات سعودی و سایر كشورهای تولیدكننده نفت در تماس است و بازارها حالا از عرضه كافی برخوردار می باشند.

بر اساس گزارش رویترز، ذخایر نفت استراتژیك آمریكا در مخازن زیرزمینی در سواحل تگزاس و لوییزیانا قرار دارند و حدود ۶۴۵ میلیون بشكه یا به اندازه یك ماه مصرف نفت آمریكا ذخیره دارند.
1398/06/24
15:27:11
5.0 / 5
4355
تگهای خبر: انرژی , اوپك , تحریم , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز