وزیر انرژی عربستان سعودی:

تولید نفت عربستان تا دو هفته دیگر احیا می شود

تولید نفت عربستان تا دو هفته دیگر احیا می شود به گزارش ام آی جی تی وزیر انرژی عربستان سعودی اعلام نمود ظرفیت تولید نفت از دست رفته تا آخر سپتامبر احیا خواهد شد و این كشور با برداشت از ذخایرش، میزان عرضه به مشتریان خویش را به سطح قبل از حملات روز شنبه به تاسیسات نفتی بهبود بخشیده است.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، عبدالعزیز بن سلمان گفت میانگین تولید نفت در سپتامبر و اكتبر ۹.۸۹ میلیون بشكه در روز خواهد بود و این كشور عرضه كافی نفت به مشتریانش در ماه میلادی جاری را تضمین خواهد نمود.

وزیر انرژی عربستان سعودی در یك كنفرانس مطبوعاتی در شهر جده اظهار داشت: طی دو روز گذشته ما خسارات به بار آمده را مهار كرده و بیشتر از نیمی از تولیدی كه در نتیجه حملات متوقف شده بود را احیا كردیم.

وی اظهار داشت: كشورش تا آخر سپتامبر به ظرفیت تولید ۱۱ میلیون بشكه در روز و تا آخر نوامبر به ظرفیت تولید ۱۲ میلیون بشكه در روز خواهد رسید. وزیر انرژی عربستان سعودی به حملات روز شنبه به پالایشگاههای شركت آرامكوی سعودی در ابقیق و خریص شامل بزرگترین تاسیسات پالایش نفت خام جهان اشاره داشت كه سبب شد تولید ۵.۷ میلیون بشكه در روز معادل نیمی از تولید نفت عربستان سعودی یا پنج درصد از عرضه جهانی متوقف شود.

منابع آگاه آرامكو به رویترز اظهار كرده بودند پالایشگاههای فرآوری ابقیق آرامكو دو میلیون بشكه در روز ظرفیت تولید نفت را بعد از حملات روز شنبه احیا كردند و انتظار می رود تا آخر ماه به وضعیت عادی بازگردند.

امین ناصر، مدیرعامل آرامكو اظهار داشت: این شركت كه آماده عرضه اولیه عمومی سهام خود می شود، همچنان در فرایند ارزیابی كار تعمیراتی قرار دارد اما با عنایت به بزرگی این شركت، این كار چندان قابل توجه نیست. وی در همین كنفرانس مطبوعاتی اعلام نمود ما باید سطح تولید در تاسیساتمان را تا آخر سپتامبر به وضع قبل از حملات برگردانیم.

ناصر اظهار داشت: آرامكو در مدت هفت ساعت بعد از وقوع حملات، ۱۰ آتش سوزی را مهار كرد و شركتش در حال برگردادن پالایش نفت خام به ظرفیت كامل است و فرآورده های نفتی به حد كافی برای تامین بازارهای داخلی وجود دارد و ذخایر نفت خام آرامكو به بیشتر از ۶۰ میلیون بشكه می رسد.

یاسر الرومایان، رئیس هیات مدیره آرامكو هم در این كنفرانس مطبوعاتی اظهار داشت: كار عرضه اولیه عمومی سهام آرامكو ظرف مدت ۱۲ ماه آماده خواهد شد و عربستان سعودی برای عرضه سهام این شركت متعهد مانده است.

وی اظهار داشت: روند آماده سازی عرضه اولیه عمومی سهام آرامكو با وجود حملات روز شنبه ادامه خواهد یافت و زمان آن به شرایط بازار بستگی دارد.

در حالی كه انصارالله یمن مسئولیت این حملات را برعهده گرفته است، عبدالعزیز بن سلمان ادعا نمود ریاض هنوز نمی داند چه كسی یا چرا این حملات انجام شده است و عربستان سعودی نقش خود بعنوان تامین كننده بازارهای جهانی نفت را حفظ خواهد نمود.

وی همینطور گفت هیچ نشست فوق العاده اوپك در كار نخواهد بود. قبل از این منابع آگاه در اوپك به رویترز گفته بودند عربستان سعودی هنوز هیچ یك از اعضای اوپك یا سایر بازیگران بخش انرژی را درباره مدت زمانی كه طول خواهد كشید تا تولید نفت این كشور به صورت كامل احیا شود آگاه نكرده است.

بر اساس گزارش رویترز، بازار نفت شفاف نیست و اطلاعات درباره اختلالات عرضه و سایر رویدادهایی كه بر قیمتها تاثیر می گذارند معمولا به صورت غیررسمی درز می كنند و از راه شبكه های اجتماعی منتشر می شوند. اما این دفعه متفاوت بود و سایر اعضای اوپك هم در بین كسانی بودند كه منتظر كنفرانس مطبوعاتی وزیر انرژی عربستان سعودی بودند. الكساندر نواك، وزیر انرژی روسیه هم در وضعیت مشابهی قرار داشت و روز دوشنبه گفته بود هیچ اطلاعاتی ندارد. روسیه بزرگترین تولیدكننده غیرعضو اوپك است كه در قالب توافق اوپك پلاس با اوپك همكاری دارد.

به گفته منابع آگاه، آژانس بین المللی انرژی هم قبل از هر گونه اقدام منتظر این كنفرانس بود.
1398/06/27
22:14:05
5.0 / 5
4266
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز