منتظر بارورسازی ابرها باشید

منتظر بارورسازی ابرها باشید به گزارش ام آی جی تی مدیر مركز تحقیقات و مطالعات باروری ابرها از اجرای پروژه باروری ابرها در سال آبی جاری اطلاع داد و اظهار داشت: احیانا این پروژه در نیمه پاییز اجرایی شود.


فرید گلكار در گفتگو با ایسنا، با بیان این كه طرح بارورسازی ابرها از آغاز سال جاری به شركت توسعه منابع آب و نیرو منتقل شد، اظهار نمود: این طرح در شركت مذكور با شكل و شمایل اجرایی تر پیگیری می شود. البته امور مربوط به قراردادها با كمی تأخیر روبرو شد و ظرف یك تا دو هفته آینده نهایی خواهد شد. برای اجرای پروژه بارورسازی ابرها امسال تجهیزات مختلف با شرایط متفاوتی به كار گرفته خواهند شد.
مدیر مركز تحقیقات و مطالعات باروری ابرها درباره منطقه هدف هم توضیح داد: منطقه هدف برپایه سیاست جدید شركت آب و نیرو در نظر گرفته می شود و مناطقی است كه استعداد و نیاز بیش تری دارند. البته اجرای این طرح امسال با سال های گذشته اشتراكاتی دارد اما هم شرایط، هم تجهیزات و هم مكان آن فرق كرده و احیانا این طرح در اطراف نیروگاه های برق آبی اجرایی شود چونكه افزایش ذخیره نیروگاه ها از اهمیت زیادی برخوردار می باشد.
گلكار درباره زمان اجرای طرح بارورسازی ابرها هم اظهار داشت: احیانا این طرح از نیمه پاییز آغاز شود اما امكان دارد به علت تأمین تجهیزات با تأخیر هم مواجه شود.
او در آخر با اشاره به همكاری سپاه در طرح بارورسازی ابرها اظهار نمود: سپاه تجهیزات مورد نیاز را در اختیار وزارت نیرو قرار می دهد و امور مربوط به اجرای پروژه، هدایت و نظارت توسط وزارت نیرو صورت خواهد گرفت.
بر طبق این گزارش، پروژه بارورسازی ابرها در ایران عمری حدوداً ۴۰ ساله دارد اما نخستین پروژه اجرای مستقل توسط كارشناسان ایرانی در تابستان ۸۷ در استان گیلان انجام گرفت. مركز تحقیقات و مطالعات باروری ابرها از آن زمان تابحال پروژه های مختلف اجرایی و مطالعاتی باروری ابرها در مناطق مختلف به اجرا گذاشته است اما دولت دوازدهم و وزارت نیرو رویكرد خویش را به بارورسازی ابرها تغییر دادند و با مطرح شدن كمك سپاه برای توسعه باروری ابرها جای پای این فناوری قرص شد.
هدف اصلی اجرای پروژه های بارورسازی ابرها مقابله با بحران خشكسالی بود. بحرانی كه به علت بارندگی های اخیر كشور كم رنگ تر شده و اجرای این پروژه ها را به تأخیر انداخت. به صورتی كه این پروژه در سال آبی گذشته اجرا نشد.1398/07/03
20:23:28
5.0 / 5
4360
تگهای خبر: آب , شركت , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز