ثروتمندان ۲۳ برابر بقیه یارانه بنزین می گیرند!

ثروتمندان ۲۳ برابر بقیه یارانه بنزین می گیرند! به گزارش ام آی جی تی در حالی سهم بالایی از یارانه های پنهان به بخش سوخت بخصوص بنزین اختصاص دارد كه دهك های بالای درآمدی بیشترین سهم آنرا دریافت می كنند؛ یارانه ای كه دولت بابت بنزین به دهك دهم پرداخت می كند ۲۳ برابر بقیه دهك هاست.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، یارانه های پنهان، یارانه های غیرمستقیمی است كه سالانه با رقم چند صد هزار میلیاردی پرداخت می شود، در واقع عدم نفع دولت به علت فروش كالاهای تولیدی در داخل با قیمت پایین تر از خارج از كشور است.

طبق آنچه قبل از این مسؤلان سازمان برنامه و بودجه اعلام كردند در سال معادل ۹۸۷ هزار میلیارد تومان پرداختی از این بابت وجود دارد كه عموما در سوخت، كالاهای اساسی و دارو خلاصه می شود؛ از رقم بیشتر از ۹۰۰ هزار میلیاردی یارانه های پنهان حدود ۶۰۰ هزار میلیارد تومان به حوزه انرژی و نفت و مشتقات آن اختصاص دارد كه بیشتر از ۲۰۰ هزارمیلیارد تومان آن متعلق به بنزین است.

سهم چند برابری دهك دهم در یارانه پنهان

توزیع ناعادلانه ضریب برخورد یارانه پنهان بخصوص در حوزه انرژی بین دهك ها بارها مورد بحث قرار گرفته است، چونكه دهك های ثروتمندان معمولا مصرف كالا و خدمات بیشتری دارند و در این حالت از یارانه بیشتری هم بهره مند می شوند.

این در حالی است كه هم اكنون و در حوزه یارانه ای كه در حوزه سوخت پرداخت می شود، دهك دهم كه ثروتمندترین گروه جامعه به حساب می آید ۲۳ برابر سایر دهك ها از آن بهره مند است.

همچنین دهك های بالا ۳.۶ برابر سایر دهك ها از یارانه برق و ۲.۵ برابر یارانه گاز دریافت می كنند.

در مورد كالاهای اساسی هم كه دولت بخصوص در تامین ارز آن هزینه سنگینی را متحمل می شود سهم دهك دهم نسبت به سایر دهك ها ۴.۷ برابر است.

یارانه پنهانی كه گروه ثروتمند بابت دارو دریافت می كنند هم قابل تامل است؛ بگونه ای كه ۱۹.۵ برابر سایر دهك ها كه از درآمد پایین تری برخوردار می باشند از یارانه دارو استفاده می نمایند.

از سال قبل قرار بود كه با عرضه بسته ای از دولت به مجلس و با پیشنهادهایی كه از جانب نمایندگان مطرح می شود، راهكاری برای ساماندهی وضعیت یارانه های پنهان اندیشیده شده و برای سال جاری اجرایی شود، اما در نهایت به نتیجه ای نرسید.

این در حالی است كه احیانا برای سال آینده برنامه جدی تری در مورد یارانه های پنهان در نظر گرفته شود، چون كه دولت در بودجه منابع نفتی را به صورت كامل از هزینه های جاری جدا خواهد نمود و در این حالت باید منابع جدیدی معرفی شود.

آن طور كه نوبخت -رئیس سازمان برنامه و بودجه- اعلام نموده جایگزین های نفت در سال آینده افزایش درآمدهای مالیاتی با تعریف پایه های جدید و احیانا حذف یارانه های پنهان در بعضی بخش ها خواهد بود.

در حالی این روزها دولت حذف یارانه نقدی را در دستور كار دارد كه نتایج نشان داده معترضان به حذف یارانه، افراد حاضر در دهك های بالای درآمدی هستند كه گردش چند میلیاردی مالی دارند، این افراد نه تنها از یارانه بالای پنهانی برخوردار می شوند كه راضی به از دست دادن یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی هم نیستند!
1398/07/17
14:14:41
5.0 / 5
4184
تگهای خبر: انرژی , بنزین , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز