امكان صرفه جویی ۶ میلیون بشكه نفت و گاز در كشور

امكان صرفه جویی ۶ میلیون بشكه نفت و گاز در كشور به گزارش ام آی جی تی رئیس موسسه مطالعات بین المللی انرژی اظهار داشت: در ایران 9.5 میلیون بشكه معادل نفت و گاز تولید كه شش میلیون بشكه از آن در داخل كشور مصرف می شود و این در شرایطی است كه شدت مصرف انرژی در ایران شش برابر جهان و 12 برابر كشورهای پیشتاز همچون ژاپن است پس لازم است تا برنامه ریزی برای صرفه جویی در شش میلیون بشكه مصرف نفت و گاز در كشور صورت گیرد.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، علی مبینی دهكردی امروز در نشست خبری كنفرانس توسعه نظام مالی در صنعت نفت با تاكید بر این مساله كه حالا كشور در شرایط جنگ اقتصادی قرار دارد، اشاره كرد: دست هایمان را بالا نمی بریم و تسلیم نخواهیم شد اما باید ظرفیت خودمان را برای مقاومت افزایش دهیم. تابحال به دنبال این بوده ایم كه از ظرفیت های خارجی و سرمایه های خارجی برای توسعه استفاده نمائیم، اما آمریكا توسعه و پایداری بقا ما را نشانه گرفته است.
وی افزود: من معتقد نیستم كه نیاز به سرمایه خارجی نداریم چونكه هرچه سرعت توسعه بالا برود نیاز ما به منابع افزایش می یابد اما باید به این مساله نیز توجه كرد كه منابع موجود در كشور تا چه میزان پاسخگوی نیازهای صنعت نفت می باشد بنا بر این ما می خواهیم تا با ایجاد ابزارهایی از همكاری نظام مالی و صنعت نفت بهره بگیریم.
رئیس موسسه مطالعات بین المللی انرژی با بیان این كه هم اكنون ۲۵ میلیارد دلار ظرفیت تعریف شده در پتروشیمی، ۱۸ میلیارد دلار در پالایشگاه ها و ۱۴ میلیارد دلار در نیروگاه های كشور نیاز به سرمایه داریم تا بتوانند این بخش ها به كارایی خود برسند، اظهار داشت: البته باید به این مساله توجه گردد كه این پروژه ها جدید نیستند و تنها لازم است تا روند آنها بهبود یابد.
مبینی با اشاره به كنفرانس توسعه نظام مالی در صنعت نفت اظهار داشت: این كنفرانس با مدلهای توسعه الگوی قراردادهایی كه وجود دارد تامین منابع مالی شركت ها و معرفی الگوهای موفق می خواهد تا شرایطی را ایجاد كند تا نظام مالی و صنعت در كنار یكدیگر بتوانند ظرفیت هایی را به وجود آورند.
در ادامه، حسین عبد تبریزی - دبیر كنفرانس توسعه نظام مالی در صنعت نفت - با بیان این كه اگر خط مبادله با چین و روسیه فراهم گردد، می توانیم محدودیت های یورو و دلار را دور بزنیم و یا با استفاده از سیستم تهاتر محدودیت ها را پشت سر بگذاریم، اظهار نمود: هم اكنون صنعت نفت و گاز كشور نیاز به سرمایه گذاری دارد و این در حالیست كه شاید در دو دهه گذشته به قدر كافی در این صنعت سرمایه گذاری صورت نگرفته بود و الان تغییرات در تكنولوژی و بازار جهانی به وجود آمده نیازمند تحركات جدید است.
وی با بیان این كه در چنین شرایطی كه تحریم ها اعمال شده و فروش نفت و جذب سرمایه گذاری خارجی حدودا ناممكن شده است باید تهدیدها را تبدیل به فرصت نماییم و بتوانیم با استفاده از ابزارهای مالی مشكلات به وجود آمده را برطرف نماییم.
بگفته دبیر كنفرانس توسعه نظام مالی در صنعت نفت حوزه نظام های مالی همچون بانك، بیمه و بازار سرمایه چاره هایی برای جذب نقدینگی اضافی هستند، در این بین دانش بنیان ها نیز یكی از مباحث تامین منابع مالی خواهد بود كه باید از آنها به نحو احسن بهره برد.
وی با بیان این كه یكی از معضلات صادرات نفت مساله انتقال منابع است كه به سبب محدودیت های بانكی در شرایط تحریم ها به وجود آمده است، افزود: در حاشیه تامین مالی باید راه هایی را پیدا نماییم كه بتوانیم مساله انتقال مالی را برطرف نماییم كه یكی از این راه ها ارزهای رمزنگار هستند كه در دنیا تا حدی به رسمیت شناخته شده است.
بگفته عبد تبریزی در ایران نیز بانك مركزی تلاش می كند نحوه انتقال منابع با عنایت به محدودیت ها را فراهم آورند مثلا اگر خط مبادله با چین و روسیه فراهم گردد، می توانیم محدودیت های دلار و یورو را دور بزنیم و یا با استفاده از سیستم تهاتر محدودیت ها را پشت سر بگذاریم.
دبیر كنفرانس توسعه نظام مالی در صنعت نفت با بیان این كه روش های تهاتر و رمزنگار همچون روش های انتقال مبادلات پولی هستند كه می تواند بررسی شود، افزود: رمزنگارها اینگونه نیست كه بتواند مسائل مبادله پولی نفت ایران را به كل حل كند اما ابزار جانبی هستند كه كار با آنها لزوم دارد.
منبع:

1398/07/30
19:27:28
5.0 / 5
4602
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز