وضعیت شهرهای در معرض تنش آبی

وضعیت شهرهای در معرض تنش آبی ام آی جی تی: طبق آخرین آمار 233 شهر در معرض تنش آبی (براساس وضعیت قرمز، نارنجی و زرد) قرار دارند. براین اساس، 140 شهر در وضعیت زرد (10 درصد كمبود آب نسبت به آب مورد نیاز) و 34 شهر در وضعیت نارنجی (20 درصد كمبود آب نسبت به آب مورد نیاز) و 59 شهر در وضعیت قرمز (بیش از 20 درصد كمبود آب نسبت به آب مورد نیاز) قرار دارند.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، منظور از تنش آب آشامیدنی، حداكثر میزان آب مورد نیاز در پیك (اوج) مصرف نسبت به حداكثر ظرفیت تولید یك شهر است. برمبنای بررسی صورت گرفته، ۵۹ شهر كشور امسال از نظر سطح تنش در وضعیت قرمز (یعنی كمبود بیش تر از ۲۰ درصد) قرار دارند و در پیك مصرف روزانه احتمال كمبود آب در آنها وجود دارد.
طبق این آمار، مصرف آب شهری در شهریورماه سال ۱۳۹۸ نسبت به زمان مشابه سال قبل یك درصد و مصرف آب روستایی در این زمان نسبت به زمان مشابه سال قبل ۰.۷ درصد رشد داشته است.
تابستان امسال حدود ۲۸.۶ میلیون نفر از جمعیت كشور در ۲۳۳ شهر تحت تنش آبی قرار داشتند كه بارندگی های مناسب سال آبی جاری و بهبود ذخایر سدها سبب شد این رقم نسبت به سال قبل ۶.۴ میلیون نفر كاهش پیدا كند.
در این سطح از تنش آبی ۲۵ شهر دارای كمبود تولید بیش تر از ۲۰ درصد و دارای مخزن كافی و ۳۴ شهر دارای كمبود تولید بیش تر از ۲۰ درصد و كمبود مخزن هستند. تابستان امسال ۳۴ شهر از نظر سطح تنش در وضعیت نارنجی (یعنی كمبود بین ۱۰ تا ۲۰ درصد) قرار دارند و در پیك مصرف روزانه احتمال كمبود آب در آنها وجود دارد. در این سطح نیز ۱۷ شهر دارای كمبود تولید بین ۱۰ تا ۲۰ درصد و دارای مخزن كافی و ۱۷ شهر دارای كمبود تولید بین ۱۰ تا ۲۰ درصد و كمبود مخزن هستند.
۱۴۰ شهر تابستان امسال از نظر سطح تنش در وضعیت زرد قرار دارند، در پیك مصرف ساعتی احتمال كمبود آب در آنها وجود دارد. برمبنای بررسی صورت گرفته ۱۴ شهر این سطح دارای كمبود تولید كمتر از ۱۰ درصد و كمبود مخازن ذخیره، هفت شهر دارای كمبود تولید كمتر از ۱۰ درصد و دارای مخزن كافی و ۱۱۹ شهر فاقد كمبود تولید و دارای كمبود مخزن هستند.
برنامه وزارت نیرو برای به صفر رساندن شهرهای در معرض تنش آبی
این آمار در حالی ارائه می شود كه وزارت نیرو، مهم ترین برنامه خود در حوزه آب را به صفر رساندن تعداد شهرهایی كه با تنش آبی مواجهند، تا سال ۱۴۰۰ اعلام كرده است. برنامه ای كه بگفته رضا اردكانیان-وزیر نیرو- مفصل بوده كه شامل اجرای طرح های تامین آب، آب رسانی ها، راه اندازی تصفیه خانه ها، اصلاح سیستم برای كاهش تلفات و... می شود.
وی به این پرسش كه اجرای طرح مورد نظر وزارت نیرو به چه میزان سرمایه نیاز دارد، اظهار داشت: به این مساله در هفته های آینده خواهم پرداخت. هدف بزرگی است كه تحقق آن به تامین منابع مالی هم وابسته است. اما جدا از مسئله منابع مالی، اهتمام می نماییم بقیه نیازمندی ها را محقق نماییم.
این وعده در حالی از طرف اردكانیان داده شده است كه طبق مطالعات انجام شده تا سال ۱۴۰۰ باید آب مورد نیاز ۸۵ میلیون نفر در كشور تامین گردد كه برای این جمعیت نیاز به ۹ میلیارد مترمكعب ظرفیت آبی وجود دارد.
منبع:

1398/08/08
09:43:45
5.0 / 5
4416
تگهای خبر: آب , تولید , راه اندازی , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز