وزیر نیرو:

141 طرح بزرگ آب و برق در آذربایجان غربی اجرا می شود

141 طرح بزرگ آب و برق در آذربایجان غربی اجرا می شود به گزارش ام آی جی تی وزیر نیرو اظهار داشت: الان این وزارتخانه 141 طرح بزرگ آب و برق در استان در دست اجرا دارد.به گزارش ام آی جی تی به نقل از مهر، رضا اردكانیان ظهر سه شنبه در آیین بهره برداری از نیروگاه برق آبی سردشت با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی اظهارداشت: برای اجرای این طرح ها كه الان بطور متوسط ۵۴ درصد پیشرفت فیزیكی دارند ۱۶ هزار میلیارد تومان اعتبار هزینه می شود.
وی با اشاره به اینكه با بهره برداری از نیروگاه برق آبی سردشت اضافه كرد: این نیروگاه با هزینه سه هزار و ۹۹۰ میلیارد ریالی بر روی سد سردشت با حجم مخزن ۳۸۰ میلیون مترمكعب راه اندازی شده كه با بهره برداری از آن، ۱۵۰ مگاوات به ظرفیت برق كشور اضافه گردید.
اردكانیان هدف از اجرای این پروژه را كنترل و مهار آب های سطحی و مرزی، تامین آب كشاورزی و شرب شهرهای سردشت و ربط، بهره برداری از ظرفیت برق آبی روان آب ها با راه اندازی نیروگاه به ظرفیت ۱۵۰ مگاوات، ایجاد اشتغال در دوره ساخت و بهره برداری و توسعه و رونق گردشگری در منطقه عنوان نمود.
وی با اشاره به اینكه نیروگاه ۱۵۰ مگاواتی سردشت در چارچوب پویش "#هرهفته_الف_ب_ایران" به بهره برداری رسیده است، اظهار داشت: در امتداد اجرای این پویش مقرر شده است تا اختتام امسال ۲۲۷ پروژه بزرگ تامین و توریع آب و برق و همین طور جمع آوری و تصفیه فاضلاب با اعتباری بالغ بر ۳۳ هزار میلیارد تومان در استان های مختلف به بهره برداری برسد.
وزیر نیرو با اشاره به اینكه تا آخر سال در ۶ استان كشور ۱۰ سد به بهره برداری می رسد كه با شروع به كار این طرح ها بیشتر از ۷۴۵ میلیون مترمكعب آب را برای مصارف مختلف مهار می شود اضافه كرد: همین طور در چارچوب اجرای این پویش ۲۶ هزار هكتار شبكه های اصلی آبیاری و زهكشی در چهار استان كشور، جمعیتی بالغ بر ۱.۵ میلیون نفر را در روستاهای این مناطق تحت پوشش این شبكه ها قرار خواهند داد.
اردكانیان با تاكید بر اینكه تا اختتام امسال یك هزار و ۱۲۴ روستای دیگر از شبكه آب سالم و بهداشتی بهره مند خواهند شد، اظهار داشت: برمبنای برنامه ریزی صورت گرفته بطور متوسط روزانه ۶ روستای كشور با هزینه ای بالغ بر ۴.۵ میلیارد تومان از این نعمت برخوردار خواهند شد.
وی به طرح های بخش برق در این زمینه اشاره نمود و اضافه كرد: در صورتیكه تا شروع دولت تدبیر و امید بطور متوسط سالانه یك هزار و ۷۷۵ مگاوات به ظرفیت تولید برق كشور افزوده شده است، از سال ۹۲ تابحال نرخ متوسط افزایش ظرفیت تولید برق كشور حدود دو هزار و ۱۵۰ مگاوات بوده و تا اختتام امسال نیز سه هزار مگاوات نیروگاه حرارتی جدید و ۲۶ نیروگاه تجدیدپذیر با ظرفیت ۲۷۸ مگاوات وارد مدار خواهد شد.
سد سردشت كه این نیروگاه برروی آن راه اندازی شده در ۱۵ كیلومتری این شهرستان و برروی رودخانه زاب كوچك ساخته شده و هدف از اجرای آن، بهره برداری از ظرفیا برق آبی این رودخانه است.

1398/08/15
20:27:29
5.0 / 5
4431
تگهای خبر: آب , تولید , راه اندازی , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز