فشار روسیه بر اوپك پلاس برای تغییر محاسبه تولید نفت

فشار روسیه بر اوپك پلاس برای تغییر محاسبه تولید نفت ام آی جی تی: منابع آگاه در اوپك و روسیه می گویند مسكو احیانا در نشست ماه آینده با اوپك، از این تولیدكنندگان نفت خواهد خواست شیوه محاسبه تولید نفت این كشور را تغییر دهند.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، مدت سه سال است كه كشورهای اوپك و غیراوپك با هدف متوازن كردن بازارها و تقویت قیمتها، تولید نفت خودرا محدود كرده اند اما روسیه تولید خودرا به روشی متفاوت از سایرین ارزیابی می نماید.

برخلاف عربستان سعودی و سایر تولیدكنندگان عضو اوپك، روسیه میعانات كه نوع فوق سبك نفت خام است و در زمان تولید گاز استخراج می شود را هم در آمار تولید نفت خام خود حساب می كند. در گذشته این شیوه مشكلی نداشت اما حالا كه روسیه میادین گازی جدیدی در قطب شمال و شرق سیبری راه اندازی كرده و خط لوله گازی جدیدی را با چین می گشاید، تولید میعانات گازی هم افزوده می شود. این به معنای عدم پایبندی به توافق كاهش تولید میان كشورهای اوپك و غیراوپك خواهد بود و روسیه بر آن است تا از چنین اتفاقی اجتناب كند.

به گفته یكی از منابع آگاه از تصمیمات روسیه، مسكو اساسا مسئله میعانات را در نشست دسامبر مطرح خواهدنمود برای اینكه تولید این كشور افزایش خواهد یافت.

با این حال منابع آگاه اشاره نكردند كه موافقت اوپك با تغییر سهمیه روسیه مشروط به موافقت مسكو با تمدید توافق كاهش تولید در سال آینده یا كاهش بیشتر تولید خواهد بود. اما این بحث ممكنست دیدار اوپك و متحدانش معروف به گروه اوپك پلاس را كه هم اكنون با عرضه اولیه عمومی سهام آرامكوی سعودی همزمان شده است، پیچیده تر كند.

الكساندر نواك، وزیر انرژی روسیه روز چهارشنبه اظهار نمود كه در دیدار اوپك پلاس ممكنست تغییر سهمیه تولید نفت مورد بحث قرار گیرد اما در این زمینه توضیح بیشتری نداد.

روسیه در سپتامبر میدان بزرگ شرق سیبری را راه اندازی نمود تا خط لوله گازی جدید به چین را تغذیه كند. شركت گازپروم روسیه كه یك سوم از گاز اروپا را تامین می كند، در طول زمستان با تقاضای بالاتر از طرف اروپا مواجه می باشد. این شركت امسال حجم بالایی گاز برای مشتریان اروپایی تامین كرده و مجبور شده میعانات بیشتری تولید نماید.

روسیه از سال ۲۰۱۷ با وجود رونق تولید نفت آمریكا، همراه با اوپك تولید نفتش را محدود كرده تا از قیمت ها پشتیبانی كند. این كشور برای سال ۲۰۱۹ موافقت نمود تولیدش را به میزان ۲۲۸ هزار بشكه در روز محدود كرده و به حدود ۱۱.۱۸ میلیون بشكه در روز برساند. با این وجود تولید روسیه امسال بطور میانگین ۱۱.۲۵ میلیون بشكه در روز بوده كه به معنای تولید ۷۰ هزار بشكه در روز بالاتر از سهمیه توافق شده با اوپك بوده است.

بر اساس گزارش رویترز، عمده این مازاد تولید مربوط به میعانات گازی است كه طبق آمار انرژی روسیه، تولید آن در فاصله ژانویه تا اكتبر سال ۲۰۱۹ به میزان چهار درصد رشد كرد و به حدود ۷۷۰ هزار بشكه در روز رسید.

منبع:

1398/09/08
10:34:01
5.0 / 5
4238
تگهای خبر: انرژی , اوپك , تولید , تولید نفت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز