وزیر نیرو خبر داد

توسعه همكاری بین ایران و تاجیكستان در زمینه های مختلف

توسعه همكاری بین ایران و تاجیكستان در زمینه های مختلف ام آی جی تی: وزیر نیرو از توسعه همكاری بین ایران و تاجیكستان در زمینه های كشاورزی، بهداشت، سلامت، آموزش، حمل و نقل و... آگاهی داد.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، رضا اردكانیان در مراسم گشایش رسمی سیزدهمین اجلاس مشترك جمهوری اسلامی ایران و جمهوری تاجیكستان كه با حضور وزیر انرژی و ذخایر آبی تاجیكستان انجام شد با تاكید بر اینكه ایران و تاجیكستان از مشتركات فرهنگی و تاریخی فراوانی بهره مند هستند اظهار نمود: بر این اساس می توانیم در سایه اراده مقامات دو كشور سطح روابط و همكاری را به درجاتی بالاتر ارتقاء دهیم.
وی با اشاره به دوازدهمین اجلاس مشترك كه در آبان سال ۱۳۹۶ در شهر دوشنبه برگزار شد، اظهار نمود: در این اجلاس توافقات خوبی حاصل شد اما اجرای آن از نتیجه مطلوبی برخوردار نبود و ما بعنوان روسای كمیسیون دو كشور باید هر چه سریعتر موانع را برطرف نماییم. هم اكنون حجم مبادلات تجاری دو كشور از سطح مطلوبی برخوردار نیست و با اهداف تعیین شده دو دولت فاصله بسیاری دارد.
وزیر نیرو در مورد موضوعاتی كه دو كشور در مورد آن مذاكره خواهند كرد، توضیح داد: اقدام عملی در ارتباط با صورت مالی پروژه ها، همكاریهای بانكی، تسهیل فعالیت سرمایه گذاران در تاجیكستان، همكاری آموزشی و كار تكمیل پروژه تونل استقلال همچون این موضوعات است.
بگفته اردكانیان همین طور زمینه برای توسعه همكاریهای آتی در حوزه های كشاورزی، بهداشت، سلامت، همكاریهای آبی و آموزشی، حمل و نقل، فناوری اطلاعات و تبادلات الكتریكی باید فراهم گردد.
مذاكره برای پروژه های نیروگاه های برق آبی و كشت فراسرزمینی
اردكانیان در حاشیه این مراسم در جمع خبرنگاران با تاكید بر توسعه روابط بین دو كشور اظهار نمود: هم اكنون معاونین وزرای مختلف تاجیكستان همچون حمل و نقل، انرژی، آموزش و پرورش و همین طور هیاتی از بانك مركزی این كشور در تهران حضور دارند كه ضمن بررسی مسائل گذشته مشكلاتی كه در بعضی پروژه های در دست انجام وجود دارد برطرف شود و همین طور پروژه های جدیدی در بحث خدمات فنی و مهندسی بررسی شود.
وزیر نیرو با تاكید بر این كه بخش خصوصی ایران در بخش انرژی حضور فعالی دارد، اظهار نمود: در این راستا چهار یا پنج كمیته فنی امروز و فردا بین دو كشور برگزار می گردد و همین طور بازدیدهای مهمی برای هیات تاجیكستانی در بخش های آب و برق ترتیب داده شده است.
وی افزود: علاوه بر این موضوعات وزیر انرژی و ذخائر آبی تاجیكستان دعوت ایران برای عضویت در شورای حكام مركز منطقه ای مدیریت آب كه اجلاس آن پنج شنبه در تهران با حضور وزرا و مقامات ۱۵ كشور و حدود ۱۰ سازمان منطقه ای و بین المللی برگزار می گردد پذیرفت.
علاقه ایران به حضور در تاجیكستان برای تولید انرژی پاك و برق آبی
اردكانیان در ادامه با بیان این كه تاجیكستان از بالاترین پتانسیل تولید انرژی پاك و برق آبی در دنیا برخوردار است، اظهار نمود: حدود ۱۵ درصد ذخائر برق آبی دنیا در این كشور نهفته است و سرمایه گذاری بالا و دانش فنی و حضور شركت ها برای راه اندازی پروژه ها در این راستا را می طلبد.
وزیر نیرو افزود: همین طور این كشور بازار خوبی برای محصولات مختلف مورد نیاز مردم است. در این راستا سوژه كشت فراسرزمینی كه به علت محدودیت آبی از موضوعات مورد علاقه ایران شمرده می شود نیز زمینه خوبی را در تاجیكستان دارد.
وی با اشاره به حضور شركت های ایرانی در پروژه نیروگاه راغون تاجیكستان اظهار داشت: هم اكنون رضایت بالایی از عملكرد این شركت ها وجود دارد با این وجود روابط موجود متناسب با ظرفیت های مذكور و اراده سیاسی دو كشور نیست.
تاكید بر توسعه روابط دو كشور
اردكانیان با تاكید بر این كه در كمیسیون مشترك دو كشور اهتمام می شود زمینه های متنوع تری برای همكاریهای اقتصادی فراهم گردد، افزود: البته زمینه برای همكاری در سایر بخش ها همچون گردشگری، بهداشت و درمان و مسائل فرهنگی نیز وجود دارد.
در ادامه عثمان علی عثمان زاده وزیر انرژی و ذخائر آبی تاجیكستان با ابراز رضایت از فعالیت شركت های ایرانی در تاجیكستان در پروژه های مختلف اظهار نمود: مقرر است در مذاكراتی كه بین مقامات دو كشور در این اجلاس انجام می شود خرید برق ساختمان تونل استقلال و غیره بررسی شود.
وی افزود: شركت های ایرانی در تاجیكستان پروژه های زیادی اجرا كرده اند و شركت های مهندسی و ساختمانی ایران در نیروگاه راغون تاجیكستان فعالیت خوبی دارند.
منبع:

1398/09/11
13:55:45
5.0 / 5
4183
تگهای خبر: آب , آموزش , انرژی , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز