معاون وزیر نیرو پاسخ داد

انتقال آب از دریای عمان به استان های شرقی چه زمان اجرایی می شود؟

انتقال آب از دریای عمان به استان های شرقی چه زمان اجرایی می شود؟ ام آی جی تی: بگفته معاون وزیر نیرو در امور آب، بر طبق مطالعات انجام شده می توانیم برای 17 استان در كشور از منابع شیرین سازی یا نمك زدایی آب دریا استفاده نمائیم كه در این راستا، طرح انتقال آب از دریای عمان به استان های شرقی هم بعد از آنكه این طرح مورد تصویب وزارت نیرو و سازمان محیط زیست كشور قرار بگیرد، وارد مرحله ی اجرایی می شود.


قاسم تقی زاده خامسی در گفت و گو با ایسنا، درباره جزئیات انتقال آب از دریای عمان به استان های شرقی، اشاره كرد: جلسه ای كه روز گذشته درباب انتقال آب در دریای عمان به استان های شرقی برگزار شد، به منظور جلب نظر صاحبان صنایع بود، چونكه وزارت نیرو و دولت هیچ منبع اعتباری برای انتقال آب به این استانها در نظر نگرفته است.
وی با اشاره به اینكه انتقال آب به سه استان شرقی از دریای عمان برای مصارف صنعت و گلخانه انجام می شود، اظهار نمود: اگر وزارت نیرو در زمانی نیاز داشته باشد، این آب را از بخش خصوصی خریداری خواهدنمود.
او اظهار نمود: برای تمام استان های كشور سند جامع آب تنظیم خواهیم كرد كه منابع و مصارف استانها تا افق ۱۴۲۰ مشخص خواهد شد، برهمین اساس سه منبع تامین آب در كشور و در واقع در دنیا مشخص شده است.
وی افزود: یكی از این منابع استفاده از آب های سطحی است كه در مخازن سدها نگهداری می شود كه در كشور ما ۵۰ میلیارد مترمكعب در ۱۷۵ سد بزرگ مدیریت می شود.
معاون وزیر نیرو در امور آب یكی دیگر از منابع تامین آب را استفاده از منابع آب های زیرزمینی دانست و اضافه كرد: با حفر چاه می توانیم از این منابع استفاده نمائیم اما متاسفانه حالا وضعیت منابع آب زیرزمینی در كشور مناسب نمی باشد.
تقی زاده خامسی با بیان این كه ۳۲۰ هزار حلقه چاه غیرمجاز در كشور وجود دارد و چاه هایی كه پروانه بهره برداری دارند، بیش از اندازه مجاز استخراج می كند، اظهار نمود: در این شرایط مجبوریم تا كسری این منابع را با شیرین كردن و نمك زدایی آب دریا تامین نماییم كه به همین دلیل بر طبق مطالعات صورت گرفته می توان به استان های كرمان، یزد، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان، تخصیص آب از این طریق اختصاص پیدا كند.
بگفته وی، بخش خصوصی باید برای این خطوط سرمایه گذاری كند و اگر دولت نیاز به آب آشامیدنی داشت، در آن شرایط آب را از بخش خصوصی خریداری خواهد كرد، اما فعلا هیچ خرید تضمینی برای آب آشامیدنی انجام نخواهیم داد.
تقی زاده خامسی درباب زمان اجرای پروژه اظهار داشت: باید مطالعات فنی و زیست محیطی و همین طور مدل مالی اجرای پروژه تهیه شود و بعد از آنكه این مطالعات مورد تصویب وزارت نیرو و سازمان محیط كشور قرار گرفت، این پروژه وارد مرحله ی اجرا می گردد.
وی با بیان این كه برای صنایع كرمان همچون چادرملو و مس سرچشمه آب از خلیج فارس انتقال خواهد یافت كه پیش بینی می شود تا آخر امسال قسمتی از آن به نتیجه برسد، اشاره كرد: هر زمان كه مطالعات طرح انتقال آب از دریای عمان انجام و مورد تصویب قرار گیرد آن طرح نیز اجرا خواهد شد.
او با تاكید بر این مساله كه برای استان فارس نیز تخصیص در نظر گرفته شده اما باید مطالعات آن به تصویب برسد، اظهار داشت: دخالت وزارت نیرو و دولت تنها در تصویب طرح است و در سرمایه گذاری دخالت نخواهد كرد.1398/09/25
20:28:11
5.0 / 5
4518
تگهای خبر: آب , خرید , خلیج فارس , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز