نفتی ها:

آلودگی هوا به بنزین هیچ ربطی ندارد

آلودگی هوا به بنزین هیچ ربطی ندارد ام آی جی تی: شركت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی مرتبط دانستن آلودگی هوا با بنزین را به طور كامل رد و اعلام نمود كه سوخت توزیعی شامل بنزین و گازوئیل در كلانشهر تهران از كیفیت بالایی برخوردارست.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، شركت پالایش و پخش فرآورده های نفتی درباب مباحث اخیر در خصوص تاثیر بنزین بر آلودگی هوا واكنش داد و اطلاعیه ای ارائه كرد.
در این اطلاعیه عنوان شده كه "علیرغم توضیحات مكرر ماه های اخیر پیرامون كیفیت بنزین تولیدی و توزیعی در كشور خصوصاً در كلان شهرها بتازگی و به دنبال آلودگی روزهای گذشته باردیگر ابهاماتی به وجود آمده و حتی نمایندگان مجلس شورای اسلامی موضوعاتی مطرح كرده اند.
بر اساس گزارش انتشار یافته توسط شركت كنترل كیفیت هوای تهران، منشأ بیشتر از ۸۰ درصد از آلودگی وسائل نقلیه شهر تهران مربوط به كامیون ها، اتوبوس ها و مینی بوس ها گزارش شده كه از قضا سوخت مصرفی هیچكدام از آنها بنزین نیست؛ پس مرتبط دانستن آلودگی هوا با بنزین به طور كامل رد می شود.
از طرف دیگر طبق گزارشات روزانه سایت شركت كنترل كیفیت هوای تهران حتی در آلوده ترین روزهای هفته گذشته شاخص آلایندگی SOx كه قسمتی از آن می تواند ناشی از گوگرد موجود در بنزین باشد در حدود ۱۵ بوده كه بسیار پایین تر از حد مجاز آن یعنی ۵۰ بوده است. این امر نشان دهنده كیفیت بالای سوخت توزیعی شامل بنزین و گازوئیل در كلانشهر تهران دارد. شایان ذكر است علاوه بر توزیع روزانه بنزین با كیفیت و با میزان گوگرد زیر ۵۰ پی پی ام مطابق استاندارد یورو ۴ هم اكنون نفت گاز یورو ۴ در هشت كلانشهر كشور و كل استان تهران و ۳۲۰ جایگاه در جاده های اصلی مواصلاتی كشور توزیع می شود.
بخش عمده ای از آلودگی هوای تهران و بیشتر كلان شهرها مربوط به ذرات معلق كمتر از ۲.۵ میكرون است. یكی از مهمترین عناصر تشكیل دهنده ذرات معلق هوا، كربن است. به واقع بخش كربن دار ذرات معلق بعنوان یكی از زیان بارترین تركیبات موجود در ذرات معلق از نظر تاثیر بر سلامتی محسوب می شود. این بخش بطور كلی به دو قسمت كربن آلی (OC) و كربن معدنی (EC) تقسیم بندی می شود.
كربن آلی شامل عناصری همچون هیدروكربنها حلقوی(PAHs)، آلكانها و اسیدهای آلی می گردد و منبع آنها وسایل نقلیه، احتراق سوخت های فسیلی، احتراق چوب، تجزیه گیاهان و واكنشهای فوتوشیمیایی است. با عنایت به مشخص بودن میزان آروماتیك و بنزن و اولفین های موجود در بنزین طبق استاندارد آلاینده كربن آلی بخش كوچكی از ذرات معلق را تشكیل خواهد داد. اما كربن معدنی كه به دوده اطلاق می شود و مهمترین منبع آن احتراق ناقص سوخت های فسیلی وسایل نقلیه بنزینی و دیزلی است بخش بزرگی از ذرات معلق موجود را تشكیل می دهد.
طی هفته های گذشته سازمان ملی استاندارد و سازمان حفاظت محیط زیست بعنوان دستگاه های متولی كنترل و نظارت بر استاندارد سوخت، به دفعات بنزین توزیعی در كشور را مطابق استاندارد دانسته اند.
بازرسان و ناظرین سازمان های ملی استاندارد و محیط زیست به طور مستمر و روزانه مبادرت به نمونه برداری و آزمایش سوخت توزیعی در كشور نموده و در صورت خارج بودن كیفیت سوخت از استانداردهای تعیین شده سریعا مراتب را به مراجع قانونی گزارش می نمایند. علاوه بر این بازرسان شركت ملی پخش نیز قبل از توزیع سوخت بارها مبادرت به انجام آزمایشات مختلف نموده و در صورت مغایرت هریك از پارامترهای زیست محیطی سوخت با استانداردهای تعیین شده از توزیع آن جلوگیری می كند".
منبع:

1398/09/29
20:29:18
5.0 / 5
4245
تگهای خبر: بنزین , تولید , دستگاه , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز