توافق كویت و عربستان برای ازسرگیری تولید در منطقه نفتی مشترك

توافق كویت و عربستان برای ازسرگیری تولید در منطقه نفتی مشترك به گزارش ام آی جی تی وزیر نفت كویت اعلام نمود كویت و عربستان سعودی امكان دارد تا آخر امسال به توافقی برسند كه اجازه خواهد داد تولید نفت را در منطقه بی طرف ازسربگیرند.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، منطقه بی طرف كه به مدت چهار سال است تعطیل شده است می تواند حداكثر ۵۰۰ هزار بشكه در روز معادل ۰.۵ درصد از عرضه جهانی نفت را تولید نماید. تولید میادین نفتی مشترك خفیج و وفرا در منطقه بی طرف به علت بروز اختلاف میان دو كشور متوقف گردید.

خالد الفاضل، وزیر نفت كویت در حاشیه دیدار كشورهای صادركننده نفت عرب در شهر كویت به خبرنگاران اظهار داشت: ما امیدواریم كه تا آخر سال اوضاع روشن شده و امور به روال سابق بازگردد.

طبق گزارش روزنامه كویتی القبس، شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی روز سه شنبه به كویت خواهد رفت تا یك قرارداد برای احیای تولید منطقه بی طرف امضا كند. امكان دارد مدتی زمان ببرد تا تولید نفت این منطقه ازسرگرفته شود.

توافق برای آغاز ازسرگیری تولید این منطقه امكان دارد قیمتهای نفت را در شرایطی كه نگرانیهایی نسبت به كندی رشد تقاضای جهانی وجود دارد تحت فشارهای كاهشی قرار دهد. با این وجود یك منبع نزدیك به مقامات سعودی در اكتبر اظهار كرده بود اگر تولید ازسرگرفته شود این منطقه نفت بیشتری به تولید جهانی اضافه نخواهد كرد چونكه هر دو كشور تحت پیمان محدودیت عرضه اوپك پلاس، تولیدشان را محدود نگه داشته اند.

وزیر نفت كویت اظهار كرده است ازسرگیری تولید میادین وفرا و خفیج به تصمیم سیاسی و توافق نهایی بستگی خواهد داشت.

بر اساس گزارش بلومبرگ، اختلاف میان عربستان سعودی و كویت بر سر میدان وفرا شروع شد كه توسط شركت شورون اداره می شد. عربستان سعودی امتیاز ۶۰ ساله این میدان را برای این شركت آمریكایی تا سال ۲۰۳۹ تمدید كرد و اعلام این خبر سبب خشم كویت شد و این كشور ادعا نمود ریاض هیچگاه درباره این تصمیم با كویت مشورت نكرده است.

منطقه بی طرف در سال ۱۹۲۲ برای فیصله دادن به اختلاف ارضی میان دو كشور به وجود آمد. بدنبال كشف نفت در وفرا در دهه ۱۹۵۰، عربستان سعودی و كویت با مالكیت مشترك منابع نفت و گاز این منطقه موافقت كردند و تا سال ۲۰۱۵، ظرفیت تولید نفت در این منطقه به ۶۰۰ هزار بشكه در روز رسید كه به صورت مساوی بین كویت و عربستان سعودی تقسیم شد. تعطیلی این میادین به یك مبحث سیاسی میان دو كشور تبدیل گشته و مقامات بلندپایه مدتهاست در تلاشند تا این مساله را حل كنند.

طبق برآوردهای اداره اطلاعات انرژی آمریكا و ژورنال نفت و گاز، این منطقه به مساحت ۶۲۰۰ مایل مربع، پنج میلیارد بشكه نفت و یك تریلیون فوت مكعب گاز طبیعی دارد.
1398/10/02
23:54:09
5.0 / 5
4315
تگهای خبر: انرژی , اوپك , تولید , تولید نفت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز