بنزین ۱۷۰۰ تا ۲۰۰۰ تومانی در راه است؟

بنزین ۱۷۰۰ تا ۲۰۰۰ تومانی در راه است؟ به گزارش ام آی جی تی غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی اظهار داشت: «با بنزین تك نرخی یعنی نرخی ثابت بین هزار و ۷۰۰ تومان تا ۲ هزار تومان هم اصل ۷۵ رعایت می شود، هم مردم رضایت دارند و هم درآمد دولت تامین و در عین حال جلوی رانت و فساد هم گرفته می شود. مقرر است این پیشنهاد در كمیسیون تلفیق و صحن مجلس مطرح شود و عقلانی این است كه كمیسیون با آن موافقت كند. دولت هم دلیلی برای مخالفت ندارد.»به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، نماینده رشت در مجلس شورای اسلامی درباره احتمال تك ترخی شدن قیمت بنزین در بودجه ۹۹ به عصر ایران اظهار داشت: «مجلس در سال ۹۸ به خاطر حكم حكومتی در مورد بنزین نمی توانست ورود پیدا كند اما در سال ۹۹ با چند شرط می تواند به مبحث بنزین ورود داشته باشد. اصل ۷۵ قانون اساسی می گوید ما حق نداریم یك ریال درآمد دولت را كم نماییم و یك ریال هم نمی توانیم هزینه آنرا افزایش دهیم. در واقع درآمد را می توانیم افزایش دهیم و هزینه را هم می توانیم كاهش دهیم ولی عكس آن نمی توانیم عمل نماییم.

عضو كمیسیون برنامه و بودجه افزود: دولت مدعی است از حیث افزایش قیمت بنزین ۳۱هزار میلیارد درآمد دارد. اگر فرمولی در مجلس تهیه نماییم كه ۳۱هزار میلیارد تومان به اضافه یك ریال بیشتر شود و درآمد دولت تامین گردد، آقایان دولت نمی توانند اعتراض كنند. هم اكنون از محل افزایش قیمت بنزین ۳۱ هزار میلیارد ریال درآمد كسب می شود كه ما این عدد را با فرمولی كه طراحی نموده ایم به دولت می دهیم.

او اضافه كرد: ما در محاسباتمان گفته ایم اگر بنزین تك نرخی بخواهیم داشته باشیم، باید بین هزار و ۷۰۰تومان تا ۲ هزار تومان یك نرخ را ثابت نماییم و صد درصد با این قیمت، عدد ۳۱هزار میلیارد تومان دولت هم تامین می شود. برآوردهای ما می گوید اگر قیمت بنزین را حتی ۲ هزار تومان تعیین نماییم چیزی بالغ بر ۴۰ هزار میلیارد تومان درآمد حاصل می شود.

جعفرزاده ایمن آبادی اشاره كرد: ما طبق اصل ۷۵ نمی توانیم درآمد دولت را كاهش دهیم و باید آنرا افزایش دهیم. پس باید مصوبه ای در كمیسیون تلفیق و صحن علنی در لایحه بودجه ۹۹ داشته باشیم كه ۳۱ هزار میلیارد تومان از محل اصلاح قیمت بنزین تامین گردد. ما در كمیسیون برنامه و بودجه به اتفاق دیگر خبرگان مجلس كار كارشناسی حرفه ای دراین زمینه انجام داده ایم كه در عین حال كه مغایر اصل ۷۵ نباشد، اصل ۵۱ و ۵۲ را هم خدشه دار نكند و جلوی رانت و فساد را هم بگیرد و درآمد دولت تامین و رضایت مردم هم جلب شود.

این نماینده مجلس اشاره كرد: با بنزین تك نرخی یعنی نرخی ثابت بین هزار و ۷۰۰ تومان تا ۲ هزار تومان هم اصل ۷۵ رعایت می شود، هم مردم رضایت دارند و هم درآمد دولت تامین و در عین حال جلوی رانت و فساد هم گرفته می شود. مقرر است این پیشنهاد در كمیسیون تلفیق و صحن مجلس مطرح شود و عقلانی این است كه كمیسیون با آن موافقت كند. دولت هم دلیلی برای مخالفت ندارد.»
1398/10/08
11:06:03
5.0 / 5
4280
تگهای خبر: آب , بنزین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز