مدیرعامل شركت ملی گاز ایران خبر داد

۹ میلیارد دلار سوخت مایع صادر شد

۹ میلیارد دلار سوخت مایع صادر شد به گزارش ام آی جی تی مدیرعامل شركت ملی گاز ایران با اشاره به استفاده از مدل جدید سرمایه گذاری در صنعت گاز با هدف جایگزینی گاز طبیعی با فرآورده های نفتی در چند سال قبل تاكنون، بیان كرد: با سرمایه گذاری حدود ۴ میلیارد دلاری در پروژه های گازرسانی شهری و روستایی و در ازای آن صادرات سوخت مایع، حدود ۹ میلیارد دلار صرفه جویی ارزی در بخش گاز محقق شده است.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، حسن منتظرتربتی امروز در تشریح برنامه های اولین كنفرانس توسعه نظام مالی در صنعت نفت، با بیان این كه ضمن آن كه با مشاركت بخش خصوصی در راه اندازی خطوط لوله و تأسیسات انتقال گاز، صادرات گاز به عراق از دو نقطه نفت شهر و شلمچه، درآمد ارزی قابل توجهی به همراه داشته است، اظهار داشت: این اتفاق با استفاده از بند «ق» و در طول سال های گذشته به وقوع پیوسته است.
وی تصریح كرد: با اتصال مشتركان خانگی، تجاری، صنایع و نیروگاه ها به شبكه گاز و توقف مصرف انواع سوخت مایع به ازای مصرف هر مترمكعب گاز طبیعی و صرفه جویی یك لیتر سوخت مایع، حدود ۵۰ سنت ظرفیت برای صادرات فرآورده های نفتی ایجاد می شود كه با احتساب ارزش ۲۰ سنتی هر مترمكعب گاز طبیعی، این فرایند، سودآوری ۳۰ سنتی به ازای هر لیتر صادرات سوخت مایع برای اقتصاد كشور به ارمغان می آورد.
این مقام مسئول با اشاره به لزوم استفاده از فرصت ها، مدلها و الگوهای جدید و مدرن برای سرمایه گذاری در صنعت گاز با هدف افزایش سهم گاز طبیعی در سبد سوخت كشور و افزایش صادرات گاز، خاطرنشان كرد: علاوه بر درآمدهای ارزی و ریالی، این جایگزینی دستاوردهای مختلف زیست محیطی هم به همراه خواهد داشت.
معاون وزیر نفت در امور گاز با بیان این كه تابحال مدلهای مختلفی برای سرمایه گذاری در طرح های گازرسانی به شهر، روستاها و صنایع و حتی راه اندازی خطوط لوله اصلی انتقال گاز تعریف شده است، اظهار نمود: با اعمال تحریم های غیرقانونی، تعریف و تدوین مدلهای جدید سرمایه گذاری در این عرصه لازم و ضروری به نظر می آید.
این عضو شورای سیاست گذاری كنفرانس توسعه نظام مالی در صنعت نفت با اشاره به استقبال صنایع نفت و گاز كشور از تدوین و مدل نوآورانه و ابتكاری برای سرمایه گذاری بخش غیردولتی، تصریح كرد: این سرمایه گذاری برای دولت و بخش خصوصی یك مشاركت «برد-برد» بوده كه می تواند در فضای فعلی كشور، گره گشای خیلی از مشكلات سرمایه گذاری و جذب منابع برای طرح های در دست اجرای صنعت نفت و گاز كشور باشد.
وی اشاره كرد: آن چه در سال های گذشته در بخش سرمایه گذاری اتفاق افتاده، ناظر به جایگزینی گاز طبیعی با فرآورده های نفتی بوده كه خیلی خوب عمل شده ولی برای سال های پیش رو، موضوعی كه می تواند انگیزه های كافی و جذاب برای سرمایه گذاری بخش خصوصی در قالب بند «ق» و ماده «۱۲» و.... ایجاد كند، بهینه سازی مصرف سوخت بخصوص در نیروگاه ها و صنایع انرژی بر از قبیل فولاد و سیمان است.
تربتی اظهار داشت: استفاده از توانمندی های فناوری روز دنیا در بخش نیروگاهی، قابلیت صرفه جویی حداقل ۱۵ تا ۲۰ درصدی مصارف گاز در این بخش را خواهد داشت كه معادل ۱۴ میلیارد مترمكعب گاز به ارزش صادراتی سالیانه ۳.۵ میلیارد دلار است و این مدل، مدل مناسبی برای سرمایه گذاری بخش خصوصی خواهد بود.
وی با اشاره به لزوم تعریف مدلها و الگوهای مختلف و متنوع جذب منابع مالی و سرمایه ای در صنایع نفت و گاز ایران بخصوص در شرایط خاص بین المللی كشور، اظهار داشت: در صنعت گاز كشور به استناد بند «ق» قانون بودجه سال ۱۳۹۳ و ماده «۱۲» قانون رفع موانع تولید و ارتقای نظام مالی كشور، فرصت های گوناگونی برای سرمایه گذاری بخش خصوصی تعریف شده است.
بنا بر اعلام شركت ملی گاز، وی با بیان این كه با تعریف و ابلاغ زیرساخت های قانونی، امكان سرمایه گذاری بخش خصوصی در توسعه شبكه گازرسانی به صنایع، شهرها و روستاها در كشور ایجاد شده، خاطرنشان كرد: به پشتوانه قوانین مصوب و ابلاغی دولت و مجلس شورای اسلامی، شركت ملی گاز ایران توانسته است با مشاركت بخش خصوصی در طرح های خطوط، تأسیسات انتقال گاز و توسعه شبكه گازرسانی و جایگزینی گاز طبیعی با انواع فرآورده های نفتی، توفیقات خوبی در آزادسازی مصرف سوخت مایع و افزایش صادرات گاز داشته باشد.1398/10/11
23:48:10
5.0 / 5
4449
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز