ترس در بازار نفت جواب نداد

ترس در بازار نفت جواب نداد به گزارش ام آی جی تی بهای معاملات آتی نفت هفته گذشته كه نگرانیها نسبت به التهابات ژئوپلیتیكی در خاورمیانه فروكش كرد، با بزرگترین كاهش هفتگی در پنج ماه اخیر روبرو شد.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت آمریكا روز جمعه ۵۲ سنت معادل ۰.۹ درصد كاهش پیدا كرد و در ۵۹ دلار و چهارسنت در هر بشكه بسته شد.

بهای معاملات آتی نفت برنت با ۳۹ سنت معادل ۰.۶ درصد كاهش، در ۶۴ دلار و ۹۸ سنت در هر بشكه بسته شد.

وست تگزاس اینترمدیت برای كل هفته ۶.۴ درصد كاهش داشت كه بزرگترین كاهش هفتگی از ژوییه سال ۲۰۱۹ بود. نفت برنت برای كل هفته ۵.۳ درصد كاهش نشان داد كه بزرگترین كاهش هفتگی از اوت بود.

به گفته جاسپر لاولر، مدیر تحقیقات در گروه لندن كپیتال، از میان رفتن تهدید جنگ در خاورمیانه و رشد ذخایر نفت آمریكا عامل موثر بر قیمتهای نفت در ایام پنج شنبه و جمعه بود.

قیمت نفت حالا به سطح قبل از حمله تروریستی هوایی آمریكا در عراق و شهادت سردار سپهبد قاسم سلیمانی، رسیده است. این اقدام جنایتكارانه با پاسخ كوبنده سپاه روبه رو شد كه پایگاههای نیروهای تروریستی آمریكا در عراق را هدف حملات موشكی قرار داد.

آمار رسمی منتشره از جانب اداره اطلاعات انرژی آمریكا نشان داد ذخایر نفت آمریكا در هفته منتهی به سوم ژانویه به میزان ۱.۲ میلیون بشكه رشد كرده است، در حالیكه تحلیل گران در نظرسنجی رویترز كاهش ذخایر به میزان ۳.۶ میلیون بشكه را پیشبینی كرده بودند.

رابی فریزر، تحلیلگر ارشد كالا در شركت "اشنایدر الكتریك" به ماركت واچ اظهار داشت: توازن بلندمدت میان عرضه و تقاضا با كندی رشد تولید نفت شیل آمریكا و دورنمای تقاضا، مطلوب به نظر می آید. با این وجود در سه ماهه اول سال میلادی جاری فرصت زیادی برای رشد ذخایر وجود دارد چونكه سطح تولید در ابتدای سال بالا بوده و همزمان تقاضای فصلی ضعیف است.

فاتح بیرول، مدیر اجرایی آژانس بین المللی انرژی روز جمعه در مصاحبه ای به رویترز اظهار داشت: انتظار می رود بازار جهانی نفت در سال ۲۰۲۰ از عرضه فراوانی برخوردار باشد در حالیكه تقاضا ضعیف می ماند و این مورد روند رشد قیمتهای نفت را محدود نگه می دارد.

در این بین آمار هفتگی شركت خدمات انرژی "بیكر هیوز" كه روز جمعه انتشار یافت، نشان داد شمار دكلهای حفاری نفت آمریكا برای سومین هفته متوالی كاهش پیدا كرده است كه از كندی رشد تولید این كشور حكایت دارد. شركتهای حفاری آمریكا در هفته منتهی به ۱۰ ژانویه، شمار دكلهای حفاری نفت را ۱۱ حلقه كاهش دادند كه بزرگترین كاهش از اكتبر بود و شمار دكلهای حفاری نفت فعال این كشور را به ۶۵۹ حلقه رساندند كه پایین ترین سطح از مارس سال ۲۰۱۷ بود.

بر اساس گزارش ماركت واچ، بهای معاملات آتی نفت بلافاصله بعد از انتشار گزارش ماهانه اشتغال آمریكا تغییر چندانی نداشت اما سپس پایین رفت. گزارش وزارت كار آمریكا نشان داد اقتصاد این كشور در دسامبر ۱۴۵ هزار شغل جدید بوجود آورده است.

سهیل المزروعی، وزیر انرژی امارات متحده عربی در رویدادی در ابوظبی اظهار داشت: همه كشورهای مشاركت كننده در پیمان اوپك پلاس متعهد هستند قیمتهای نفت را بالا نبرند اما بازار را متوازن نگه داشته و عرضه كافی نفت را تضمین كنند.

سلطان الجابر، مدیرعامل شركت ملی نفت ابوظبی (ادنوك) هم اظهار نمود: اقتصاد جهانی در وضعیت بهتری نسبت به سال میلادی گذشته وارد سال ۲۰۲۰ شده است و از این كه تنشهای منطقه ای در چند روز گذشته از میان رفته، خوشنود است.
1398/10/22
16:07:43
5.0 / 5
4058
تگهای خبر: انرژی , اوپك , تولید , تولید نفت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز