یك كارشناس اقتصادی مطرح كرد

انحصار دو شركت مانع اصلاح سیاستگذاری در بخش انرژی

انحصار دو شركت مانع اصلاح سیاستگذاری در بخش انرژی به گزارش ام آی جی تی یك كارشناس اقتصادی اظهار داشت: دو شركت ملی نفت ایران و پالایش و پخش انحصار سیاستگذاری بخش انرژی را در دست گرفته اند و تا زمانی كه این وضعیت ادامه داشته باشد تغییر قیمت بنزین بی فایده است.به گزارش ام آی جی تی به نقل از مهر، سید احساس خاندوزی امروز در نشست تخصصی «اصلاح یارانه بنزین» در سومین كنفرانس حكمرانی و سیاستگذاری عمومی اظهار داشت: من معتقدم یارانه پنهان بخش انرژی در ایران وجود دارد، ولی هیچ گاه نمی توان درباره حجم آن به توافق رسید. ضمن اینكه حجم این یارانه ها پیچیده تر از آن است كه با تغییر قیمت بتوان رقم آنرا ارزیابی كرد.
وی با اشاره به اینكه وقت خوبی برای اصلاح قیمت ها در حوزه حامل های انرژی بود، افزود: مهمترین مشكلی كه در بخش حامل های انرژی داریم این است كه اصلاح قیمت بنزین، هیچ گاه تابع هدف بلندمدت نبوده و سیاستگذاران ما در حوزه انرژی هیچ گاه نتوانسته اند «تابع هدف» در بخش انرژی در بلندمدت را تعیین كنند.
عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به اینكه هیچ زمانی منابع و مصارف بخش انرژی در همه بخش ها شامل انرژی های فسیلی و تجدیدپذیر مشخص نشده، اظهار داشت: تا زمانی كه این «تابع هدف» رخ ندهد و حكمرانی بخش انرژی محقق نشود، هر گونه تغییر قیمت بنزین بی فایده خواهد بود.
وی به انحصارگرا بودن دو شركت اصلی بخش انرژی شامل شركت نفت بعنوان شركت بالادستی و شركت پخش و پالایش بعنوان شركت پایین دستی اشاره و گفت: این دو شركت همه حكمرانی بخش انرژی را قبضه كرده اند و بخش انرژی ما از روندهای تكنولوژیكی و اقتصادی دنیا عقب مانده است.
خاندوزی افزود: مشكلاتی كه در بخش انرژی وجود دارد، ساختاری است و ارتباطی با تغییر وزیر نفت نخواهد داشت. كسانی كه برای بخش انرژی تصمیم گیری می كنند، صلاحیتی برای سیاستگذاری در این بخش ندارند.
به گفته وی، سهم حمل و نقل در كشور ما از مصرف انرژی كه محصول سایر حامل ها غیر از فرآورده های نفتی باشد، صفر است، در صورتیكه در برزیل ۲۳ درصد انرژی حمل و نقل به سایر حامل ها و در آمریكا ۲۹ درصد به حامل هایی غیر از فرآورده های نفتی اختصاص دارد.
وی اظهار داشت: بنظر می رسد برای رفع انحصار دو شركت ملی نفت ایران و پالایش و پخش فرآورده های نفتی از بخش انرژی كشور در مرحله اول باید تعارض منافع میان شركت های تابعه با خود وزارت نفت را برطرف نماییم. برای این كار می بایست یك وزارت اقتصاد انرژی راه اندازی نماییم كه مسئولیت سیاستگذاری به تدریج از وزارت نفت منتزع و به این وزارتخانه واگذار شود، چون با ساختار فعلی وزارت نفت هیچ چشم اندازی برای رفع انحصار این دو شركت دیده نمی گردد.


منبع:

1398/10/28
14:44:53
5.0 / 5
4138
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز