تكلیف بنزین سفر چه شد؟

تكلیف بنزین سفر چه شد؟ ام آی جی تی: بلاتكلیفی بنزین سفر باعث شده بعضی از مالكان خودرو تمایل چندانی جهت استفاده از سهمیه بنزین خود در ماه های پایانی سال نداشته باشند و این سهمیه را برای مسافرت های نوروزی ذخیره كنند.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، بنزین سفر طرحی بود كه در اولین دور سهمیه بندی بنزین در دولت محمود احمدی نژاد اجرا شد و میزان سهمیه آنرا هر بار روسای سازمان وقت میراث فرهنگی و گردشگری به مردم اعلام می كردند. این سهمیه متغیر و معمولا حدود ۵۰ لیتر یا كمتر از آن بود؛ چونكه مخالفان سرسختی در دولت وقت و حتی خارج از آن داشت.
حالا با اجرای مجدد طرح سهمیه بندی گمانه زنی هایی درباره بازگشت طرح سهمیه «بنزین سفر» مطرح گردیده است كه شهرام رضایی - مدیر برنامه ریزی شركت ملی پخش فرآورده های نفتی - در این زمینه گفته كه قبلاً سهمیه ای با عنوان سهمیه سفر داشته ایم، اما هنوز دراین زمینه تصمیمی در كارگروه تعیین سهمیه های سوخت گرفته نشده است.
اخیرا نیز بیژن زنگنه - وزیر نفت - نیز اعلام نموده كه افزایش سهمیه بنزین برای مسافرت های نوروزی در اختیار وزارت نفت نیست و هنوز ابلاغیه ای دراین باره به وزارت نفت داده نشده است.

بیش ترین سفر ایرانیها با خودروی شخصی
این درحالی است كه طبق آخرین داده های مركز آمار، بیش ترین سفر ایرانیها با خودروی شخصی انجام می شود. در بهار سال ۱۳۹۷ تردد حدود ۶۹ میلیون خودروی شخصی بین شهرها ثبت شده است كه با احتساب ۱۳ میلیون ۲۲۱ هزار و ۸۵۱ خودروی شخصی متعلق به دیگران و ۱۶ میلیون و ۸۴۷ هزار و ۳۵۲ سواری كرایه ای، نقش این وسیله نقلیه در سفرهای مردم مشخص می شود.
از بامدادان روز جمعه ۲۴ آبان، بنزین سهمیه بندی شد و بر این اساس قیمت بنزین معمولی سهمیه ای (ماهانه ۶۰ لیتر برای خودرو های شخصی) از قرار هر لیتر ۱۵۰۰ تومان، قیمت بنزین معمولی غیرسهمیه ای از قرار هر لیتر ۳۰۰۰ تومان و قیمت بنزین سوپر نیز از قرار هر لیتر ۳۵۰۰ تومان تعیین شد.
كنترل مصرف سوخت باتوجه به میانگین بالای مصرف سوخت، افزایش توان صادرات، مبارزه با قاچاق سوخت و اختصاص منابع حاصل از مدیریت مصرف به مردم خصوصاً اقشار ضعیف و كم درآمد به صورت مستقیم و نیز كاهش آلودگی هوا در كلانشهرها و شهرها همچون اهداف اجرای طرح سهمیه بندی بنزین اعلام شده است.
منبع:

1398/11/04
23:46:56
5.0 / 5
4191
تگهای خبر: آب , بنزین , سازمان , سوخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز