رییس دفتر مطالعات انرژی وین در گزارش ام آی جی تی مطرح كرد

حفظ ارزش آرامكو، هدف بن سلمان از نرمال سازی روابط با ایران

حفظ ارزش آرامكو، هدف بن سلمان از نرمال سازی روابط با ایران به گزارش ام آی جی تی رئیس دفتر مطالعات انرژی وین اعتقاد دارد یكی از انگیزه های محمد بن سلمان درتمایل به نرمال سازی روابط با ایران، تلاش وی برای تقویت ارزش سهام آرامكو است.فریدون بركشلی، رئیس دفتر مطالعات انرژی وین در گفتگو با خبرنگار مهر درباره تاثیر حمله یمن به تأسیسات شركت سعودی آرامكو بر بازار نفت اظهار داشت: شرایط بازار از ۲۰۱۵ میلادی تاكنون، ساختار محور است. به این معنا كه قیمت های نفت و ارزش سهام شركت آرامكو بالا و پایین می رود، اما تأثیرات بنیادین و ساختاری نیستند.
وی در پاسخ به اینكه آیا حمله اخیر یمن به تأسیسات آرامكو تاثیرمنفی بر ارزش این شركت دارد، تصریح كرد: ارزش مثبت و منفی سهام این شركت در طیف محدودی در حركت است. به صورت كلی برای تحولات ماندگار و پردامنه، اتفاقات ساختار شكن یا بهتر است بگوییم، ساختار محور، می توانند تحولات ماندگار ایجاد كنند.
به گفته رئیس دفتر مطالعات انرژی وین، هم اكنون بازار نفت با وجود حاشیه نشینی نفت ایران، ونزوئلا و تا حدی لیبی؛ نسبت به كاهش صادرات نفت عرضه كنندگان كم توجه است، البته تحریم ها هر زمان می توانند تغییر كنند.
قیمت بالای ۷۰ دلار احتیاج به تغییرات ساختاری دارد / ‏‬احتمالش ضعیف است
بركشلی درباره اینكه با تحریم نفت ایران و ونزوئلا و باتوجه به التهابات عراق، آیا نرخ نفت سنگین رو به افزایش می گذارد، توضیح داد: بله، قیمت های نفت خام سنگین رو به افزایش است. دامنه تغییرات دارند كمتر و كمتر می شوند. جنگ تحمیلی ایران و عراق، حمله عراق به كویت، اشغال عراق توسط امریكا؛ اینها وقایع ساختاری بودند و تأثیرات پایدار بر جای گذاشتند.
وی خاطرنشان كرد: در حوزه قیمت نفت، تغییرات سبك هم داشتیم ولی نسبت به پایداری آن تردید است. طیف ۵۰ تا ۷۰ دلار برای هر بشكه طیفی است كه بازار روی آن اتفاق نظر دارد. تولیدكنندگان نفت هم در این طیف برنامه ریزی ۲۰۲۰ میلادی را انجام داده اند تا بتوانند رونق را در این صنعت حفظ كنند. البته انتظار تحولات فراتر از این طیف در شرایط كنونی بازار ضعیف است.
مخالفت وزرای نفت عربستان با عرضه عمومی سهام آرامكو
این مقام مسؤول با اشاره به عرضه سهام آرامكو اظهار داشت: شركت سعودی آرامكو زمان زیادی را در كشمكش های داخلی و مقاومت تعداد زیادی از خانواده سلطنتی و بدنه اصلی آرامكو از دست داد. محمد بن سلمان از ۲۰۱۵ میلادی به دنبال این پروژه بود. وزیر وقت نفت عربستان گفته بود كه تا زنده است اجازه عرضه عمومی سهام آرامكو را نخواهد داد. پیش از او النعیمی هم مخالف بود وبركنار شد.
رئیس دفتر مطالعات انرژی وین با اشاره به اینكه ارزش سهام آرامكو با قیمت نفت و انتظار بازار از افق قیمت نفت رابطه مستقیم دارد، افزود: قیمت جهانی نفت می باشد كه ارزش ذخایر نفت داخل چاه را تعیین می كند. بدیهی است كه وقتی قیمت بالا می رود، ارزش سهام هم بالا می رود، اما ازسویی دیگر از آنجائیكه بورس بازان و سفته بازان امید ندارند كه قیمت نفت خودش را در محدوده بالاتر برای مدت طولانی حفظ كند، همه فروشنده نفت می شوند. ازاین رو با عرضه بیشتر سهام، ارزش سهام موقعیت خویش را از دست می دهد.
وی تصریح كرد: یكی از انگیزه های محمد بن سلمان درتمایل به نرمال سازی روابط با ایران، تلاش وی برای تقویت ارزش سهام آرامكو است.

1398/11/13
08:28:15
5.0 / 5
4637
تگهای خبر: انرژی , تحریم , تولید , سهام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز