وزیر علوم خبر داد

حركت دولت از خام فروشی نفت به فروش فرآورده

حركت دولت از خام فروشی نفت به فروش فرآورده به گزارش ام آی جی تی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از همكاری بلندمدت این وزارتخانه با وزارت نفت برای حركت از سمت خام فروشی به صادرات فرآورده های نفتی اطلاع داد.به گزارش ام آی جی تی به نقل از مهر، منصور غلامی در گردهمایی شركت های دانش بنیان و استارت آپ های صنعت نفت كه بامداد امروز ۲۷ بهمن در پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد، با اشاره به اینكه یكی از توانمندی های كشور حضور پررنگ صاحبان دانش و فناوری در بخش های صنعتی است، اظهار داشت: وزارت نفت در این خصوص تلاش خوبی داشته و متخصصان دانشگاهی را در حوزه های مختلف به كار گرفته است.
وی با اشاره به اینكه وزارت علوم وظیفه ذاتی خود در زمینه تربیت نیروی انسانی را به خوبی انجام داده، اظهارداشت: كشور ما سرمایه های ارزشمندی از نیروی انسانی تحصیلكرده را در اختیار دارد و باوجود همه محدودیت ها توانسته ایم جایگاه خوبی در زمینه تربیت نیروی انسانی متخصص و دانشگاهی كه جمعیت قابل توجهی از دانش آموختگان را اختصاص می دهند، به دست آوریم.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به توانمندی فارغ التحصیلان و اثرگذاری آنها در جامعه خاطرنشان كرد: مرحله اول كار با شركت های دانش بنیان، راه اندازی هسته های اولیه جمعیت توانمند دارای دانش و فناوری است كه وزارت علوم و وزارت نفت در این حوزه به توفیقات خوبی دست یافته اند. گاهی خویش را با كشورهای توسعه یافته كه در زمینه علم و فناوری رشد خوبی داشته اند، مقایسه می نماییم كه امكان دارد این مقایسه منطقی نباشد اما اگر از آغاز پیروزی انقلاب تابحال به عملكرد دانشگاه ها در بخش تربیت نیروی انسانی و همینطور تولید علم و هم در بحث تحول و توسعه فناوری ها و شكل گیری مجموعه های فناور نگاه نماییم، این عملكرد را در مجموع مناسب ارزیابی خواهیم كرد و می بینیم كه در بازه زمانی ۴۰ ساله حركت پرشتاب و با پشتوانه قوی از صاحبان علم و فناوری داشته ایم.
وی با تاكید بر اینكه وزارت علوم در حوزه معاونت پژوهش و نوآوری از مراكز رشد و پارك های فناوری حمایت می كند، اظهار داشت: صندوق نوآوری و شكوفایی هم ظرفیت های خوبی برای پشتیبانی از شركت های دانش بنیان دارد.
وزیر علوم تحقیقات و فناوری راه اندازی زیرساخت های به كارگیری دانش و تكنولوژی جدید در بخش های صنعتی و اقتصادی كشور را خاطرنشان كرد و افزود: البته در آغاز كار هستیم، ولی شروع قدرتمندی است و این حركت ها مثمر ثمر خواهد بود. وزارت نفت و شخص وزیر نفت هم نگرانی هایی در حوزه نفت بعد از تحریم ها داشتند اما با استفاده از فعالیتهای شركت های دانش بنیان و استارت آپ ها از خام فروشی نفت عبور كرده و به سمت فروش فرآورده های نفتی حركت كرده ایم.
غلامی در حاشیه این گردهمایی در جمع خبرنگاران با اشاره به همكاری وزارت علوم با وزارت نفت اظهار داشت: مقرر است در بلند مدت این همكاری ها ادامه داشته باشد. جمعیت تحصیلكرده دانشگاهی هم برای ورود به این همكاری ها آماده فعالیت هستند.
به گفته وزیر علوم، درآمد خوبی برای شركت های دانش بنیان از محل به كارگیری علم و فناوری در بخش های صنعتی و ایجاد ارزش افزوده در صنعت نفت به دست آمده است و به جای صادرات نفت خام به سمت تولید ارزش افزوده حركت كرده ایم.1398/11/27
15:10:47
5.0 / 5
3948
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز