معاون مهندسی و توسعه شركت آب وفاضلاب كشور:

نیمه ۱۴۰۰ جمعیت روستایی بهره مند از آب به ۱۰ میلیون می رسد

نیمه ۱۴۰۰ جمعیت روستایی بهره مند از آب به ۱۰ میلیون می رسد به گزارش ام آی جی تی ایسنا/همدان معاون مهندسی و توسعه شركت آب وفاضلاب كشور اظهار داشت: تا نیمه دوم سال 1400 بطور قطع جمعیت روستایی بهره مند از منابع آب پایدار به 10 میلیون نفر خواهد رسید.


پیمان پاك رو چهارشنبه ۳۰ بهمن در آیین معارفه مدیرعامل شركت یكپارچه آب و فاضلاب استان همدان، اظهاركرد: تا پیش از سال ۹۲ در عرصه آبرسانی روستایی برای جمعیت یك میلیون نفری پروژه تامین آب پایدار اجرا شده بود اما امروز بیشتر از ۷.۲ میلیون نفر از جمعیت روستایی كشور را به منابع آب پایدار متصل كرده ایم.
وی اشاره كرد: امروز متناسب با درخواست ذی نفعان و مشتركین باید مجموعه ای را طراحی نماییم كه بتواند تقاضاها را پاسخ دهد.
وی با اشاره به اینكه ما هنوز در میانه راه ایجاد زیرساختهای توسعه ای هستیم، اشاره كرد: ایجاد زیرساختهای فاضلاب به مرز ۵۰ درصد رسیده است به طوریكه ۵۰ درصد شهرها و كمتر از نیم درصد روستاهای كشور زیرساخت فاضلاب دارند.
پاك رو با اشاره به تغییر رژیم بارش ها در استان همدان، افزود: ۱۵ سال خشكسالی در استان همدان وجود داشت و منابع تامین آب استان عموما آبهای زیرزمینی بوده كه امروز بر طبق بیلان دفتر مطالعات كشور شرایط مناسبی ندارد.
معاون مهندسی و توسعه شركت آب وفاضلاب كشور با اشاره به اینكه امروز خشكسال اثرات نامطلوبی بر مسائل كیفی گذاشته است، اشاره كرد: اساسا اگر امروز مقرر است نگاهی را تعریف نماییم لازم است آگاهی بخشی را به مشتركین داشته باشیم تا بدانند با چالش جدی تامین آب روبرو می باشیم.
وی با تاكید براینكه بسیاری از تنشهای آبی می تواند با مدیریت مصرف و تقاضا تعدیل شود، اظهاركرد: در گام دوم به دنبال مقبولیت اجتماعی هستیم چرا آنچه كه می تواند برنامه ها را به نتیجه مثبت برساند رضایتمندی مردم است.
مدیرعامل شركت یكپارچه آب و فاضلاب استان همدان نیز با اشاره به اینكه همدان شهر بحرانی است كه با تنش آبی هم راه است، اظهار داشت: اگر بحث انتقال آب از خارج از استان صورت بگیرد همدان از دغدغه های بی آبی رها می شود.
سیدهادی سید هادی حسینی بیدار اظهار نمود: بخش آب اقدامات ویژه ای در همدان صورت گرفته به طوریكه با وجود اینكه همدان شهری است كه تامین آب آن از یك سد ۳۴ میلیون مترمكعبی صورت می گیرد، یك لحظه اجازه قطعی به هیچ نقطه ای از شهر همدان را نداریم و همدان اولین شهری بود كه مدیریت فشار و سیستم آنلاین در آن فعال بود.
وی اشاره كرد: ۳۰۰ لیتر در ثانیه تولید آب را در همدان كاهش دادیم و از آبهای سطحی و رودخانه ها در فصول غیر زراعی استفاده كردیم همین طور آب كل فضای سبز همدان جدا سازی شده و مهندسی مجدد روی شبكه صورت گرفته است.
حسینی بیدار اشاره كرد: همدان ۱۲۰۰ لیتر در ثانیه آب داشتند اما هم اكنون كاهش یافته با این وجود توانستیم مصرف آب را مدیریت نماییم.
وی با اشاره به اینكه شهر فامنین امسال مشكلی نداشته است، اشاره كرد: در شهر تویسركان به سبب سد سرابی آبدهی چاه ها از ۲۲۰ لیتر به ۱۶۰ لیتر در ثانیه رسیده بود كه مشكل به وجود آمده بود اما با اقدامات مهندسی مجدد و مدیریت فشار و تولید آب به ۱۶۰ لیتر در ثانیه رسیده است.
مدیرعامل شركت آب و فاضلاب استان همدان با اشاره به اینكه شهر كبودراهنگ همیشه كمبود آب داشت، اظهار نمود: امسال توانستیم چاهی را وارد مدار كرده و مشكل كمبود آب را برطرف نماییم.
وی با اشاره به اینكه ۲۷۹ كیلومتر لوله گذاری در بخش فاضلاب استان صورت گرفته است افزود در بخش فاضلاب ۲۷۹ كیلومتر لوله گذاری با ۱۱۱ میلیارد تومان هزینه صورت گرفته است و بیشتر شهرهای استان دارای فاضلاب هستند.
حسینی بیدار تصریح كرد: جمعیت تحت پوشش فاضلاب در كشور ۵۰ درصد است در حالی كه در استان همدان ۷۵ درصد از جمعیت تحت پوشش فاضلاب قرار دارند كه در حاشیه شهر همدان به سبب عدالت محوری ۹۵ درصد از حاشیه شهر تحت پوشش فاضلاب قرار گرفته است.
وی با تاكید بر اینكه صددرصد حاشیه شهر همدان از خدمات آب برخوردار می باشند، بیان كرد: رودخانه های شهر همدان كه در آن فاضلاب جریان داشت، پاكسازی شده و هم اكنون رودخانه های شهركهای مدنی، فرهنگیان، ولیعصر، مطهری، اسلامشهر و كوی رضوان از فاضلاب جمع آوری شده و آب بدون فاضلاب در رودخانه ها جریان دارد.1398/12/01
22:27:53
5.0 / 5
4156
تگهای خبر: آب , تولید , خدمات , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز