پیش از شكل گیری زنجیره كرونا در عسلویه كاری كنید!

پیش از شكل گیری زنجیره كرونا در عسلویه كاری كنید! به گزارش ام آی جی تی بوشهر میزان سرمایه گذاری صنعت نفت در عسلویه و درآمدهای حاصل از آن باعث سرازیر شدن جمعیتی بالغ بر ۶۰ هزار نفر به این منطقه شده كه این تمركز جمعیتی از ابتدا نگرانی ها و چالش های زیادی به همراه داشته و امروز با شیوع كرونا در كشور این نگرانی بیشتر از پیش در بین مردم بومی خودنمایی می كند...


در شرایط فعلی مرزی بین كاركنان پارس جنوبی و ساكنین مناطق پیرامونی نیست و همچنان مراوداتی وجود دارد. از این حیث مردم نگران انتقال ویروس كرونا از راه كاركنان نفت در منطقه بوده و به همین خاطر هم خواهان توقف پروازها از شهرهای آلوده (كانون بیماری) و همینطور كنترل مسیرهای زمینی منتهی به عسلویه هستند.
متولیان سلامت می گویند برای شكست ویروس كرونا باید زنجیره ی انتقال آن قطع شود و به جهت اینكه این اتفاق بیفتد و بیماری ریشه كن شود لازم است تردد در سطح شهرها به حداقل برسد؛ بر این اساس هم مردم را به ماندن در خانه دعوت می كنند تا زنجیره انتقال قطع شده و بیماری شیوع پیدا نكند.
در همین راستا فعالان اجتماعی و گروه های مختلف مردمی با راه اندازی گروه های خودجوش و كمپین هایی، مردم را به قرنطینه خانگی تشویق می كنند. اما قرنطینه خانگی چقدر می تواند در قطع زنجیره انتقال ویروس خطرناك و سریع الانتشار كرونا در منطقه خاص و استراتژیك عسلویه اثرگذار باشد؟
یكی از معضلاتی كه امكان قطع زنجیره كرونا را سخت می كند، حضور افراد در محل كار است. به صورت نسبی هر خانواده حداقل یك نفر شاغل دارد كه بالاجبار هر روز به محل كار مراجعه نموده و در معرض تهدید قرار دارد.
مسئولین شركت های پارس جنوبی می گویند به نیروهای ساكن در شهرهای آلوده ابلاغ گردیده تا اطلاع ثانوی به محل كار رجوع نكنند و تدابیر لازم در این حوزه اتخاذ شده است. اما آنچه از شواهد برمی آید این است كه رفت و آمد این كاركنان همچنان ادامه دارد.
یكی از افراد شاغل در پارس جنوبی می گوید همه آنچه مسئولین می گویند در مقام عمل رعایت نمی گردد. وی در تشریح این وضعیت می گوید "همكار من از شهری می آید كه بالاترین درصد انتشار كرونا را دارد، من باید از كجا بدانم او ناقل ویروس هست یا خیر. چگونه به قرنطینه خانگی و ماندن در خانه تاكید می شود ولی من بالاجبار باید به محل كار بیایم و بامداد تا شب در كنار كسی كار كنم كه سلامت او به علت دوره نهفتگی ویروس مورد شك و تردید است و در صورت مبتلا بودن نه تنها سلامت من، بلكه سلامت خانواده ی من كه شرایط سخت قرنطینگی را تحمل می كنند هم در خطر است؟ در چنین شرایطی قرنطینه خانگی هم اقدام عبث و بیهوده ای به نظر می آید."
او اعتقاد دارد كه تشویق در خانه ماندن زمانی اثرگذار خواهد بود كه كل اعضای خانواده در منزل بمانند یا حداقل سلامتی همكاران در محل كار محرز باشد؛ در غیر این صورت زنجیره كرونا قطع كه نمی گردد تازه حلقه جدیدی هم به آن افزوده می شود.
در این ارتباط یكی از تأمین كنندگان مواد ضدعفونی كننده در رفتن به چند شركت مستقر در منطقه، خطاب به مسئولین می گوید؛ اینگونه كه می گویید نیست! اگر یك بازدید میدانی از شركت ها و پروژه ها داشته باشید متوجه خواهید شد آنچه گفته می شود با واقعیت فاصله دارد.
او در ادامه می گوید من با چشم خود دیدم چطور یكی از كاركنان مشكوك به علایم كرونا، به جای اعزام به مراكز درمانی و تحت مراقبت قرار گرفتن بلافاصله به مرخصی اعزام می شود. بدون اینكه از خود بپرسند چگونه می خواهد به شهر و دیارش برگردد؟ او چه با اتوبوس و چه هواپیما بخواهد برگردد بعنوان فرد ناقل، سلامت افراد زیادی را تهدید می كند.
در چنین شرایطی و با عنایت به وضعیت و شرایط حاضر استان بوشهر و سایر نقاط كشور اگر تصمیمات قاطعی در مورد ترددها و ورودی و خروجی بخصوص در منطقه صنعتی عسلویه و پارس جنوبی اتخاذ نشود، شوربختانه زنجیره كرونا شكل خواهد گرفت و روزهای سختی در پیش خواهیم داشت.
* یوسف صفری (فعال اجتماعی ساكن و شاغل در عسلویه)1398/12/25
21:32:17
5.0 / 5
3262
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز