وزیر نیرو:

برای مهار سیلاب های بهاره آمادگی كافی داریم

برای مهار سیلاب های بهاره آمادگی كافی داریم به گزارش ام آی جی تی وزیر نیرو اظهار داشت: سال جاری با درس هایی كه از سیلاب ابتدای سال داشتیم و شرایط زمستان گذشته تلاش كردیم مدیریت مخازن را به شكل دقیق تر و مناسب تری با همكاری نزدیك تر همه دستگاه های همكار در استان ها انجام دهیم. در زمان حاضر از حدود ۵۰ میلیارد متر مكعب حجم مخازن ۴۰ درصد خالی است و آمادگی كافی را در سطح كشور برای دریافت سیلاب های بهاره داریم.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، رضا اردكانیان در جمع خبرنگاران اظهار نمود: در مقایسه با سال گذشته هم كه سال بسیار پربارشی در پنج دهه اخیر بود، بارش های سال جاری هفت درصد كمتر بود.

وی یاد آوری كرد: سال آبی ۹۹-۹۸ را در مهر ماه ۹۸ به اتكای پیش بینی هایی كه همكاران ما در سازمان هواشناسی انجام داده بودند، آغاز كردیم؛ به این معنا كه پاییز در شرایط نرمال و كمی بیشتر از نرمال و زمستان در شرایط نرمال و كمی كمتر از نرمال از حیث بارش ها خواهد بود.

اردكانیان اضافه كرد: با گذشت نیمی از سال آبی جاری، مجموع بارش های كشور افزون بر ۱۹۰ میلیمتر بوده كه در مقایسه با متوسط بلندمدت حدود ۱۳درصد بیشتر است.

وزیر نیرو با اشاره به اینكه طبق پیش بینی سازمان هواشناسی در دو، سه هفته پیش رو، بارش های چشمگیری در نقاط مختلف خواهیم داشت، اظهار داشت: البته همكاران من در ستاد فرماندهی مدیریت سیلاب از چند هفته پیش تدارك لازم را دیده اند، وضعیت همه رودخانه ها و مخازن به صورت دقیق پایش و دستورالعمل ها به شركت های استانی ابلاغ گردیده و استانداران در جریان قرار دارند.

وی اشاره كرد: با مراقبتی كه به عمل خواهد آمد و همكاری مردم بخصوص در حاشیه رودخانه ها تلاش می شود حداكثر استفاده مثبت را از بارش ها ببریم و با خسارات مواجه نشویم.

اردكانیان اظهار داشت: این مستلزم شتاب بیشتر در پاكسازی ها و ایمن سازی ها در بعضی رودخانه هاست؛ بعنوان نمونه، پیش بینی می شود در صورت تشدید سیلاب ها، در پایین دست رودخانه های دز و كرخه خروجی را باید افزایش دهیم كه شاید تا دو برابر حجم خروجی فعلی بشود.

وزیر نیرو اظهار داشت: این به معنای در معرض سیلاب قرار گرفتن پهنه بیشتری است كه در این ارتباط اطلاع رسانی لازم انجام شده و با هوشیاری و آمادگی تلاش می شود در مجموع به شكلی باشد كه با خسارت مواجه نشویم.

اردكانیان در پاسخ به سوالی در مورد پیش بینی بارش ۹۰ میلی متری در حوضه آبریز دز اظهار داشت: عدد بارش به تنهایی مشخص كننده شدت و ضعف سیلاب نیست كه با لحاظ كردن تمام پارامترها می توان روان یا جریان آب سطحی ناشی از بارش را محاسبه كرد.

وی اضافه كرد: طبق پیش بینی ها، در اثر بارش های پیش رو ورودی به مخازن كرخه و دز افزایش می یابد كه در اثر آن، برای داشتن حجم مناسبی از آب در این مخازن با هدف مدیریت یا تسكین سیل، ممكنست به ناچار خروجی مخازن افزایش یابد.

اردكانیان اظهار داشت: این، یك كار دقیق مطابق برنامه است و اطلاعات لازم، بموقع به پایین دست داده شده است.

وزیر نیرو گفت: در استان لرستان موفق شدیم حجم قابل توجهی از روان آب ها و سیلاب ها را بدون مواجه شدن با خسارتی، در رودخانه كشكان عبور دهیم.

وی با اشاره به نقش دو عامل سرعت در مهندسی رودخانه و ساخت كناره بندی ها و همراهی و همكاری مردم از فاصله گرفتن های ضروری در این موفقیت اظهار داشت: امید است در حوضه های كرخه و دز هم این همكاری باشد و دستگاه های مسئول در استان بتوانند وظایف خویش را بموقع و به خوبی انجام دهند.

وی درباره فرونشست دشت ها هم اظهار داشت: بارش ها و سیلاب ها به تنهایی در این مساله دخیل نبودند، هر چند باعث نفوذ مناسب جریان آب به لایه های زیرین شده اند كه باعث كاهش فرونشست می شود، اما اجرای طرح هایی كه مانع از برداشت آب از سفره های آب زیرزمینی می شود هم نقش تعیین كننده ای دارد كه همچون این طرح ها وارد مدار شدن تصفیه خانه هفتم جنوب شرق تهران بود.

وزیر نیرو اضافه كرد: با بهره برداری این تصفیه خانه، تأمین آب آشامیدنی حدود دو میلیون نفر در مناطق مختلف تهران و برخی شهرستان های استان تهران از این بعد از سد ماملو صورت می گیرد.

اردكانیان اظهار داشت: علاوه بر این كه آب با كیفیت تری در اختیار مردم برای شرب قرار می گیرد مانع از برداشت آب از چاه ها می شود و این به كاهش فرونشست كمك می نماید.

وی درباره تداوم اجرای طرح باروری ابرها هم گفت: این طرح در كشور باتوجه به مقیاس جهانی برای رسیدن به درصد اثربخشی آن در مرحله مطالعاتی قرار دارد. شاید لازم است ۱۵ تا ۲۰ سال آمار داشته باشیم تا به استناد آن بتوانیم با دقت و اطمینان در مورد تأثیر این طرح صحبت نماییم.

اردكانیان اضافه كرد: وقتی طرح در این مرحله است انجام آن ارتباط مستقیمی با ترسالی و خشكسالی پیدا نمی كند و مانند هر طرح مطالعاتی دیگری باید تداوم داشته باشد.

وی با بیان این كه طرح باروری ابرها به صورت محدود سال جاری اجرا شده اظهار داشت: امید است روند آن متوقف نشود تا بتوان بعنوان یك شیوه در كشور با آمار و اطلاعات دقیق و قابل اتكا اجرایی شود.
1398/12/26
21:51:47
5.0 / 5
3264
تگهای خبر: آب , دستگاه , سازمان , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز