یك مقام مسوول

رهاسازی آب از سدهای ۱۲ استان

رهاسازی آب از سدهای ۱۲ استان به گزارش ام آی جی تی یك مقام مسوول اظهار داشت: آزادسازی آب از سدهای آذربایجان شرقی، كردستان، كرمانشاه، ایلام، لرستان، خوزستان، مركزی، همدان، گیلان، مازندران، خراسان شمالی و گلستان برای جلوگیری از سیل در حال انجام می باشد.سیف الله آقابیگی مدیركل مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شركت مدیریت منابع آب ایران در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به اینكه مطابق پیش بینی های هواشناسی كشور، برمبنای آخرین پایش ها شاهد افزایش بارندگی در استان های غرب و جنوب غربی كشور از تاریخ ۹۸/۱۲/۲۸ هستیم، اظهار داشت: لازم است همه هماهنگی ها و اقدامات مراقبتی برای پیش گیری از ایجاد هرگونه خسارات مالی و جانی صورت گیرد كه تحقق چنین هدفی نیازمند هماهنگی بین دستگاه های مختلف همچون وزارت نیرو است.
وی اضافه كرد: در این راستا جلسه های انسجام بخشی بین بخش های مختلف وزارت نیرو در استان های مختلف برگزار شده تا پیش بینی ها و اقدامات لازم برای وقوع سیلاب احتمالی صورت گیرد كه یكی از این برنامه ها، شناسایی بازه های لطمه پذیر رودخانه ها بوده كه ابلاغیه های لازم در این زمینه به حوزه های شهری، روستایی، جاده ها، شهرداری ها و سایر نقاط لازم انجام شده است.
۱۵۰۰ كیلومتر از رودخانه های كشور لایروبی شد
به گفته مدیركل مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شركت مدیریت منابع آب ایران، یكی دیگر از اقدامات لازم جهت پیش گیری از خسارات سیلاب، انجام اقدامات اولویت دار مانند لایروبی ها و همین طور دوری از حریم ها و بستر رودخانه ها برای خودرو ها، مردم یا كارهای كارگاهی در این نواحی است.
آقابیگی با اشاره به اینكه برنامه ریزی های هدفدار برای ساماندهی مخازن سدها برای تسكین سیلاب یك ماهی است كه در دست اقدام است، گفت: یكی از كارهای اساسی كه در این راستا انجام شده، لایروبی بیش از ۱۵۰۰ كیلومتر از رودخانه ها و بازه های لطمه پذیر و نقاط لازم در كل كشور بوده است. یكی دیگر از اقدامات انجام شده ساماندهی و دیواركشی های محافظ و ساحلی بطور ۹۰ كیلومتر در مناطق دارای شرایط لطمه پذیر است.
مردم رعایت كنند
وی با تاكید بر اینكه مردم باید رعایت بیشتری در این ایام نسبت به هشدارهای ابلاغ گردیده از طرف نهادهای ذیربط داشته باشند، اشاره كرد: پیش بینی می نماییم در فروردین سال آینده بارندگی بالای حد نرمال را شاهد باشیم كه البته این یك نعمت است و باید با پیش بینی های مناسب بتوانیم میزان خسارت را به حداقل ممكن برسانیم.
مدیركل مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شركت مدیریت منابع آب ایران توضیح داد: در این راستا تیم های عملیاتی در بخش های مختلف پمپاژ، ذخیره و سدها به صورت آماده باش درآمده و آمادگی لازم برای اقدامات لازم را دارند.
بارش ها پیوستگی دارد / ضرورت احتیاط بیشتر مردم
آقابیگی در پاسخ به اینكه آیا از سدهایی كه امكان درگیری در مناطق پر بارش را دارند، آزادسازی آب نیز انجام شده است؟ اظهار داشت: غالب سدهایی كه در بارش های اخیر تا هفته قبل مخازن آنها آبگیری شده، طبق تاب آوری رودخانه های پایین دستی، آزادسازی آب از مخازن آنها در حال انجام می باشد كه عمده این سدها در استان هایی است كه پیش بینی می نماییم شاهد بارندگی بالا و وقوع سیلاب باشند.
بر اساس گفته های این مقام مسئول، آزادسازی آب از سدهای استان های آذربایجان شرقی، كردستان، كرمانشاه، ایلام، لرستان، خوزستان، مركزی، همدان، گیلان، مازندران، خراسان شمالی و گلستان در حال انجام می باشد تا این دوران را با پایین ترین میزان خسارت جانی و مالی سپری كرده و بتوانیم بیشترین بهره از این بارش ها را از منظر ذخیره سازی داشته باشیم. مردم باید توجه داشته باشند كه طبق پیش بینی ها، بارندگی طی روزهای آینده پیوستگی دارد كه همین موضوع، احتمال وقوع سیلاب را تشدید می كند.


منبع:

1399/01/02
23:24:54
5.0 / 5
3354
تگهای خبر: آب , دستگاه , شركت , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز