وزیر نیرو خبر داد

مهار سیلاب های هرمزگان در سدهای استان

مهار سیلاب های هرمزگان در سدهای استان به گزارش ام آی جی تی اردكانیان اظهار داشت: در سد میناب ناچار شدیم خروجی را حتی تا 3000 متر مكعب افزایش دهیم. علاوه بر اینكه آماده بودیم در صورت اقتضا دستور تخلیه در بعضی نقاط پایین دست داده شود كه در آخرین تماسم در اوایل بامداد امروز دوشنبه، اطلاع داده شد كه جریان تحت كنترل است.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از وزارت نیرو (پاون)، وزیر نیرو روز دوشنبه در حاشیه بازدید از تصفیه خانه شماره ۲ تهران با اشاره به بارش های دو روز اخیر در استان های جنوبی و جنوب شرقی كشور اظهار داشت: در مواردی با قطعی آب و برق در بعضی روستاها مواجه شدیم كه همكاران مشغول كار هستند و مشكل جدی در این بخش نیست.
وی اظهار داشت: در هرمزگان بر خلاف پیش بینی ها در خصوص بارش ۷۰ میلی متری، در نقاط و ایستگاه هایی خصوصاً در بالاست سدهای استقلال در میناب و شمیل و نیان در بندرعباس تا ۲۲۰ میلی متر بارندگی ثبت گردید كه حتی در بعضی از این مناطق حدود ۱۴۰ درصد بارش كل سال، در یك شبانه روز بارید و ورودی بالایی در مخازن هر دو سد داشتیم.
اردكانیان با اشاره به بیش از ۵۰۰۰ متر مكعب در ثانیه ورودی مخازن این سدها اظهار داشت: در سد میناب ناچار شدیم خروجی را حتی تا سه هزار متر مكعب افزایش دهیم. علاوه بر اینكه آماده بودیم در صورت اقتضا دستور تخلیه در بعضی نقاط پایین دست داده شود كه در آخرین تماسم در اوایل بامداد امروز، اطلاع داده شد كه جریان تحت كنترل است.
وزیر نیرو اضافه كرد: در استان سیستان و بلوچستان انتظار بارش های وسیعی در انتهای این هفته و هفته آینده داریم و در جنوب غرب كشور همچون خوزستان هر چند حجم مخازن سدهای این استان تا ۶ میلیارد متر مكعب گنجایش سیلاب را دارند، اما مهم تاب آوری مناطق پایین دست سدهاست.
اردكانیان اشاره كرد: ممكنست خروجی از مخازن سدهای دز و كرخه تا دو برابر حجم فعلی افزایش پیدا كند و این مستلزم همكاری نزدیك همه دستگاه ها و مردم با رعایت مسایل لازم است.
برنامه های در نظر گرفته شده برای تحقق جهش تولید
وزیر نیرو با اشاره به نقش تعیین كننده تامین زیرساخت ها شامل آب و برق در حوزه تولید اظهار داشت: وظیفه خودمان می دانیم امسال با سرعت و دقت و اتكای بیشتری به منابع داخلی اهتمام نماییم پاسخگوی نیازهای رو به رشد بخش صنعت، معدن، كشاورزی و دیگر بخش های تولیدی كشور باشیم.
رضا اردكانیان درباره اقدام های وزارت نیرو در سال ۱۳۹۹ كه از طرف رهبر معظم انقلاب بعنوان سال جهش تولید نامگذاری شده، اظهار نمود: در بهار امسال حدود ۴۰ طرح صنعت آب و برق مورد بهره برداری قرار می گیرد و اهتمام می شود تعداد بیشتری نیروگاه های حرارتی و تجدیدپذیر هم وارد مدار شود.
وی افزود: در بخش آب هم با دستور رئیس جمهوری و فراهم شدن امكانات خوب، انتظار می رود بیش از ۲۰ هزار هكتار اراضی كشاورزی در غرب كشور با تكمیل شبكه های آبیاری و زهكشی آب اندازی شود كه نقش مهمی در تولید مواد غذایی و افزایش سطح معیشت مردم خواهد داشت.
اردكانیان اظهار داشت: راه اندازی تصفیه خانه های آب و فاضلاب و تمام تجهیزات مورد نیاز در هر دو بخش برای جهش تولید با كمك خانواده صنعت آب و برق فراهم می شود.
اقدامات وزارت نیرو برای مقابله با كرونا
او همینطور درباره اقدام های وزارت نیرو برای مقابله با كرونا گفت: در زمان حاضر در بخش آب و برق كوشیدیم كه با رعایت مسایل بهداشتی و دستورالعمل هایی كه ستاد ملی مقابله با بیماری كرونا دادند، در عین حال هیچ گونه اختلالی در خدمت رسانی ایجاد نشود.
وزیر نیرو اضافه كرد: در بخش برق حدود ۲۰ هزار پرسنل صنعت برق كشور در پست ها و مراكز متعدد، مدیریت شبكه و دیسپاچینگ و محل های در رابطه با خطوط انتقال و شبكه توزیع، در مراكز پاسخگویی همین طور مراكز آمادگی، برای برخورد با اتفاق ها شبانه روزی در شیفت های مختلف مشغول خدمات رسانی هستند.
اردكانیان اظهار داشت: در بخش آب و فاضلاب هم ۵۵۰۰ نفر از پرسنل در ایستگاه های پمپاژ، تصفیه خانه ها و سایر مراكز، كنترل و رسیدگی در این بخش در محل خدمت حاضر هستند.
وی با اشاره به نقش آب برای پیشگیری و مقابله با كرونا اظهار داشت: به سبب یكی بودن شبكه های شرب و بهداشت در كشور، باید اهتمام نماییم بدون هرگونه كوتاهی و اختلالی در رعایت مسایل بهداشتی به ویژه شست و شوی دست ها، این كار به روشی صورت گیرد كه سبب هدررفت كمتری از آب آشامیدنی شود تا مردم مشكلی پیدا نكنند.
وی از افزایش تا ۴۰ درصدی مصرف آب در بعضی شهرها آگاهی داد و اضافه كرد: هر چند با بارش ها از نظر كمی در مخازن سدها در زمان حاضر مشكلی برای تامین آب آشامیدنی وجود ندارد، اما تصفیه خانه ها ظرفیت محدودی دارند و باتوجه به سیلابی شدن برخی رودخانه ها ممكنست به سبب كدورت بالای آب، برخی تصفیه خانه ها در ساعاتی از مدار بیرون بروند.
منبع:

1399/01/05
13:40:16
5.0 / 5
3481
تگهای خبر: آب , ایستگاه , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز