حتی قیمت بالاتر هم به داد نفت آمریكا نمی رسد

حتی قیمت بالاتر هم به داد نفت آمریكا نمی رسد ام آی جی تی: صنعت نفت شیل آمریكا به حدی ضررده شده كه حتی ایالت تگزاس درصدد بررسی تعیین سهم تولید برای شركتهای این حوزه است.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، رایان سیتون، كمیسر "كمیسیون خط آهن تگزاس" در مقاله ای در بلومبرگ این ایده را بیان كرد كه این رگولاتور یك كاهش ۱۰ درصدی تولید را اعمال نماید. در صورت چنین اقدامی، برای اولین بار از دهه ۱۹۷۰ خواهد بود كه این رگولاتور به ساماندهی تولید نفت می پردازد.

اگرچه محدودیت تولید نفت ممكنست به تقویت قیمتها كمك نماید اما علاقه سرمایه گذاران به این بخش را كاملا از بین می برد و باید دید چنین ایده ای به مرحله اجرا می رسد یا خیر.

این وضعیت كه صنعت نفت شیل آمریكا در آن گرفتار شده و با بحران بقا روبروست، نتیجه یك دهه حفاری غیرسودآور است. موسسه تحلیل مالی و اقتصاد انرژی (IEEFA) درگزارش جدیدی به بررسی عملكرد مالی این صنعت پرداخت و نشان داد ۳۴ شركت شیل در ضمن یك دهه گذشته مجموعا ۱۸۹ میلیارد دلار بیش از آنچه به دست آورده اند، هزینه كرده اند كه شامل ۲.۱ میلیارد دلار نقدینگی منفی در سال قبل بوده است.

صنعت نفت شیل آمریكا تولید نفت را طی ۱۰ سال قبل به میزان شایان توجهی افزایش داد و كمك كرد آمریكا به بزرگترین تولیدكننده نفت جهان تبدیل گردد. با این وجود از نظر مالی رونق تولید موجب ضرر مالی بی وقفه شد.

طبق گزارش این موسسه، ۳۴ شركت مورد بررسی كه شامل اسامی بزرگی مانند هس، ماراتون و پایونیز نچرال ریسورسز هستند، در یك دهه گذشته هر سال جریان نقدینگی منفی داشته اند.

اگرچه قابل درك است كه شركتهای حفاری در فاصله ركود سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ ضررده بودند اما از میان این ۳۴ شركت تنها شش شركت در فاصله سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ جریان نقدینگی مثبت گزارش كردند. چنین ارزیابی برای یك صنعت كه به كاهش هزینه، نوآوری فنی، آمار بزرگ و دیجیتالی شدن بالیده است، كاملا منفی است.

بخش انرژی بدترین عملكرد را در بین شركتهای شاخص "اس اند پی ۵۰۰" در بیش از یك دهه گذشته داشته است و عملكرد منفی این بخش حتی قبل از شیوع جهانی ویروس كرونا و فروپاشی توافق اوپك پلاس بوده كه موجب شد قیمت شاخص وست تگزاس اینترمدیت به ۲۲ دلار در هر بشكه سقوط كند و قیمتها ممكنست در هفته های آینده سقوط بیشتری پیدا كند.

كاهش گسترده هزینه ها و اخراج كاركنان در جریان است و همزمان ورشكستگیها افزایش پیدا كرده است.

اعمال كاهش الزامی تولید نفت از طرف رگولاتورهای تگزاس كه بعید به نظر می آید، تاثیر چندانی در حذف اشباع عرضه نفت در بازار جهانی نخواهد داشت. مفسرین گلدمن ساكس در یادداشتی نوشتند: كاهش عرضه تاثیر اندكی در جبران افت هشت میلیون بشكه در روز تقاضا برای نفت خواهد داشت و از سرریز شدن مخازن نفت در چند ماه آینده نمی تواند جلوگیری كند.

بر اساس گزارش اویل پرایس، در ابتدای سال ۲۰۲۰ و حتی قبل از شروع شیوع ویروس كرونا شركتهای نفت شیل آمریكا در قیمت ۵۰ دلار وست تگزاس اینترمدیت تحت فشار مالی قرار گرفته بودند. حالا كه قیمتها از این سطح بسیار پایین تر رفته است، چرخهای این صنعت از گردش می افتد.

منبع:

1399/01/05
23:52:03
5.0 / 5
3074
تگهای خبر: انرژی , اوپك , تولید , تولید نفت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز