پاسخ عجیب آمریكا به دعوت برای نجات نفت

پاسخ عجیب آمریكا به دعوت برای نجات نفت ام آی جی تی: اوپك و متحدانش سرگرم كار روی توافقی جدید برای كاهش بی سابقه تولید معادل 10 درصد عرضه جهانی هستند و انتظار دارند سایر تولیدكنندگان همچون آمریكا هم به این تلاشها ملحق شوند اما كاخ سفید بعد از دیدار با مدیران نفتی چنین وعده ای نداد.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، اظهارات روز پنج شنبه ترامپ درباره توافق نفتی در آینده نزدیك و چشم انداز توافق تحت حمایت آمریكا برای محدودیت عرضه جهانی تولید نفت، موجب جهش چشم گیر قیمتها شد.

با این حال رئیس جمهور آمریكا روز جمعه بدون این كه برنامه ای برای محدودیت عرضه اعلام نماید، از دیدار با مدیران شركتهای نفت آمریكا خارج شد و اظهار نمود: این یك بازار آزاد است و عربستان سعودی و روسیه باید جنگ قیمتی كه به راه انداخته اند و موجب ریزش قیمتها شده است را حل كنند!

اظهارات ترامپ توانایی وی برای ایجاد آتش بس میان دو صادركننده بزرگ نفت جهان در شرایط نابودی تقاضا تحت تاثیر شیوع ویروس كرونا و خطر نابودی صنعت نفت شیل، را زیر سوال برد. رئیس جمهور آمریكا اظهار نمود كه احتمال وضع تعرفه روی واردات نفت وجود دارد اما وی فعلا قصد انجام چنین كاری را ندارد.

در حالی كه هر دو كشور عربستان سعودی و روسیه برای كاهش تولید هماهنگ اعلام آمادگی كرده اند و ترامپ گفته است كه توافق میان این دو كشور به زودی انجام می گیرد، مشخص نیست كه آیا این توافق می تواند بدون مشاركت آمریكا و سایر كشورهای تولیدكننده حاصل شود یا خیر.

ترامپ بعد از دیدار مدیران شركتهای نفتی همچون اكسون موبیل و شیل در واشنگتن، به خبرنگاران اظهار داشت: این یك بازار آزاد است و خود بازار عهده دار وضعیت خواهد بود.

اما اگر بازار به حال خود گذاشته شود در معرض فروپاشی بیشتر است برای اینكه بحران بیماری كووید ۱۹ تقاضای جهانی برای نفت را یك سوم كاهش داده است. صدها هزار مشاغل صنعت در معرض نابودی قرار گرفته و حدود ۱۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری از بودجه اكتشاف شیل حذف گردیده است و خیلی از شركتهای حفاری شیل در آستانه ورشكستگی قرار گرفته اند. هفته گذشته شركت تولیدكننده نفت "وایتینگ پترولیوم" و شركت خدماتی "هورن بك" اعلام ورشكستگی كردند.

بنابراین حالا همه نگاهها به اوپك خیره شده كه قرار بود روز دوشنبه به همراه متحدانشان و همین طور مهمانانی نظیر آلبرتای كانادا برای رسیدگی به بحران ریزش قیمتهای نفت یك كنفرانس مجازی برگزار كند اما به سبب اختلاف و جدال لفظی بین عربستان سعودی و روسیه به نهم آوریل موكول شده است.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه اعلام نموده كه كشورش آماده است به اتفاق عربستان سعودی و سایر تولیدكنندگان بزرگ در توافق كاهش تولید مشاركت كند.

ترامپ وعده داده است از صنعت نفت آمریكا با اقداماتی نظیر پر كردن ذخایر نفت راهبردی و تسهیل اشباع مخازن نفت در هابهای توزیع كمك نماید.

وی در جلسه روز جمعه با مدیران نفتی اظهار داشت: "من هزار درصد با شما هستیم. این كسب و كار مهمی است و تجارت بسیار حیاتیست و صادقانه بگویم شما بسیار منصف بوده اید و قیمتهای انرژی را برای مدت طولانی منطقی نگه داشتید".

به گفته ترامپ، در این دیدار مدیران نفتی كمك دولت را درخواست نكردند و درباره تعرفه روی واردات نفت خارجی گفت و گو كردند.

تحلیلگران شركت "كلیر ویو انرژی پارتنرز" در این زمینه گفتند: اظهارات روز جمعه ترامپ نشان داد كه وی تنها عربستان سعودی و روسیه را به مذاكره ترغیب كرده و تمایلی برای كاهش تولید آمریكا ابراز نكرده بلكه از احتمال وضع تعرفه صحبت كرده است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، وضع تعرفه روی واردات نفت كه ایده پیشنهادی هارولد هام، غول نفتی اوكلاهاما و معتمد ترامپ است، یكی از مسائل جنجالی است كه پالایشگاهها و تولیدكنندگان نفت و گاز شمال شرق آمریكا به شدت با آن مخالفت كرده اند.

اما توافق جهانی برای كاهش تولید حداكثر ۱۰ تا ۱۵ میلیون بشكه در روز نیازمند مشاركت تولیدكنندگانی فراتر از گروه اوپك پلاس شامل آمریكا است كه بزرگترین تولیدكننده نفت جهان بشمار می رود.

ترامپ روز پنج شنبه گفته بود هیچ امتیازی مانند كاهش تولید داخلی آمریكا كه طبق قوانین ضد انحصارطلبی این كشور قدغن است، نداده است. اما بعضی از مقامات آمریكایی اظهار كرده اند كه تولید این كشور به سبب قیمتهای پایین بهرحال كاهش می یابد.

منابع آگاه اوپك می گویند تولیدكنندگان این گروه منتظرند ببینند آیا آمریكا در تلاشها برای تثبیت بازار نفت مشاركت می كند. آمریكا باید از تولید نفت شیل خود در تلاشهای تولیدكنندگان جهانی همكاری كند.

الكساندر نواك، وزیر انرژی روسیه اظهار كرده كه محدودیتهای قانونی در آمریكا را درك می كند اما همچنان این كشور باید انعطاف پذیری نشان دهد.

بهای نفت تحت تاثیر چشم انداز توافق كاهش تولید اوپك پلاس از ركورد ۲۰ دلار در اوایل هفته گذشته بهبود یافت و نفت برنت روز جمعه در ۳۴ دلار و ۱۱ سنت در هر بشكه بسته شد اما با قیمت ۶۶ دلار در آخر سال ۲۰۱۹ فاصله بسیاری دارد.

منبع:

1399/01/17
23:51:09
5.0 / 5
2980
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز