با مانع تراشی مكزیك

سرنوشت توافق كاهش تولید اوپك پلاس نامعلوم ماند

سرنوشت توافق كاهش تولید اوپك پلاس نامعلوم ماند به گزارش ام آی جی تی عربستان سعودی و سایر تولیدكنندگان گروه اوپك پلاس با طرح مكزیك برای كاهش تولید نفت به میزان كمتر از ۴۰۰ هزار بشكه در روز كه از این كشور خواسته شده است، به شدت مخالفت كردند.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، منابع آگاه در گروه اوپك پلاس اعلام كردند كه این اختلاف مانع از تلاشها برای نهایی كردن توافق كاهش تولید شده است و دلیل تاخیر چندین ساعته انتشار بیانیه وزیران انرژی گروه جی ۲۰ بعد از خاتمه مذاكراتشان بود.

در این بیانیه هیچ اشاره ای به كاهش تولید نفت نشده بود و در عوض به تعهد برای انجام اقدامات فوری و ضروری به منظور تضمین ثبات بازار انرژی اشاره شد و الان مشخص نیست پیمان كاهش تولید اوپك پلاس چگونه نهایی خواهد شد.

كشورهای اوپك و غیراوپك شامل روسیه كه گروه اوپك پلاس را می سازند، پنج شنبه گذشته بر سر پیمانی برای كاهش تولید ۱۰ میلیون بشكه در روز به توافق رسیدند. همینطور روسیه و اوپك از تولیدكنندگان خارج از این گروه شامل آمریكا و كانادا خواستند تولیدشان را پنج درصد كاهش دهند. كانادا و نروژ كه خارج از گروه اوپك پلاس هستند، اعلام نموده اند اگر پیمان كاهش تولید این گروه اجرا شود، آنها هم تولیدشان را كاهش خواهند داد.

تحت توافق جدید اوپك پلاس، همه اعضا باید تولیدشان را به میزان ۲۳ درصد كاهش دهند در حالیكه عربستان سعودی و روسیه هر یك باید تولیدشان را ۲.۵ میلیون بشكه و عراق بیشتر از یك میلیون بشكه در روز در ماههای مه و ژوئن كاهش دهند. بحران بازار نفت سبب شد كه عربستان سعودی و روسیه اختلافاتی كه بعد از نشست مارس داشتند را كنار بگذارند.

ریاض و مسكو موافقت كردند كه مبنای كاهش تولیدشان سطح تولید اكتبر سال ۲۰۱۸ باشد كه ۱۱ میلیون بشكه در روز بود. تحت این پیمان، محدودیت عرضه اوپك پلاس از ژوییه تا دسامبر به هشت میلیون بشكه در روز و در فاصله ژانویه سال ۲۰۲۱ تا آوریل سال ۲۰۲۲ به شش میلیون بشكه در روز تسهیل می شود.

اما تلاشها برای نهایی كردن این توافق با مخالفت مكزیك برای كاهش تولید درخواستی از جانب اوپك پلاس به مانع خورده است. این كشور اعلام نموده كه تنها می تواند تولیدش را ۱۰۰ هزار بشكه در روز كم كند.

اندرس مانوئل لوپز اوبرادور، رئیس جمهور مكزیك روز جمعه اعلام نمود كه ترامپ پیشنهاد كرده است آمریكا كاهش تولید بیشتری از سوی مكزیك انجام دهد. این پیشنهاد از سوی رئیس جمهور آمریكا كه همواره مخالف اوپك بود، پیشنهاد غیرمعمولی بود.

ترامپ كه عربستان سعودی را به وضع تعرفه روی واردات نفت در صورت عدم حل مشكل اشباع عرضه بازار تهدید كرده است، اعلام نمود واشنگتن با برعهده گرفتن بخشی از این كاهش تولید، به مكزیك كمك خواهد نمود اما توضیحات بیشتری در اینباره نداد.

به هرحال پیشنهاد برای نهایی شدن یك توافق كافی نیست و به قول منابع آگاه، عربستان سعودی روز پنج شنبه و روز جمعه كه میزبانی نشست وزیران انرژی گروه جی ۲۰ را برعهده داشت، با مكزیك درگیر شد.

دن برویت، وزیر انرژی آمریكا در كنفرانس روز جمعه اظهار داشت: آمریكا از كاهش طبیعی تولید نفت كه بر اساس عوامل اقتصادی صورت می گیرد، حمایت خواهد نمود. باآنكه این كاهش تولید رسمی نیست اما به منزله تغییر عمده از جانب كشوری است كه هیچگاه در اقدامات هماهنگ به اوپك نپیوسته است.

برویت اظهار نمود كه تولید نفت آمریكا امكان دارد بین دو تا سه میلیون بشكه در روز تا آخر سال ۲۰۲۰ كاهش پیدا كند كه كاهش بزرگی در یك مدت كوتاه به حساب می آید.

بر اساس گزارش رویترز، بازارها روز جمعه تعطیل بودند اما قیمتهای نفت روز پنج شنبه بعد از مذاكرات اوپك پلاس برای كاهش تولید موفق به صعود نشدند چونكه چشم انداز كاهش عرضه جهانی حداكثر ۱۵ درصدی نفت برای رفع اشباع عرضه كه با افت ۳۰ درصدی تقاضا بوجود آمده است، كافی نیست.
1399/01/24
23:42:07
5.0 / 5
2993
تگهای خبر: انرژی , اوپك , تولید , تولید نفت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز