صعود قیمت نفت در واكنش به نهایی شدن توافق اوپك پلاس

صعود قیمت نفت در واكنش به نهایی شدن توافق اوپك پلاس ام آی جی تی: قیمت نفت در معاملات روز دوشنبه بازار جهانی در واكنش به توافق تولیدكنندگان با بزرگترین كاهش تولید تاریخ این صنعت، بیش از یك دلار افزایش یافت اما نگرانیها نسبت به اشباع عرضه رشد قیمتها را محدود نگه داشت.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، اوپك، روسیه و سایر تولیدكنندگان معروف به گروه اوپك پلاس روز یكشنبه بعد از چهار روز كشمكش با كاهش تولید به میزان ۹.۷ میلیون بشكه در روز كه معادل حدود ۱۰ درصد از عرضه جهانی است، موافقت كردند.

وزیر نفت كویت اظهار نمود كه كاهش عرضه جهانی نفت ممكنست به ۲۰ میلیون بشكه در روز معادل حدود ۲۰ درصد از عرضه جهانی برسد.

بهای معاملات آتی نفت برنت یك دلار و ۲۳ سنت معادل ۳.۹ درصد افزایش یافت و به ۳۲ دلار و ۷۱ سنت در هر بشكه رسید. نفت برنت در زمان گشایش معاملات تا مرز ۳۳ دلار و ۹۹ سنت پیشروی كرده بود.

بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت آمریكا با یك دلار و ۳۹ سنت معادل ۶.۱ درصد افزایش، به ۲۴ دلار و ۱۵ سنت در هر بشكه رسید.

دانیل یرگین، نایب رئیس شركت آی اچ اس ماركیت در این زمینه اظهار داشت: این توافق صنعت جهانی نفت و اقتصادهای ملی و سایر صنایعی كه به آن وابسته هستند را قادر می سازد از یك بحران بسیار عمیق اجتناب كنند. این توافق مانع از رشد ذخایر نفت شده و فشار روز قیمتها را در زمانی كه به وضعیت عادی برمی گردند، كم می كند.

كرملین روز یكشنبه اعلام نمود سران سه كشور بزرگ تولیدكننده نفت شامل ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریكا و ملك سلمان، پادشاه عربستان سعودی همگی از توافق كاهش تولید نفت حمایت كردند.

ترامپ از این توافق تمجید و اعلام نمود كه مشاغل صنعت انرژی آمریكا را نجات خواهد داد.

وزیر انرژی عربستان سعودی اظهار نمود كه ریاض و امارات داوطلب هستند تولیدشان را بسیار بیشتر از میزان توافق شده كاهش دهند كه مجموع كاهش تولید اوپك پلاس را به ۱۲.۵ میلیون بشكه در روز خواهد رساند.

با اینحال نگرانیها نسبت به وضعیت تقاضا در بحبوحه شیوع بیماری كووید ۱۹ كه مصرف جهانی نفت را حدود ۳۰ درصد كاهش داده و بیش از ۱۰۰ هزار قربانی گرفته است، رشد قیمتها را محدود كرد.

توافق كاهش تولید اوپك پلاس روز پنج شنبه تصویب شده بود اما به دنبال امتناع مكزیك از پذیرش سهمیه كاهش تولیدش، تصویب نهایی آن به تاخیر افتاده بود.

بر اساس گزارش رویترز، اوپك پلاس اعلام نموده كه خواهان مشاركت كشورهای خارج از این گروه شامل آمریكا، كانادا، برزیل و نروژ در كاهش تولید به میزان پنج میلیون بشكه در روز است. كانادا و نروژ تمایل خود برای كاهش تولید را اعلام نموده اند. آمریكا كه قوانین ضدانحصارطلبی آن كاهش هماهنگ تولید را ممنوع می كند، اعلام نموده كه تولید نفت این كشور در نتیجه كاهش قیمتها حداكثر دو میلیون بشكه در روز كاهش پیدا خواهدنمود.

منبع:

1399/01/25
23:40:27
5.0 / 5
2720
تگهای خبر: انرژی , اوپك , تولید , تولید نفت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز